Fshati i zhytur në Vilarinho da Furna

vilha-da-furna

Nuk do të jetë më e mira, por është e shpeshtë që ndërtimi i një digë hidroelektrike përfundon duke përmbytur një qytet. Ka shumë shembuj në të gjithë botën dhe nganjëherë kjo lloj ngjarje gjeneron atraksione të pavullnetshme turistike.

Isshtë rasti i fshati Vilarinho da Furna, në Portugali. Ky qytet, i vendosur në rajonin e Minho, u gjend nën ujë kur një digë e madhe u ndërtua në lumin Homem në vitet 60. Diga ishte e nevojshme për të furnizuar me energji elektrike tërë rajonin, kështu që kompania kombëtare e energjisë elektrike u takua me fshatarët dhe i pagoi ata që të largoheshin nga shtëpitë e tyre. Vilarinho da Furna atëherë kishte rreth 300 banorë.

I fundit prej tyre u largua nga fshati në 1971 dhe kur vetëm shtëpitë mbetën dhe diga dhe hidrocentrali filluan të punojnë, ujërat mbërritën dhe mbuluan gjithçka, një vit më vonë. Fshati kishte qenë atje për njëzet shekuj sepse sipas historisë gojore të rajonit Minho, ai u themelua nga Romakët në shekullin XNUMX. Pas Krishtit. Ajo që bie në sy dhe kurioz dhe tërheqëse është se ujërat nuk e kanë mbuluar plotësisht fshatin e vjetër dhe janë herë më të larta, herë më të ulëta.

Fshati i Vilarinho da Furna Ajo ka qenë gjysmë e zhytur dhe sot janë të dukshme pjesë të mureve, pjesë të dritareve, pjesë të rrugëve, pjesë të dyerve. Për të mësuar më shumë rreth këtij qyteti nën ujërat mund të vizitoni fshatin fqinj, Sao Jao do Campo, sepse këtu ka një muze të vogël për nder të qytet i zhytur katër dekada më parë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*