Festivalet e Salsës në botë

La salsa Shtë një zhanër muzikor shumë i kërcyer në Amerikën Latine, por veçanërisht në Caribe. Ky ritëm tërheqës që ka pushtuar botën përmes interpretuesve të shkëlqyeshëm dhe grupeve muzikore ku, për shembull, Orquesta Adolescentes, Andy Montañez, El Gran Combo, Grupo Niche, Gilberto Santa Rosa, Héctor Lavoe, Frankie Ruiz dhe Víctor Manuelle spikasin për të përmendur një pak.

salsa-festival

Ky ritëm arriti popullaritetin e tij maksimal në vitet 70 dhe që nga ajo kohë ai është bërë një simbol kombëtar i vendeve të ndryshme në Karaibe si p.sh. Kubë, Puerto Rico dhe Shtetet e Bashkuara (New York dhe Miami).

Pa dyshim, duke dëgjuar muzikë salsa ju fton të lëvizni këmbët dhe të lëvizni nëpër katin e vallëzimit, kështu që le të shkojmë nëpër botë dhe të takojmë disa nga më prestigjozet "Festivale salsa".

salsa-festival2

Le të shkojmë në Amerikën e Jugut, në Kolumbi, posaçërisht për të Cali, ku mbahet Festivali Botëror i Salsës ku prezantohen këngëtarët më të mirë të sotëm dhe garat e salsës janë rendi i ditës. Këtë vit 2009, u mbajt edicioni i dytë i këtij festivali.

Një festival shumë i popullarizuar është ai i Willemstad, e cila zhvillohet në ishullin e Curazao. Këtu, grupe që praktikojnë këtë ritëm takohen dhe vijnë nga pjesë të ndryshme të kontinentit Amerikan dhe pjesës tjetër të botës. Vlen të përmendet se në këtë festival, më shumë sesa ekspozita mund të shijoni koncerte përrallore.

salsa-festival3

Evropa gjithashtu nuk është shumë mbrapa, në Galicia, España, turistët e botës vijnë në këtë vend për të qenë pjesë e këtij Festivali Ndërkombëtar Salsa që është në edicionin e tij të 8-të.

Tani, nëse ju pëlqen të mësoni të vallëzoni salsa, asgjë më mirë sesa ta bëni atë në vendin ku lindi, në vetë Kubën.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Raul Felix dijo

    Unë e dua salsën, në fakt unë jam promovuesi i NG La Banda, Kubë, (Ai që salsa sundon në Cauba). Do të më pëlqente të isha në gjendje të merrja pjesë me grupin tim në një nga këto festivale.

  2.   Alcides Pardo Hernandez dijo

    Noas e do salsën, unë jam sponsori i Grupo Ciclón Cubano, me seli në Itali. dhe ne do të dëshironim të merrnim pjesë në një nga këto festivale, ne presim përgjigjen tuaj.