Festoni 4 Korrikun në New York

Fishekzjarret e 4 Korrikut në New York

El 4 e Julio e 1776, delegatët nga trembëdhjetë kolonitë britanike miratuan Deklarata e Pavarësisë, e cila do të jetë, data zyrtare e lindjes së Shtetet e Bashkuara të Amerikës si komb. Ata baballarë të vendit, midis të cilëve ishin Benjamin Franklin ose Thomas Jefferson, u takuan në Filadelfia, por është pikërisht në New York ku do të jeni më në gjendje të përjetoni festimin e këtij përvjetori.

4 korriku është festa kombëtare e popullit amerikan, është dita në të cilën entuziazmi tashmë i lartë patriotik dhe përkushtimi për yjet dhe vija që njerëzit e saj ndiejnë arrijnë shprehjen maksimale. Të gjitha vendet janë zbukuruar për këtë rast, dhe Nju Jorku nuk do të ishte më pak. Këtu përkujtohet 4 korriku një nga kështjellat më spektakolare të fishekzjarreve që do të jeni në gjendje të mendoni në jetën tuaj.

Zinxhiri i famshëm i dyqaneve Sponzoron Macy këtë shfaqje afërsisht 30 minutëshe, e cila çdo vit zakonisht ka një temë të ndryshme, dhe kjo është arsyeja pse ajo gjithmonë befason. Që nga viti 1958, zjarret janë shkrepur nga pika të ndryshme, zakonisht mbi lumin Hudson, por mjaft të larta për të qenë të dukshëm nga sa më shumë qyteti që të jetë e mundur. Tani, ne do të flasim për disa nga vendet më të mira për ta parë atë.

Pa dyshim, një nga vendet më të mira për të shijuar fishekzjarret është në kopshtet e Guvernatorët Island, por ka edhe Hudson River Park, ose nga ana e New Jersey. E gjitha varet nga pika e saktë nga e cila fillojnë zjarret dhe sa herët mbërrini, pasi do të ketë miliona njerëz si ju me të njëjtin qëllim.

Duke qenë një festë publike, shumica e vendeve janë të mbyllura. 4 korriku nuk është ditë për ekskursione, Ashtë një ditë për tu ndjerë si një New Yorker më shumë, për të shkuar Central Park nga fillimi në fund dhe përfundojeni ditën me një piknik në ndonjë prej parqeve të qytetit. Sigurisht, ditët para atmosferës festive tashmë është përjetuar dhe është shumë e mundur të gjesh oferta të mira turistike dhe zbritje në dyqane.

Alsoshtë gjithashtu një datë shumë e rëndësishme për të vizituar qytetin dhe Shtetet e Bashkuara, kështu që unë ju nxis që të përgatisni gjithçka paraprakisht, përndryshe ju doni të mbaroni vendin.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*