Qytetet e bukura të Badajoz

Olivenza

Ka kaq shumë fshatrat e bukur të Badajoz se e kemi të vështirë të zgjedhim ato që do t'ju prezantojmë. Provinca e Extremadura është plot me qytete që dallohen si për bizhuteritë e tyre monumentale, ashtu edhe për peizazhin e tyre të privilegjuar.

Për këtë të fundit, bien në sy fushat pjellore të lumenjve. Guadiana dhe dega e saj, Guadalupejo, por edhe fusha e male që, si atë të San Pedro, ende i përkasin Montes de Toledo, megjithëse janë afër Portugali. Dhe, sa i përket monumenteve të tij, Badajoz është një nga provincat me më shumë histori në të gjithë Spanjën. Ish territori Vetton, më vonë pjesë e Lusitania Roman për t'u integruar më vonë në zotërimet myslimane dhe, më në fund, do të njihet si një rajon i CastillaShkurtimet e demit nga viti 1371. Por, në mënyrë të pashmangshme duke lënë disa në tubacion, ne do t'ju tregojmë qytetet e bukura të Badajoz.

Olivenza, qyteti i vjetër portugez

Pamje e Olivencës

Një rrugë në Olivenza

Fillojmë turneun tonë në pjesën perëndimore të provincës për t'ju treguar për këtë qytet të bukur që, çuditërisht, i përket vetëm Spanjës që nga viti 1801, pasi deri atëherë ishte pjesë e Portugalisë.

Simboli i saj i madh është kalaja mesjetare ose kalaja ose kështjella olivenza, e cila ruan ende muret e saj të mëdha nga shekulli i XNUMX-të, kullat dhe portat e saj si ato të Alconchel, de los Ángeles, de Gracia dhe San Sebastián, dy të parat të përshtatura nga dy kulla rrethore. Brenda, ju mund të shihni kisha e Santa María del Castillo, e cila strehon një altar të bukur me pemën Jesse.

Mesjetës së vonë i përket edhe ura e ajudës, e cila u urdhërua të ndërtohej nga mbreti Manuel I i Portugalisë për të kaluar Guadianën. Pjesërisht e shkatërruar gjatë Luftës së Trashëgimisë, ajo nuk është restauruar kurrë.

Sa i përket monumenteve fetare në qytetin e Badajoz, ju këshillojmë të vizitoni gjithashtu kisha e Santa Maria Magdalena, e ndërtuar nga vetë mbreti, kështu që i përgjigjet stilit Manueline, një variant portugez i gotikës së vonë. Gjithashtu, duhet të shihni Shtëpia e Shenjtë e Mëshirës, Manastiri i San Juan de Dios dhe, tashmë në periferi të Olivenza, mbetjet e Kisha para-romane e Valdecebadar. Së fundi, mos harroni të shkoni në fushën e demave, ndërtimi i së cilës daton në mesin e shekullit të XNUMX-të, dhe të shëtisni nëpër rrugët e saj me një plan urbanistik mesjetar.

Zafra, një nga qytetet e Badajoz

Korrja

Pallati i Dukës së Ferisë, në Zafra

Pavarësisht se ka vetëm rreth pesëmbëdhjetë mijë banorë, Zafra mban titullin e qytetit, që iu dha nga mbreti Alfonso XII. Edhe pse është themeluar zyrtarisht nga myslimanët, në rrethinën e saj ka mbetje të shumta të vilave romake, kështu që historia e saj është gjithashtu shumë e gjerë.

Por, mbi të gjitha, ky qytet i Badajoz shquhet për monumentet e tij të shumta. Ndër më tipiket e saj janë Plaza Grande dhe Plaza Chica. E para është kryesisht me arkadë dhe daton nga shekulli i XNUMX-të, megjithëse disa arkada janë të shekullit të XNUMX-të. Përmes thirrjes Harku i Bukës, ku mund të shihni një altar të vogël, komunikon me Plaza Chica, ku i famshëm Zafra Rod. Është një kolonë që tregtarët e vendosur në mbyllje e përdornin për të matur artikujt e tyre.

Ata janë gjithashtu shumë tipikë në qytetin e Extremadura Rruga e Seviljes dhe Rrugica e karafilave, si dhe harqet Jerez dhe Cubo. Nga ana e saj, Bashkia ndodhet në një pallat të vjetër të shekullit të XNUMX-të. Megjithatë, nëse flasim për këtë lloj ndërtimi, më e rëndësishmja në Zafra është mbresëlënëse Pallati i Dukës së Ferisë, bujtina aktuale turistike.

Sa për ndërtesat fetare të qytetit të Badajoz, spektakolare Kishat Candelaria dhe Rosario, si nga shekulli i XNUMX-të, si dhe vetmia e Belén dhe manastiri i Santa María del Valle.

Llerena, një nga qytetet më të bukura në Badajoz

plot

Plaza e Spanjës, në Llerena

Me një qytet të vjetër të shpallur një vend historiko-artistik, Llerena është gjithashtu ndër qytetet e bukura të Badajoz. Qendra e saj nervore është Sheshi Spanjë, ku mund të shihni spektakolarin Kisha e Zojës së Granadës, me dy katet e tij mbresëlënëse me ballkone. Aty ndodhet edhe Bashkia dhe pranë një shatërvani të projektuar nga piktori Francisco de Zurbaran.

Po kështu, ju duhet të shihni në qytetin e Badajoz Mur të shekullit të trembëdhjetë dhe Pallati Zapata, ku ka qenë Gjykata e Inkuizicionit dhe që ka një oborr spanjol spektakolar Mudejar. Sa i përket arkitekturës fetare, sigurohuni që të vizitoni manastir i Santa Clara, në tempullin e të cilit ka altara barok dhe një gdhendje e Shën Jeronimit, vepër e Juan Martinez Montanes. Më në fund, shkoni edhe në kishën e Santiago-s dhe në pallatin episkopal.

Jerez de los Caballeros, qyteti i pesë kullave

Sheri i Knights

Arco de Burgos, në Jerez de los Caballeros, unik midis fshatrave të bukur të Badajoz

Një tjetër mrekulli monumentale midis qyteteve të bukura të Badajoz është Sheri i Knights, simboli kryesor i të cilit është kështjellë templarësh, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të mbi mbetjet e një kështjelle të vjetër arabe. Ajo është e rrethuar nga një mur nga i cili ruhen dy porta: Burgos dhe Villa.

Por Jerezi njihet si qyteti i pesë kullave për shkak të këtij numri të tyre Stili barok. Midis tyre janë ato të kishat e Santa María de la Encarnación, San Miguel Arcángel dhe San Bartolomé, kjo e fundit lidhej stilistikisht me Giraldën në Sevilje.

Po kështu, qyteti i Extremadura ka disa ndërtesa manastiri me interes. Për shembull, ato të Shën Agustinit, Zojës së Mishërimit dhe Nënës së Zotit. Dhe gjithashtu me disa hermitate të bukura si ato të San Lázaro, Cristo de la Vera ose Los Santos Mártires. Së fundi, mos harroni të vizitoni Shtëpia Muzeu i Núñez de Balboa, ku lindi ky pushtues i famshëm.

Fregenal i Sierrës

Fregenal i Sierrës

Shëtitja e Kushtetutës, në Fregenal de la Sierra

Pikërisht ngjitur me qytetin e mëparshëm në anën juglindore të tij. Është gjithashtu ndër fshatrat e bukur të Badajozit që ju tregojmë për vendndodhjen e tij rrëzë Sierra Morena dhe për trashëgiminë e saj monumentale. Po kështu, ajo ka një kështjellë templarësh nga shekulli i XNUMX-të, në të cilin janë gjetur mbetje më të vjetra romake dhe vizigote, gjë që sugjeron se është ndërtuar mbi një të hershme.

Interesant është fakti se në rrethimin e saj është loja e demave, e cila daton nga shekulli i tetëmbëdhjetë. Dhe, ngjitur me kështjellën, është kisha e Santa Maria, gjithashtu i datuar në shekullin XIII, megjithëse me një altar më të madh të shek. XVIII. Për sa i përket tempujve, ju këshillojmë të vizitoni edhe kishat e Santa Catalina Mártir, Santa María de la Plaza dhe Santa Ana, si dhe manastiret e San Franciskos, të restauruara së fundmi, dhe San Ildefonso de la Compañía de Jesús.

Por, ndoshta, vlera e madhe trashëgimore e Fregenal de la Sierra, e cila është një kompleks historiko-artistik, është shtëpi feudali. Shquhen midis tyre atë të Pençeve, me një oborr spanjol mbresëlënës Neo-Mudejar. Por shumë të bukura janë edhe pallatet e kontëve të Torrepilares, nga shekulli i XNUMX-të, të markezëve të Riocabados, nga viti XNUMX dhe të marchiones së Ferrerës.

Më në fund, shatërvan Fontanilla Ai daton nga shekulli i XNUMX-të dhe në qendër ka një kamare me imazhin e Virgen de la Guía, ndërsa ajo e María Miguel ka një legjendë për dy të dashuruar në stilin e Romeos dhe Zhulietës.

Albuquerque

Albuquerque

Kisha e San Franciskos, në Albuquerque

E vendosur në verilindje të provincës Badajoz, emri i saj vjen nga termat latinë albus quercus, që do të thotë lis i bardhë. Kjo për shkak të numrit të madh të këtyre llojeve të pemëve në zonë, veçanërisht dushqet e tapës.

Në fakt, Alburquerque ka qenë i banuar që nga kohra të lashta, siç tregohet nga pikturat e shpellave të shkëmbit të San Blas, që daton nga epoka e bronzit. Por emblema e madhe e qytetit të Badajoz është kështjella e hënës, e ndërtuar në fund të mesjetës dhe që e dominon nga një kodër. Por ai nuk është i vetmi në këtë zonë. Rreth dymbëdhjetë kilometra larg është Kalaja e Azagalës, pranë digës La Peña del Águila.

Është gjithashtu një dëshmitar i së kaluarës mesjetare të Albuquerque të saj mbyllje me mure, me kulla të tilla si Sahati ose Cabera dhe lagjja e saj gotike, e njohur si Vila Brenda dhe shpallur kompleks historik artistik. Nga ana e saj, Kisha e Santa Maria del Mercado Ajo u ndërtua midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, megjithëse u reformua në shekullin e XNUMX-të. Brenda, ju mund të shihni një gdhendje të vlefshme të Cristo del Amparo.

Nuk është i vetmi tempull interesant që mund të vizitoni në Albuquerque. Kisha e San Mateos është e Rilindjes, ajo e San Franciskos ka një altar interesant Churrigueresque, ashtu si edhe altari i Shenjtërorja e Zojës së Carrión, dhe vetmia e Nuestra Señora de la Soledad është e stilit barok. Më në fund, Santa María del Castillo është një tempull romak i vonë.

Si përfundim, ne kemi bërë një udhëtim me ju nëpër disa prej fshatrat e bukur të Badajoz. Por, siç ju thamë në fillim, shumë të tjera mund të gjeni në provincën e Extremadura. Për shembull, Burguillos del Cerro, shpallur një vend me interes kulturor, shfaqje, me kështjellën e saj të shekullit të XNUMX-të, Azaga, me kishën e saj të Nuestra Señora de la Consolación, e cila është më e madhja në të gjithë provincën, ose Breg lumit Fresno, me shtëpinë e saj mbresëlënëse në Vargas-Zúñiga. Nuk ju pëlqen të vizitoni të gjitha këto mrekulli?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)