Festa e Patios në Kordoba

Festivali Patios de Córdoba është një nga më origjinalët nga të gjithë që mbahen çdo vit në territorin Spanjoll. Lidhur ngushtë me pranverë, kur bimësia arrin plotësinë e saj maksimale, është deklaruar e Interesi Turistik Kombëtar.

Sikur të mos mjaftonte kjo, në vitin 2012 ajo gjithashtu mori dallimin e Trashëgimi e paprekshme e njerëzimit në fushën e kulturës nga UNESCO. Dhe është se ajo përbën një lartësim të tërë të bukurisë natyrore. Nëse doni të dini më shumë rreth Patios de Cordova, ju ftojmë të vazhdoni leximin.

Një histori e vogël e festivalit Patios de Córdoba

Ky festival e ka zanafillën në idiosinkrazinë e shtëpive tipike kordovane. Klima e mrekullueshme e zonës bëri që fillimisht Romakët dhe Muslimanët më vonë të ndërtonin shtëpitë e tyre rreth a oborri qendror ku ata bënë pjesën më të madhe të jetës së tyre në shtëpi.

Sidoqoftë, edicioni i parë i këtij festivali u zhvillua në 1921. Ai nuk u përsërit vetëm gjashtë vjet më vonë, por filloi të bëhej popullor në 1933, kur gjashtëmbëdhjetë oborre hynë në garë.

Ndërprerë nga Lufta Civile, ajo u rikthye në 1944. Prej atëherë e tutje, vlera e çmimeve u rrit, ndërsa kritere të reja vlerësimi u shtuan si shumëllojshmëria e luleve dhe ndriçimi natyral.

Siç treguam, në 1980 u shpall një Festival i Interesit Turistik Kombëtar dhe në 2012 Trashëgimi Jomateriale e Njerëzimit. Aktualisht, Fiesta de los Patios de Córdoba është një nga më të njohurat në të gjithë Andaluzinë dhe ajo bashkon më shumë se një milion vizitorë të etur për të shijuar bukurinë me lule të oborreve.

Një oborr spanjol i zbukuruar

Patio me kordoba me dekor lulesh

Çfarë është?

Siç sugjeron emri i saj, Fiesta de los Patios de Córdoba është një konkurs lulesh. Hapësirat qendrore të shtëpive historike janë zbukuruar me spektakolare dekorime perimesh Me bukuri të madhe. Rrushi, enët me lule dhe shumë zbukurime të tjera përbëjnë ansamble të bukura zbukuruese të bazuara në natyrë.

Lagjet kryesore ku mund të vizitoni këto patio janë ato të Alcazar i vjetër, e cila ndodhet pikërisht midis Alcázar dhe kishës së San Basilio; nga Santa Marina, rreth Magdalena dhe San Lorenzo; të xhami; të Hebreje, e cila është një nga më të vjetrat, dhe atë të Pallati Viana. Kjo e fundit meriton një përmendje të veçantë, pasi që vetëm në vetë pallatin shfaqen dymbëdhjetë oborre të ndryshme, secila e zbukuruar me stilin e saj të luleve.

Nga ana tjetër, ekzistojnë dy lloje të oborreve. Disa janë më luksoze, i përkasin shtëpi beqare familjare dhe ato zakonisht kanë dysheme mozaiku të shtruar dhe të shtruar ose me pllaka. Sa për të tjerët, ata janë në shtëpitë e disa fqinjëve dhe normalisht në dy kate që kanë ballkone për në vetvete. Kjo veçori e fundit ju lejon t'i dekoroni ato më shumë duke përfituar nga ato hapësira.

Në lidhje me sa më sipër, duhet të dini se vetë banorët e banesave marrin pjesë në konkurs. Ata janë ata që janë të ngarkuar me dekorimin e oborreve të tyre. Ekzistojnë dy kategori: oborret tradicionale dhe atë të oborr modern ndërtimi. Por ata gjithashtu mund të regjistrohen jashtë konkursit, thjesht për të treguar bukurinë e tyre për publikun që merr pjesë në këtë ngjarje.

Suksesi i festivalit Patios de Córdoba midis banorëve të qytetit do t'ju japë një ide për faktin se rreth pesëdhjetë shtëpi zakonisht hyjnë në garë. Këtyre zakonisht u shtohen edhe dhjetë ose dymbëdhjetë të tjerë që nuk marrin pjesë në konkurs.

Një Patio Cordovan

Patio doli për në mbrëmje

Kur festohet Fiesta de los Patios de Córdoba?

Siç ju kemi thënë, kjo festë është jashtëzakonisht koha e pranverës. Sidoqoftë, edicioni i fundit u mbajt në vjeshtë. Pandemia Covid-19 e detyroi atë të shtyhej deri në tetor, veçanërisht midis 8 dhe 18 të atij muaji. Sidoqoftë, nëse nuk ka ndonjë lajm, do të mund të shijoni edicionin e ardhshëm 2021 Mayo. Dhe datat e parashikuara brenda tij janë nga data 3-të deri në 16-të.

A duhet të paguani hyrjen?

Për të shijuar bukurinë e bimëve të oborreve të Kordobës, nuk keni pse të paguani një tarifë hyrjeje. Vizitat janë falas, pasi interesi i pjesëmarrësve është të fitojnë konkursin, por edhe të tregojnë punën e tyre zbukuruese.

Në çdo rast, ju këshillojmë t’i vizitoni të shoqëruar nga një udhëzues lokal. Kjo do t'ju informojë plotësisht për të gjitha aspektet që lidhen me festën dhe do t'ju çojë në cepat më të bukur.

Aktivitetet plotësuese

Në të njëjtën kohë që po festohet festivali Patios de Córdoba, një cikël i shfaqje popullore që bashkon këngëtarët ose valltarët më të mirë në zonë. Dhe organizohen gjithashtu prova të produkteve vendore, veçanërisht tapas dhe verë nga emërtimi i origjinës. Montilla Moriles.

Sa për të parët, mund të shijoni një shije të shijshme supë e ftohtë pikante, por edhe një e hollë Salmorejo, gozhdë thërrime ose një pjatë me dashi. Kjo e fundit është një tigan me patate me hudhër të skuqur dhe feta buke që zakonisht shoqërohet me vezë të skuqura po aq.

Dhe për të përfunduar provën tuaj të gastronomisë tipike të Kordobës, mund të shijoni disa lule të skuqura, të cilat me emër janë shumë të përshtatshme për partinë në fjalë. Sidoqoftë, bëhet fjalë për miell gruri, biskota vezësh dhe anise. Ose mund të zgjidhni edhe torte kordovane, e cila është bërë me flokë engjëjsh dhe ëmbëlsira.

Patio i Kordoba

Patio pjesëmarrëse në konkurs

Si të shkoni në Kordoba?

Nëse dëshironi të shijoni festivalin Patios de Córdoba, duhet të dini se si të arrini në të ashtuquajturin Qytet Kalifal. Një nga mënyrat më të mira për ta bërë këtë është duke hekurudhor. Kordoba ka vija me shpejtësi të lartë që e lidh atë me tren me Madridin, Barcelonën dhe qytete të tjera andaluziane si Sevilja, Granada ose Malaga.

Lidhur me udhëtimin nga autostradë, ju jeni të interesuar të dini se, nëse arrini nga Madridi ose Sevilja, rruga kryesore është Autostrada Jugore A-4. Sidoqoftë, nëse e bëni nga zona Levantine, për shembull nga Valencia, rruga e duhur përbëhet nga vetë A-3, A-43 dhe A-4. Së fundmi, nëse po udhëtoni nga perëndimi, rruga më e mirë është ajo Kombëtare 432.

Si përfundim, Festa e Patios në Kordoba është një shpërthim i bukurisë natyrore. Wonderfulshtë e mrekullueshme të shohësh hapësira të ndryshme të zbukuruara me lule dhe zbukurime të tjera bimore. Nëse udhëtoni në qytetin Andaluzian për ta shijuar, nuk do të pendoheni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*