Qytetet e bukura të Seviljes

Pamje e Osuna

L fshatrat e bukur të Seviljes shtrihen në gati pesëmbëdhjetë mijë kilometra katrorë që kjo krahinë e Andaluzi. Në fakt, është më i madhi në atë komunitet autonom. Dhe gjithashtu një nga më të populluarit, me gati dy milionë banorë.

Në këto qytete dhe rrethinat e tyre do të mund të shihni vende aq të mrekullueshme sa ato që përbëjnë Parku Natyror Sierra Norte, mbetje arkeologjike si romakët e Kursi dhe monumente aq spektakolare si, për shembull, Porta e Kordobës në Carmona. Që të mund ta shijoni plotësisht këtë provincë Andaluziane, ne do t'ju tregojmë disa nga qytetet e bukura në Sevilje.

Cazalla e Sierrës

Cazalla e Sierrës

Sheshi në Cazalla de la Sierra

E vendosur pikërisht në Parku Natyror Sierra Norte, ky qytet me mezi pesë mijë banorë ndodhet rreth tetëdhjetë kilometra në veri të kryeqytetit, pranë provincës së Badajoz. Kjo vendndodhje gjeografike e lejon atë t'ju ofrojë rrugë të ndryshme të gjelbërta dhe shtigje ecjeje si ajo që shkon në të bukurën Ujëvarat Huezar.

Por, përveç kësaj, Cazalla ka një trashëgimi të rëndësishme monumentale. Thekson në të Kisha e Zojës së Ngushëllimit, ndërtimi i të cilit filloi në shekullin e katërmbëdhjetë, megjithëse nuk përfundoi deri në shekullin e tetëmbëdhjetë. Për këtë arsye, ai ndërthur elemente Mudejar me elementë të tjerë të Rilindjes dhe Barok. Do ta gjeni në Plaza Kryetari i Bashkisë, pjesa më e lartë e qytetit dhe do t'ju habisë me dimensionet e saj të mëdha. Gjithashtu, bashkangjitur me të mund të shihni një derë të murit të vjetër Almohad.

Ne gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni Shtëpia e Charterhouse, e cila është rreth pesë kilometra nga qyteti, dhe Manastiret e San Franciskos dhe Madre de Dios, kjo e fundit me një manastir të bukur të Rilindjes. Nga ana e saj, manastiri i vjetër i San Agustín është sot Ayuntamiento dhe Manastiri Santa Clara një shkollë të mesme. Të kisha dhe pallati i San Benitos, në stilin gotik Mudejar, janë shndërruar në hotel dhe Vetmia e Zojës së Malit strehon imazhin e shenjtorit mbrojtës të Cazalla.

Carmona, spektakolare mes fshatrave të bukur të Seviljes

Carmona

Puerta de Córdoba spektakolare, në Carmona

Me gati tridhjetë mijë banorë dhe e vendosur në qendër të provincës, rreth tridhjetë e pesë kilometra larg kryeqytetit, Carmona është një mrekulli monumentale që bie në sy mes të gjitha qyteteve të bukura të Seviljes. Aq sa një pjesë e madhe e ndërtimeve të këtij qyteti antik të fortifikuar janë regjistruar në Trashëgimia Historike Andaluziane.

Është rasti i imponimit Alcazar i mbretit Don Pedro, i cili e dominon nga pika më e lartë dhe është një bujtinë turistike. Është ndërtuar në shekullin e katërmbëdhjetë nga Pedro I nga Castile në një kështjellë të vjetër myslimane. Prandaj, ka elementë të rëndësishëm Mudejar. shtrihet në thirrje Alcazari i Poshtëm, e cila ka vende aq spektakolare sa Porta e Seviljes, pjesa tjetër e murit të tij të vjetër, kulla e homazheve dhe një tjetër katërkëndëshe më e lartë. Jo më pak spektakolare është Porta e Kordobës, të cilave reformat e mëvonshme i shtuan elementet klasiciste dhe baroke.

Por, siç po thonim, Alcázar është vetëm një nga monumentet e shumta që ka Carmona. Ndër fetarët veçojnë edhe atë Kisha e Shën Pjetrit, me tiparet e tij Mudejar; të Prioriteti i Santa Maria, e cila kombinon stilet e Rilindjes dhe Barok; atë të San Bartolomé, me një altar të bukur, dhe vetmitë e San Mateos dhe San Antón.

Nga ana tjetër, ju duhet të shihni në Carmona pallatet e shumta madhështore që ka. Midis tyre, shtëpia Lasso, nga fundi i shekullit të XNUMX-të; ajo e Aguilars, me fasadën e saj mbresëlënëse; ajo e Domínguez, e cila ka një dekorim të mrekullueshëm gjeometrik në fasadën e saj; ai i Ruedës, që është një nga më të mëdhenjtë, ose ai i Brionëve, i rrethuar nga një mur i ndërtuar me beteja.

Me pak fjalë, do ta kishim të pamundur t'ju tregonim për të gjitha monumentet që ju ofron Carmona. Për këtë arsye do të kufizohemi në përmendjen e të tjerëve si p.sh manastiret e La Concepción dhe Las Descalzas, Spitali i Mëshirës, Teatri Qershi ose Epoka romake ka mbetur. Midis tyre, ura mbi Via Augusta dhe amfiteatri.

Antiponce

Kursi

Amfiteatri i qytetit romak të Italica, në Santiponce

Por, nëse po flasim për mbetjet romake, Santiponce e merr tortën. Sepse në të ndodhet qyteti antik i Kursi, e themeluar nga Gjenerali Scipio Africanus në shekullin e dytë para Krishtit kur u kthye nga lufta kundër kartagjenasve. Në këtë kompleks monumental mbresëlënës bien në sy mozaikët e dyshemesë së shtëpive të vjetra, por mbi të gjitha mbetjet e amfiteatri antik, tempuj të ndryshëm si ai i kushtuar Trajan (perandor i lindur në vend) dhe shtëpi si ato të Neptunit, Zogjve dhe Hilasit.

Por Itálica nuk është e vetmja mrekulli e Santiponce. Ky qytet i vogël me mezi nëntë mijë banorë ndodhet në lindje të provincës së Seviljes, shtatë kilometra larg kryeqytetit. Dhe ne gjithashtu ju rekomandojmë që të vizitoni Manastiri i San Isidoro del Campo, e ndërtuar në fillim të shekullit XIV nga Guzman i Mirë dhe shpallur Kompleks Historiko-Artistik qysh në shek.

Në thelb i përgjigjet stilit gotik dhe mudejar, megjithëse ka gjithashtu një kullë barok të mëvonshme. Sa për thesaret e saj, ajo strehon një altar mbresëlënës nga skulptori i Rilindjes Juan Martínez Montañés, një Krisht i Pedro Roldan dhe piktura afreske që i atribuohen Diego Lopez.

Së fundi, ju duhet të vizitoni në Santiponce Muzeu Komunal Fernando Marmolejo. Ndodhet pranë teatrit romak dhe strehon pjesë nga argjendari i madh që i jep emrin. Midis tyre, disa po aq spektakolare sa riprodhimet e kurora e recesionit, The Shandani Tartesian nga Lebrija ose Çelësat Almohad të Seviljes.

osuna

Universiteti i Osuna

Manastir i Universitetit të Osuna

Tani kemi ardhur te Osuna e bukur, ku tonet e bardha të shtëpive të saj kontrastojnë me okrën e shumë prej monumenteve të saj. Ndodhet në jugperëndim të krahinës, rreth tetëdhjetë e shtatë kilometra larg kryeqytetit. Në rrethinën e tij, ju mund të shihni disa shtëpi fermash, ndërtime tipike rurale të Andaluzisë.

Por, në qendrën urbane të Osunas keni vende me interes të madh. Ndër fetarët veçohet Kisha kolegjiale e Zojës së Zonjës, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe për këtë arsye një nga shembujt kryesorë të arkitekturës së Rilindjes. Si të mos mjaftonte kjo, ajo strehon vepra të Jose de Ribera, nga të përmendurat tashmë Martinez Montanes dhe Louis de Morales. Të njëjtës periudhë i përket edhe Konventa e Mishërimit, kisha e së cilës ka një altar mbresëlënës barok dhe neoklasik. Të parës nga këto stile i përgjigjet Kisha e San Carlos el Real, e cila strehon një koleksion të rëndësishëm pikturash.

Sa i përket trashëgimisë civile të Osuna, simboli i saj i madh është Universitet, në të cilin spikat manastiri i tij i mrekullueshëm me kolona mermeri të rendit toskan dhe katër kullat e tij të holla të kurorëzuara me çati qeramike me xham. Por ne gjithashtu ju këshillojmë të shihni Pallati i Markezit të La Gomera, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe shtëpi si ato të Torres, me fasadën e saj të bardhë, ose të Rossos, me stemën e tij fisnike. Po kështu, në shekullin e XNUMX-të të vjetër Cilla e Kapitullit të Katedrales dhe Harku i Bariut.

Por, ndoshta, ju tingëllon më shumë kur e shihni hekuri, sepse shërbeu si një set filmi për serialin Lojë e froneve. Dhe një tjetër surprizë ju pret në Osuna. Në periferi keni mbetjet e Ursos së lashtë, i njohur si "Petra e Andaluzisë" për relievet e saj të mëdhenj prej guri. Përveç kësaj, në dhomën e saj të brendshme mbresëlënëse, mbahen të gjitha llojet e ngjarjeve.

Estepa, ndalesa e fundit në turneun tonë në fshatrat e bukura të Seviljes

Pamje e stepës

Pamje e Estepës me Kullën e Fitores në plan të parë

Ne e përfundojmë udhëtimin tonë nëpër qytetet e bukura të Seviljes në këtë qytet të vogël me rreth dymbëdhjetë mijë banorë që ndodhet në juglindje të provincës. Pavaresisht kesaj, mban titullin qytet, e cila u dha nga Regjentja Maria Cristina e Habsburgut në vitin 1886. Po kështu u shpall Kompleksi Historik Artistik në 1965.

Nga ana tjetër, ndodhet gjashtëqind metra mbi nivelin e detit, gjë që e lejon atë t'ju ofrojë pamje të mrekullueshme të fshatit Sevillian. Veçanërisht të rekomanduara në këtë drejtim janë Pikëpamja e Los Tajillos dhe thirrja Ballkon andaluzian, nga e cila shihet madje qyteti i Sevilla.

Sa për monumentet e saj, simboli i madh i Estepës është kala e vjetër, një fortifikim mysliman që daton në shekullin e XNUMX. Më vonë u shtua edhe kulla e homazheve. Por një tjetër ndërtim i këtij lloji është gjithashtu një emblemë e qytetit. Ne flasim për kulla e fitores, që i përkiste manastirit të vjetër me të njëjtin emër dhe është dyzet metra i lartë. Gjithashtu, duhet të shihni shtëpia e pallatit të Markezit të Cerverales, stil barok.

Lidhur me monumentet fetare të Estepës, the kisha e Santa María la Mayor, e ndërtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, megjithëse kulla e saj e stilit historik është e shekullit të XNUMX-të. Nga ana e saj, kisha e Zojës së Fjetjes është gotik dhe ato të Zojës së Mjeteve dhe Karmenit, barok. Trashëgimia fetare e qytetit plotësohet nga kisha e san sebastianit, manastiret e Santa Clara dhe San Francisco dhe vetmia e Santa Anës.

Si përfundim, ne kemi propozuar disa nga fshatrat e bukur të Seviljes nga ekselenca. Megjithatë, ka shumë vende të tjera që janë gjithashtu me interes të madh. Është rasti i Ecija, i njohur si "Qyteti i Kullave" për shumë që ka; e marçenë, me kishën e saj të San Juan Bautista dhe kullën tetëkëndore të Puerta de Carmona, ose Sanlúcar la Kryetari i Bashkisë, qyteti i vjetër i të cilit është renditur si një vend me interes kulturor. Njihuni me këto qytete të bukura andaluziane. Nuk do të pendoheni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*