Filma për të parë para se të shkoni në Paris

Nëse po pyesni për filma për të parë para se të shkoni në Paris, kjo është për shkak se po planifikoni një udhëtim në kryeqytetin francez. Ju nuk do të pendoheni për telefonatën Qyteti i Dritës Oneshtë një nga më të bukurat në botë. Isshtë plot me monumente dhe histori legjendare që do t'ju magjepsin, por është gjithashtu një qytet modern që ka gjithçka që ju nevojitet për një qëndrim të paharrueshëm.

Në çdo rast, filma për të parë para se të shkoni në Paris që ne do të citojmë do t'ju japim një këndvështrim tjetër të qytetit të Senës. Me ta, ju mund ta eksploroni atë para se të largoheni nga shtëpia dhe të zbuloni qoshe që, ndoshta, as nuk e dinit se ekzistonin. Por kjo nuk është koha për t'u zgjeruar, pa zhurmë të mëtejshme, ne do të sugjerojmë filma për t'u parë para se të shkojmë në Paris.

Filma për t’u parë para se të shkoni në Paris, një turne virtual në qytet

Turneu ynë në filmat më të mirë të vendosur në Paris do t'ju çojë në kohërat e kaluara ku do të mësoni rreth historisë së tyre, por edhe në të tashmen, kështu që ju të mund të zbuloni se cilat janë ato ato vende plot sharm që nuk paraqiten në udhëzuesit turistikë. Le të shkojmë me kaseta që ne propozojmë.

Hunçback i Notre Dame

Notre Damme

Katedralja e Notre Damit

Bazuar në romanin e jashtëzakonshëm Zoja e Parisit të të mëdhenjve Víctor Hugo, më shumë se një film ka disa. Ndoshta më i popullarizuari është versioni i animuar i prodhuar nga Disney në 1996. Ajo na kthen përsëri në kohërat mesjetare për të treguar historinë e gungaçit Quasimodo dhe ciganit të bukur Esmeralda, të cilët janë përfshirë në një komplot dashurie, inati dhe hakmarrjeje.

E gjithë kjo me Notre Dame, kisha më emblematike në Paris, si skena qendrore. Me pak fjalë, një histori e bukur jo pa personazhe të këqij që është sjellë në ekranin e madh shumë herë.

Nëse preferoni të shihni një version me aktorë të vërtetë, keni për shembull memecin Zoja e Parisit, nga 1923 dhe drejtuar nga Wallace Worsley. Përkthyesit e tij ishin Lon Chaney si Quasimodo dhe Patsy Ruth Miller si Esmeralda. Sidoqoftë, nëse doni një version të shëndoshë, ne ju rekomandojmë filmin me të njëjtin titull të xhiruar në 1956 me Anthony Quinn në rolin e gungaçit dhe Gina Lollobrigida si Esmeralda. Në këtë rast, drejtimi ishte francezi Jean Delannoy.

Marie Antoinette, një tjetër film për të parë para se të shkosh në Paris për të mësuar historinë e tij

Portret i Marie Antoinette

Marie Antoinette

Historia e gruas fatkeqe të Louis XVI i Francës gjithashtu është sjellë në ekranin e madh shumë herë. Ne ju propozojmë versionin e drejtuar në 2006 nga Sofía Coppola pikërisht me titullin e Marie Antoinette. Megjithëse përqendrohet në jetën e mbretëreshës, është gjithashtu një mënyrë madhështore e Njihuni me Parisin revolucionar të fundit të shekullit të XNUMX-të, shumë prej monumenteve të të cilave janë ende në këmbë dhe do të jeni në gjendje t'i shihni ato gjatë udhëtimit tuaj në qytet.

Roli i aristokratit fatkeq luhet nga Kristen dunst, ndërsa ajo e burrit të saj, mbretit, është në krye të Jason Schwartzman. Figura të tjera si Judy Davis, Rip Torn ose Asia Argento përfundojnë kastin e një filmi që fitoi një Oscar për dizajnin më të mirë të kostumeve.

Sidoqoftë, nëse preferoni një film më klasik, ju rekomandojmë atë të vitit 1939, i titulluar gjithashtu Marie Antoinette. U drejtua nga Woodbridge S. Van Dyke, fitues i dy Oskarëve për Darka e të akuzuarit y San Francisko. Sa për përkthyesit, Norma Shearer Ai luante mbretëreshën, ndërsa Robert Morley luante Louis XVI dhe Tyrone Power luante Axel von Fersen, dashurin e supozuar të monarkut.

Të mjerët

Shpallje për 'Les Miserables'

Një poster për 'Les Misérables'

Bazuar gjithashtu në romanin homonim nga Víctor Hugo, një nga shkrimtarët që kapi më së miri Parisin e kohës së tij, është dërguar shumë herë në film dhe televizion. Madje u krijua një muzikal hit bazuar në lojë.

Versioni që ju sjellim këtu është ai i drejtuar në 1978 nga Glenn Jordan dhe me protagonist Richard Jordan në rolin e Jean Valjean, Caroline langrishe si Cosette dhe Anthony Perkins si Javert. Në rrjedhën e filmit ne jemi dëshmitarë të episodeve të historisë pariziane siç është ajo Revolucioni i vitit 1830 dhe, në përgjithësi, në jetën e përditshme në qytetin e Senës së asaj kohe.

Sidoqoftë, nëse doni të zgjidhni si film çfarë të shihni para se të shkoni në Paris bazuar në Të mjerët një version tjetër, ju mund të zgjidhni atë të lëshuar në 1958. Në këtë rast, drejtori ishte Jean-Paul Le Chanois dhe përkthyesit Jean Gabin, Martine Havet dhe Bernard Blier.

Një opsion i tretë është ai i filmuar për televizion si një miniserial nga Josée Dayan. Jean Valjean u përfaqësua nga Gérard Depardieu, ndërsa Cosette u luajt nga Virginie ledoyen dhe Javert nga John Malkovich.

Moulin Rouge

Moulin Rouge

Moulin Rouge

Nëse filmat e mëparshëm ju treguan Parisin historik, Moulin Rouge gjithashtu ju njeh me atmosferën bohem të qytetit në fund të shekullit të XNUMX-të. Mbi të gjitha, ajo e lagjes artistike të Montmartre, ku qëndron edhe sot kabareja e famshme që i jep titullin filmit.

Ky film u drejtua nga Baz Luhrmann dhe u lansua në 2001. Ai tregon historinë e një shkrimtari të ri anglez i cili lëviz në qytetin e Senës, i tërhequr pikërisht nga bohemizmi i tij artistik. Në Moulin Rouge do të takoni njerëz të vërtetë si piktori Toulousse Lautrec, por edhe valltari Satine, me të cilin do të dashurohet.

Shtë një film muzikor që do t'ju ofrojë informacion thelbësor për ta zbuluar lagjja Montmartre dhe çfarë duhet të shihni atje kur të shkoni në Paris. Por ne gjithashtu ju këshillojmë t'i kushtoni vëmendje kolonës zanore të saj të fuqishme, e cila përfshin hitet më të mira nga mbretëreshë, Elton John o Çlirim.

Amelie, një klasik midis filmave për tu parë para se të shkosh në Paris

Kafja e dy mullinjve

Kafja e dy mullinjve

Ky film, i publikuar gjithashtu në 2001, është një klasik midis rekomandimeve kinematografike për të parë para se të udhëtoni në Paris. Shtë një komedi romantike drejtuar nga Jean-Pierre Jeunet dhe interpretuar nga Audrey tatoo.

Ajo e vë veten në vendin e një kameriereje që punon në Kafja e dy mullinjve dhe se ai gjen një qëllim në jetën e tij kur vendos të ndihmojë të tjerët për t'i bërë ata të lumtur. Filmi fitoi katër çmime César dhe u nominua për disa Oskar, megjithëse nuk mori asnjë. Por mbi të gjitha, është një film i lezetshëm që arriti një sukses të jashtëzakonshëm publik.

Alsoshtë gjithashtu perfekte të dihet Montmartre, ku ndodhet kafeneja ku punon Amelie. Por, ndryshe nga e mëparshmja, lagjja që shohim në të është ajo aktuale. Nëse udhëtoni në Paris, gjithashtu mund të pini një pije në Café de Los Dos Molinos.

Jeta në rozë

Edith piaf

Këngëtarja Edith Piaf

Nëse Franca në përgjithësi dhe Parisi në veçanti kanë një simbol në botën e këngës, është Edith piaf, i cili lindi në qytetin e Senës. Ky film tregon, saktësisht, jetën e këngëtares nga fëmijëria e saj në një lagje të varfër të qytetit të madh deri në triumfin e saj botëror.

Drejtuar nga Olivier Dahan, u dha premierë në 2007. Por, nëse diçka bie në sy për të, është performanca mbresëlënëse e Marion Cotillard në rolin e këngëtarit. Në fakt, ai mori Oskar për aktoren më të mirë për performancën e tij, përveç shumë njohjeve të tjera.

Bashkuar me të në kast është Gerard Depardieu si Louis Leplée, sipërmarrësi i muzikës që zbuloi Piaf; Clotilde Courau në rolin e nënës së artistit dhe Jean-Pierre Martins si boksier Marcel Cerdan, i cili ishte i përfshirë romantikisht me divën e këngës.

ratatouille, kontributi i animacionit në filma për t'u parë para se të shkoni në Paris

Pllaka Ratatouille

ratatouille

Siç e dini mirë, Parisi ka qenë për dekada skena e kuzhina me e mire ne bote. Kjo është baza e këtij filmi me të cilin ne përfundojmë turneun tonë nëpër filma për të parë para se të shkojmë në Paris.

Remy është një mi i cili vjen në qytetin e Senës për të përmbushur ëndrrën e tij për t'u bërë një kuzhinier i shkëlqyeshëm. Për ta bërë këtë, ajo futet në Restoranti i Gusteau, idhulli i tij i madh. Aty ai do të bashkëpunojë me një pjatalarëse të thjeshtë për të krijuar supën më të suksesshme në të gjithë Parisin. Kështu fillojnë aventurat e brejtësit njëjës.

Është një film animacioni prodhuar nga Pixar dhe lëshuar në 2007. Megjithëse drejtori i saj do të ishte Jan Pinkava, më në fund e bëri Zog Brad dhe, për dublimin, kishte aktorë të shtatit të Peter O'Toole dhe aktori i humorit Patton Oswalt. Gjithashtu, midis shumë çmimeve të tjera, ai fitoi edhe çmimin Oscar për filmin më të mirë të animuar. Më në fund është e mrekullueshme pamja e horizont nga Parisi që mund të shihet në një nga skenat e tij.

Si përfundim, ne kemi propozuar disa nga filma për të parë para se të shkoni në Paris për të njohur më mirë kryeqytetin francez. Sidoqoftë, rekomandohen edhe shumë të tjerë. Për shembull, Charade, me Audrey Hepburn dhe Cary Grant duke shëtitur përgjatë brigjeve të Senës; Paris, Paris, protagonistët e të cilit zënë një teatër në qytet për të vënë në skenë muzikorin e tyre, ose I paprekshëm, e cila na tregon vlerën e miqësisë, por edhe mjerimin e lagjeve të klasës punëtore të qytetit të madh. Dhe, kur të shkoni, për të lëvizur nëpër Qytetin e Dritës, mund të lexoni Ky artikull me keshillat tona.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*