Pushimet dhe traditat në Tajlandë

Tempulli i Tajlandës

Tajlanda është një nga vendet më magjepsëse Për të vizituar nga e gjithë bota dhe kushdo që tashmë ka qenë për vizitë ose që ka kaluar një sezon atje, jam i sigurt se do t'ju tregojë të njëjtën gjë siç po e shkruaj vetë.

Shtë një vend ku kultura dhe besimet janë shumë të ndryshme ndaj atyre të shoqërive perëndimore. Sot dua të flas me ju për festivalet dhe traditat në Tajlandë në mënyrë që të njiheni pak më mirë me këtë vend të shkëlqyeshëm.

Ritualet budiste

Buda e Tajlandës

Shumica e festivaleve të Tajlandës janë të lidhura me ritualet budiste dhe hindu dhe drejtohen nga kalendari hënor.. Songkran (Viti i Ri) festohet në mes të Prillit duke "larë" imazhet e Budës, duke luajtur me ujë dhe duke treguar respekt për murgjit dhe pleqtë duke u spërkatur ujë në duar.

Mbjellja dhe korrja në maj

Mbjellja dhe korrja e orizit dha festa të shumta; për shembull, në maj, për të filluar zyrtarisht sezonin e mbjelljeve, mbreti merr pjesë në një ritual të lashtë Hindu në Sanam Luang, një fushë e madhe në Bangkok qendrore.

Fishekzjarret gjithashtu në maj

Në të njëjtin muaj, një festival fishekzjarresh i bërë nga një përzierje bambuje dhe baruti është mbajtur në verilindje të vendit për të kërkuar nga qielli shiun e nevojshëm për plantacionet e orizit. Të korrat e kësaj drithëra (shtator-maj) është shkaku i një feste të gëzueshme në të gjithë vendin.

Festivali vegjetarian

Gjatë festivalit vegjetarian të mbajtur nga fundi i Shtatorit deri në fillim të Tetorit (9 ditë) në Phuket dhe besimtarët Budistë Trang Kine hanë vetëm vakte vegjetariane, ata kryejnë ceremoni në tempujt dhe procesionet kineze.

Festivali i elefantit

Elefantët në Tajlandë

Festivali i elefantëve, i mbajtur në Surin në mes të nëntorit, është përqendrimi më i madh i elefantëve në botë. Gjatë kësaj feste elefantët kryejnë një paradë ushtarake, përfaqësojnë beteja antike dhe luajnë një lojë futbolli!

Festivali Loi Kratong

Më në fund, Loi Kratong është një nga festivalet më të bukura dhe festohet në të gjithë Mbretërinë në një natë të hënës së plotë në nëntor. Në këtë festë, njerëzit mblidhen rreth lumenjve dhe kanaleve të gjata dhe depozitojnë anije të vogla të zbukuruara dhe me qirinj për të kërkuar falje për veprat e tyre të këqija në të kaluarën.

Gjërat që duhet të dini nëse po vizitoni Tajlandën për herë të parë

Respektoni Familjen Mbretërore

Mbreti dhe mbretëresha në Tajlandë

Familja Mbretërore në Tajlandë mbahet me shumë respekt, duke bërë vërejtje poshtëruese për këdo që i përket familjes mbretërore është kundër le, dënimi mund të jetë midis 3 dhe 15 vjet burg në varësi të ashpërsisë së fjalëve.

Përshëndetja tradicionale

Përshëndetja tradicionale quhet "wai" Kryhet duke shtypur pëllëmbët e duarve së bashku në gjoks ose në lartësinë e hundës, duke anuar kokën pak. Ky është një gjest që duhet të bëhet gjithmonë sepse tregon respekt dhe mund të përdoret për të shprehur shëndetin, faleminderit ose për të thënë lamtumirë.

Sjelljet trupore

Në kulturën Tailandeze ka shumë rëndësi shpirtërore në pjesët e trupit. Për shembull, nuk mund të tregoni me këmbë këmbët e njerëzve, t'i prekni ato ose t'i vendosni këmbët në ulëse ose tavolina, as nuk mund të ecni mbi njerëzit që janë ulur në dysheme. Koka është edhe më e rëndësishme, kështu që nuk duhet të prekni kokën e askujt meqenëse konsiderohet diçka nga më të vrazhdët.

Ju gjithashtu duhet të shmangni uljen në jastëkët që janë të destinuara për kokën. Dhe nëse kaloni mbi ushqimin që vendoset në tokë, është gjithashtu një gjest shumë i vrazhdë që nuk duhet ta bëni.

Hiq këpucët

Nëse kur ecni nëpër Tajlandë vini re se sa këpucë janë afër hyrjes së një shtëpie, një dyqani apo ndonjë vendi tjetër, duhet t'i hiqni sepse konsiderohet e vrazhdë që t’i lini këpucët. Papastërtitë nga këpucët duhet të lihen jashtë dhomave.

Ditët e ngjyrave

Festivali në Tajlandë

Bazuar në legjendat para-budiste hindu, ka ngjyra që shoqërohen me çdo ditë të javës. Kjo është më e dukshme të hënën kur shumë njerëz veshin këmisha të verdha sepse i njohin dhe nderoni ditën kur lindi Mbreti. Ngjyra të tjera të njohura janë roza për të martën dhe drita blu për të premten, e cila ishte dita kur lindi Mbretëresha. Ngjyra e kuqe dhe e verdha janë gjithashtu të rëndësishme sepse ato përfaqësojnë forcën e kundërshtimit.

Mai pendë rai

Fraza "Mai pendë rai"Do të thotë diçka si" nuk ka rëndësi "ose ndoshta" harroje atë ". Kjo frazë përshkruan filozofinë zyrtare të vendit ku askujt nuk i pëlqen të kalojë situata të bezdisshme. Pse stresi për çështje të parëndësishme? Mai pendë rai!

Shtë një lloj mentaliteti i relaksuar që ka të bëjë me ndjenjat dhe emocionet e njerëzve, është të mos i marrësh gjërat shumë seriozisht dhe se gjithçka mund të përmbajë kënaqësi.

Të hash është një gjë e komunitetit

Ushqimi tipik i Tajlandës

Ekziston një traditë tërheqëse që është gatimi. Të ngrënit është një aktivitet i komunitetit dhe është një ngjarje për t’u shijuar. Zakonisht kur hani me më shumë njerëz duhet të prisni që drejtuesi i grupit të mysafirëve të fillojë të hajë i pari.

Lutje për shiun

Një traditë Tailandeze që eksiton vizitorët është festivalet kushtuar lutjes për shi. Fermerët varen nga shiu për një korrje të mirë dhe për këtë arsye kanë një larmi mënyrash për të përmirësuar sezonin e shirave.

Këto janë vetëm disa shembuj të kulturës së gjerë Thai dhe të gjitha surprizat që mund të gjeni nëse shkoni në këtë vend të mrekullueshëm si për të jetuar ashtu edhe për të kaluar disa ditë me pushime. Si njerëzit e saj, ashtu edhe monumentet e tij dhe peisazhet e bukura nuk do t'ju lënë indiferentë. Nëse ktheheni në vendin tuaj të origjinës, unë jam i sigurt që do të dëshironi të ktheheni sa më shpejt që të jetë e mundur të shijoni gjithçka që ofron përsëri.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*