9 filma për t’u parë para se të shkoni në Romë

Nëse jeni duke planifikuar udhëtimin tuaj në Itali, midis të gjitha qytetet që mund të vizitoni në vend, Roma është ndoshta një ndalesë e detyrueshme në itinerarin tuaj. Nëse dëshironi të zbuloni filma për të parë para se të shkoni në Romë, gjëja e parë që duhet t'ju tregojmë është se Qytet i Përjetshëm ka pasur një pjesëmarrje të madhe në botën e kinemasë. Dhe kjo në shirita të vendosur si në origjinë ashtu edhe në konfigurimin aktual.

Lidhur me të parin, madje ka pasur një zhanër të tërë filmi që rikrijon Romën klasike: peplum. Dhe, sa i përket të dytit, nga Neorealizëm italian në industrinë e Hollywood kanë zgjedhur kryeqytetin e Itali si mjedis për shumë nga filmat e tij. Por, pa zhurmë të mëtejshme, ne do t'ju tregojmë disa nga filmat për të parë para se të shkoni në Romë.

Filma për të parë para se të shkoni në Romë: nga peplum në kinemanë e sotme

Siç ju thamë, filmat që duhet të shihni para se të shkoni në Romë e marrin qytetin si mjedis. Por, përveç kësaj, shumë prej tyre e bëjnë atë edhe një personazh që ndikon dhe madje përcakton jetën e protagonistëve. Ne do të shohim disa nga këto filma.

'Ben Hur'

Posteri 'Ben-Hur'

Poster për 'Ben-Hur'

Nëse do të flisnim për zhanrin kinematografik të peplum-it, ky blockbuster i Hollywood-it është një nga kampionët më të mirë të tij. Drejtuar nga William wyler dhe me yje Charlton heston, Stephen boyd, Jack Hawkins y Haya Harareet, bazohet në romanin homonim nga Lewis Wallace.

Filmi fillon në Judea të vitit XNUMX të epokës sonë. Aristokrati Judá Ben-Hur ai akuzohet padrejtësisht për kundërshtim të romakëve dhe dënohet me galeri. Pasi u takua me Jezu Krishtin dhe kaloi shumë peripeci, protagonisti arrin në Romë i konvertuar në një njeri të pasur dhe një konkurrent në garat me qerre. Por ai ka vetëm një qëllim: të hakmerret ndaj mikut të tij të vjetër Mesala, përgjegjës për burgosjen e nënës dhe motrës së tij.

'Ben-Hur' kishte një buxhet prej pesëmbëdhjetë milion dollarësh, më i madhi për një film deri atëherë. Më shumë se dyqind punëtorë punuan në ndërtimin e dekoratave të tij, të cilat përfshinin qindra statuja dhe friza. Po kështu, njëqind rrobaqepëse ishin të ngarkuara me krijimin e kostumeve. Y skena e garës me qerre Oneshtë një nga më të famshmet në historinë e kinemasë.

Filmi u hap në New York më 18 nëntor 1959 dhe u bë filmi i dytë me fitim më të madh deri më tani pas 'Gone with the Wind'. Sikur të mos mjaftonte, ai fitoi njëmbëdhjetë Oskarpërfshirë filmin më të mirë, regjisorin më të mirë dhe aktorin më të mirë. Në çdo rast, ai ende konsiderohet si një nga filmat më të mirë në historinë e kinemasë.

'Pushimet në Romë'

Plaza de España

Plaza de España, ku u filmua një nga skenat më të famshme të 'Roman Holidays'

Një tjetër film i drejtuar nga William wylerEdhe pse ka një temë shumë të ndryshme, është gjithashtu një nga filmat për t’u parë para se të shkoni në Romë. Në këtë rast, është një komedi romantike me protagoniste Audrey Hepburn y Gregory peck. E para është Anna, një princeshë e cila pasi shpëtoi nga rrethimi i saj, kalon një ditë e një natë në qytet si çdo romak.

Wasshtë xhiruar në studiot e famshme Cinecittá, shumë afër vetë kryeqytetit italian. E nominuar për shtatë Academy Awards, ajo fitoi tre përfshirë aktoren më të mirë për Audrey të paharrueshme. Po kështu, skena si ajo me të dy protagonistët në shkallët e Sheshi Spanjë ose ai i turneut me motor kanë zbritur në analet e kinemasë.

'La dolce vita', një tjetër klasik në mesin e filmave për t'u parë para se të shkoni në Romë

Skena nga 'La dolce vita'

Skena më e famshme nga 'La dolce vita'

Shkruar dhe drejtuar nga Federico Fellini në 1960, gjithashtu është duartrokitur njëzëri si një nga klasikët në historinë e filmit. U shfaq premierë në Festivalin e Filmit të Kanës atë vit dhe u vlerësua me çmimin Palme e arte, megjithëse kishte më pak fat në Oskar pasi që mori vetëm atë me dizajnin më të mirë të kostumeve.

Protagonistët e saj janë Marcelo mastroianni, Anita ekberg y Anouk Aimée. Komplot tregon disa histori të pavarura, lidhja e përbashkët e të cilave është vetë qyteti i Romës dhe rrethinat e tij. Gjithashtu në këtë rast do të njihni një skenë të paharrueshme: atë të të dy protagonistëve që lahen në Shatërvani Trevi.

'I dashur ditar'

Foto nga Nanni Moretti

Nanni Moretti, drejtor i 'Dear gazeta'

Filmi autobiografik në të cilin regjisori dhe protagonisti i tij, Nani moretti, tregon për përvojat e tij në Qytetin e Përjetshëm. Përbëhet nga tre episode të pavarura dhe ndërthur komedinë me dokumentarin. Ajo u lançua në 1993 dhe, vitin tjetër, ajo fitoi Palme e arte në Kanë dhe gjithashtu çmimin për regjisorin më të mirë.

Shumë të njohura janë skenat në të cilat protagonisti udhëton në qytet në pjesën e prapme të Vespës së tij duke shpjeguar arsyet pse ai do lagje të tilla si Ura Flaminio o Garbatella. Nëse dëshironi të merrni informacion në lidhje me zonat më pak të njohura dhe qendrore të Romës, ju rekomandojmë të shikoni këtë film.

'Roma, qyteti i hapur'

Skena nga 'Roma, qytet i hapur'

Një skenë nga 'Roma, qyteti i hapur'

Ton shumë më pak i mirë ka ky film Roberto Rosellini premierë në 1945. Vendosur në Luftën e Dytë Botërore, ajo tregon disa histori protagonistët e të cilave janë të lidhura me rezistencën kundër nazistëve.

Sidoqoftë, një nga personazhet kryesore është prifti babai Pietro, i cili përfundon i pushkatuar nga gjermanët dhe është një transkriptim i Luigi morosini, një klerik që ndihmoi rezistencën dhe u torturua dhe u vra për të.

Po kështu, roli i Ananasi, një grua e luajtur nga Ana Magnani. Së bashku me këtë, kastë janë Aldo Fabrizi, Marcello Pagliero, Nando Bruno, Harry Feist dhe Giovanna Galletti. Tapeshtë një kasetë aq e papërpunuar saqë kishte edhe çështje me censurë. Në kthim, ajo fitoi Palme e arte në Festivalin e Filmit në Kanë.

'Një ditë e veçantë'

Marcelo mastroianni

Marcelo Mastroianni, ylli i 'Një ditë e veçantë' me Sofía Loren

Marcello mastroianni y Sophia Loren Ata kanë punuar së bashku në disa filma, por ky është një nga më të mirët. Setshtë vendosur në vitet XNUMX, kur fashizmi ishte në zhvillim e sipër dhe përbën një portret kritik të shoqërisë italiane në atë kohë.

Mastroianni luan një drejtues radioje të pushuar për të qenë homoseksual dhe Loren luan një grua të martuar me një zyrtar qeveritar. Të dy hyjnë në një marrëdhënie kur takohen rastësisht sepse asnjëri prej tyre nuk ka marrë pjesë në paradën për nder të Hitlerit më 1938 maj XNUMX.

Regjisori i filmit ishte Ettore scola, i cili gjithashtu bashkëpunoi për skenarin. Si kuriozitet, ai luan një rol dytësor në film Alessandra musolini, mbesa e diktatorit fashist. Çmuar gjerësisht, ai fitoi dy nominime për Oskar: aktori më i mirë dhe filmi më i mirë në gjuhë të huaj, megjithëse në fund të fundit nuk fitoi asnjë.

'Për Romën me dashuri'

Roberto Benigni

Roberto Benigni, një nga protagonistët e 'A Roma con amor'

Më i fundit është ky film i drejtuar nga Woody Allen, siç u publikua në vitin 2012. isshtë një komedi romantike që tregon katër histori, të gjitha këto me qendër Qytetin e Përjetshëm dhe përqendrohen në temën e përmbushjes personale dhe famës. Një nga protagonistët, një producent muzikor me emrin Jerry, luhet nga vetë Allen.

Të tjerët janë Jack, një student i arkitekturës i luajtur nga Jesse Eisenberg; Leopoldo, një njeri anonim që befas bëhet një fokus mediatik dhe që mishëron Roberto Benigni, dhe Antonio, një rol që ai luan Alessandro tiberi. Së bashku me ta, shfaqen Penelope Cruz, Fabio Armilato, Antonio Albanese dhe Ornella Muti.

'Bukuroshja e madhe'

Toni Servillo

Toni Servillo, ylli i 'Bukuroshja e madhe'

Bashkëkohor me atë të mëparshëm, siç u publikua në 2013, është ky film me regji të Paolo Sorrentino, i cili gjithashtu shkroi skenarin krahas Umberto Contarello. Dhe gjithashtu ka një pikë sjelljeje.

Në një Romë të shkatërruar nga ferragosto, gazetari dhe shkrimtari i irrituar Jep Gambardella Ka të bëjë me karaktere të ndryshëm përfaqësues të sferave të larta shoqërore. Prelatët, politikanët, kriminelët me jakë të bardhë, aktorët dhe individë të tjerë përbëjnë këtë komplot që zhvillohet në pallate të bukura dhe vila madhështore.

Yjet e filmit Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina ferilli, Galatea ranzi y Carlo Buccirosso, ndër interpretues të tjerë. Në vitin 2013 ajo u vlerësua me çmimin Palme e arte Kanë dhe, pak më vonë, me Oskar për filmin më të mirë në gjuhë të huaj. Por gjëja më e rëndësishme është se ajo është një azhurnim i komplotit të 'La dolce vita', për të cilin tashmë ju kemi thënë.

'Accatone', një portret i periferive

Foto nga Pier Paolo Pasolini

Pier Paolo Pasolini, drejtor i 'Accatone'

Kjo listë e filmave për të parë para se të shkojnë në Romë nuk mund të mungojë një i drejtuar nga Pier Paolo Pasolini, një nga intelektualët që dinte më mirë të kapte thelbin e Qytetit të Përjetshëm, është e vërtetë që ai u shoshit nga këndvështrimi i tij i veçantë.

Ne mund t'ju tregojmë për disa filma, por ne kemi zgjedhur këtë sepse është një portret i Romës margjinale. Accatone është një pimp nga periferitë që nuk ndalet së urituri, ashtu si grupi i tij i miqve. I aftë për të bërë ndonjë gjë para punës, ai vazhdon të tregojë dhe të gjejë gra të reja për të shfrytëzuar.

Siç mund ta shihni nga komploti, ai është një portret brutal i botës së nëndheshme romake të viteve XNUMX. Pi nga Neorealizëm italian dhe interpretohet nga Franko Citti, Silvana Corsini, Franca Pasut y Paola Guidi ndër interpretues të tjerë. Si një kuriozitet, ne do t'ju tregojmë se Bernardo bertolucci ai punoi si ndihmës regjisor në film.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga filma për të parë para se të shkoni në Romë. Ata janë një pjesë përfaqësuese e të gjitha atyre që kanë Qytetin e Përjetshëm si skenë apo edhe si një protagonist më shumë. Në fakt, ne mund të përmendim të tjera si këto 'Engjëjt dhe Demonët'nga Gregory Widen; 'Netët e Cabiria'nga Federico Fellini; 'E Bukur'nga Luchino Visconti ose 'Ha lutu dashuro'nga Ryan Murphy.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*