Fshatrat e bardhë të Malaga

Disa qytete janë po aq të bukura sa një peizazh natyror. Është rasti i fshatrat e bardhë të Malaga, ato fshatra shtëpish me borë e piktoreske që rriten si kërpudha, të zbukuruara me lule, të përkujdesura deri në detaje.

Nuk mund të largoheni nga Malaga pa bërë një ekskursion, një shëtitje që përfshin një vizitë në disa nga fshatrat më të mirë të bardhë në Malaga. Një udhëtim si një rruzare.

Mijas

Pa dyshim, Mijas është një nga qytetet më të mira të bardha për t'u vizituar në rrethinat e Malaga. Nga guroret e saj doli mermeri për të dekoruar vetë Katedralen e Malagës, për shembull, dhe këtu është një nga kolonitë më të mëdha të emigrantëve britanikë në Andaluzi.

Një perlë e artë (ose e bardhë), në Costa del Sol, vetëm 34 kilometra nga kryeqyteti i provincës. Zona ka qenë e banuar prej shekujsh, por turizmi e zbuloi atë në vitet 50. Ajo zvarritet përgjatë bregdetit dhe shpateve të sierrës dhe ka shumë ndërtesa interesante.

Ju mund të vizitoni Famullia San Manuel, Vetmia e Virgen de la Peña, Kisha e San Sebastián-it dhe disa hermitate të tjera që janë mesjetare. Brenda arkitekturës civile ka kulla dhe kopshte të bukura që janë ndërtuar mbi mbetjet e një fortese dhe muret e saj mesjetare rreth qytetit.

Vera është sinonim i plazheve, pra limanet e Mijas janë shumë të njohura: Cala de Mijas, Calahonda, Cabo Rocoso, El Chaparral, El Faro, El Bombo, janë më të njohurit. Secili ka plazhet e tij me karakteristika të ndryshme.

Përtej çantave, autobusëve dhe trenit, nëse ka diçka që e karakterizon Mijasin, është burrotaksi. Sistemi ka lindur me punëtorët e guroreve, por sot është shumë i pëlqyer nga turistët.

casares

Një tjetër qytet i bardhë popullor i rrugë gjarpëruese dhe të pjerrëta. Ajo ka origjinë shumë të vjetër dhe historia e saj e gjatë mund të lexohet në rrugët dhe ndërtesat e saj. Është një qytet i bukur për të ecur dhe për të humbur në rrugicat e tij.

Disa ndërtesa janë historike, si p.sh Vendlindja e Blas Infante ose mullinjtë e miellit, Kalaja e Casares ose Kisha e Mishërimit, por në verë plazhi i saj tërheq, të famshmit Playa Ancha, e cila tashmë është një flamur blu. Si gjithë qyteti ka partitë e veta dhe nëse jeni me fat që të jeni në gjendje të merrni pjesë në një, nuk do të pendoheni. Në korrik është Tregu mesjetar, tashmë në maj vjen pelegrinazhi i Virgen del Rosario e kështu me radhë deri në fund të vitit.

Si dhuratë apo suvenir i kësaj "fshati i varur", gjithmonë mund të merrni objekte qeramike, gdhendje qelqi ose druri dhe qëndisje.

frigiliana

Është një fshat i vogël bregdetar, prej vetëm rreth 41 kilometra katrorë, në 300 metra mbi nivelin e detit. Historia e kësaj zone shkon në parahistori, por këtu kanë kaluar fenikasit, romakët, vandalët dhe, po, më vonë myslimanët, të cilëve u detyrohet futja e bujqësisë përmes kanaleve dhe pellgjeve që janë të dukshme edhe sot. Kanë mbetur vetëm disa mbetje të kështjellës mbresëlënëse maure.

Një pjesë e materialeve të kështjellës u përdorën nga familja Manrique de Lara, fisnikët e Malaga-s, për të ndërtuar shtëpinë e tyre feudale në shekullin e XNUMX-të. Sot rezidenca prodhon vetëm mjaltë kallami në Evropë. Rreth të njëjtën kohë, ndërtesa të tjera historike në qytet po ndërtoheshin.

Për të vizituar dhe për të humbur në histori duhet të dini Qyteti i Vjetër dhe lagjja e tij Mudejar, Kalaja e Lizarit, Pallati i Konteve të Frigilianës, Kisha e San Antonios dhe sigurisht, mbetjet më të vjetra arkeologjike, nga neoliti, fenikas dhe romak.

Një qytet i vogël por i bukur.

Ronda

Es një nga qytetet bankare më të vizituara në Malaga dhe është vetëm 100 kilometra larg. i lindur në arunda Roman, pastaj vizigotët dhe më vonë myslimanët. I dhanë rëndësi sepse vendndodhja ishte shumë e mirë për të dominuar rrugët e Andaluzisë së Poshtme.

Sot Ronda ka një sërë monumentesh shumë interesante që, duke i shtuar mjedisit të saj të bukur natyror, e bëjnë atë një kartolinë të bukur. Dhe çfarë mund të dini? Urat janë të mrekullueshme ndaj mos harroni të fotografoni Ura e Re, mbi grykën e Tajos, dhe simbol i vërtetë i qytetit, dhe Ura e Vjetër që komunikonte qytetin me lagjen e tregut, me origjinë arabe dhe më vonë i restauruar, me 31 metra mbi lum.

Ka edhe pallate: të Pallati Mondragon i ndërtuar në 1314, Pallati i Mbretit Maure dhe La Mina, Banjat Arabe, nga shekulli i XNUMX-të, alameda, shëtitje me pemë dhe një kopsht botanik, Harku i Filipit V, la hekuri lokale, një nga më të vjetrat dhe të mëdhatë nga Spanja…

Dhe sigurisht, duke ecur nëpër Ronda do t'ju japë dhurata të papritura në çdo hap. Një udhëtim i plotë me siguri do të përfshijë lagjet në të cilin dikur ndahej qyteti, ai në San Francisko e cila është më e vjetra me kishat dhe manastiret dhe harqet e saj dhe tregu i pleshtave, më moderne. Qyteti ka nga ana tjetër Kishën e Madhe, Kishën e Frymës së Shenjtë, muzetë dhe pallate.

Vjen

Është një nga qytetet e shumta të monarkut andaluzian dhe njihet si Ballkoni i Axarquia. Zemra e qytetit ndodhet në një lartësi prej 703 metrash dhe aktiviteti kryesor ekonomik i tij është bujqësia dhe pjesërisht turizmi rural.

Megjithatë, qyteti i parë Ajo u themelua nga grekët fokianë Ajo kishte një prani myslimane deri në ripushtimin e krishterë në fund të shekullit të XNUMX-të dhe dinte të luftonte pushtuesit francezë. Me kaq shumë histori sot ju mund të shihni në rrugët e saj mbetje muresh, harqe arabe, cisterna dhe mbetje arkeologjike.

Vila e re e konceptimit

Ky qytet piktoresk i bardhë është vetëm 36 kilometra nga Malaga dhe në këmbët e El Torcal. Ashtu si pjesa tjetër e popujve që kemi paraqitur, historia këtu udhëton nëpër kohë dhe iberianët, romakët, myslimanët dhe të krishterët kanë lënë trashëgiminë e tyre.

Como Ndodhet në Parkun Natyror El Torcal, i njohur për formacionet e tij vërtet unike gëlqerore, ka shumë mundësi për të bërë turne me biçikletë dhe ecje. Dhe po, Villanueva de la Concepción ka një nga festivalet më të vjetra në Malaga, Festivalin Verdiales.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*