Fshatrat më të bukur në Andaluzi

pampaneira

L fshatrat më të bukur në Andaluzi Ato janë të shpërndara në tetë krahinat e këtij komuniteti autonom. Në secilin prej tyre ka qytete që shquhen për monumentet e tyre, për natyrën që i rrethon dhe për rrugët e tyre të ngushta tipike.

Duke e marrë atë nga lindja në perëndim, nga Huelva në Almería, ose nga veriu në jug, nga Cordova lart Cádiz, i gjithë rajoni Andaluzian ju ofron vila të bukura që ia vlen t'i vizitoni. Megjithatë, duke pasur parasysh nevojën për t'i sintetizuar ato në disa, ne do të marrim një nga çdo krahinë për të propozuar turneun tonë në fshatrat më të bukur në Andaluzi. Nëse e bëni, nuk do të pendoheni.

Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas

Shtëpitë tipike të Setenil de las Bodegas

Me siguri keni parë fotografi të këtij qyteti të bardhë në provincën e Cádiz ose mund ta keni vizituar edhe të tërhequr nga natyra kurioze e strukturës së saj urbane. Ky, i shpallur një kompleks historik artistik, karakterizohet nga shtëpitë e tij të vendosura nën shkëmbin e madh që dominon qytetin.

Megjithatë, këto nuk janë banesa shpellore të gdhendura në shkëmb, por të krijuara nga mbyllja e vrimës që ajo paraqet. Është ajo që quhet strehë nën shkëmbinj dhe origjina e saj daton në kohët shumë të lashta. Por, në çdo rast, ju keni shumë më tepër për të parë në Setenil.

E mrekullueshme eshte e jotja kala, një kështjellë Nasrid e shekullit të XNUMX-të me më shumë se pesëqind metra mur dhe dyzet kulla që ende strehon një pjesë të popullsisë. Gjithashtu, është e bukur Kisha e Zojës së Mishërimit, i cili kombinon stilin gotik dhe mudejar deri në atë pikë sa mund t'ju themi se janë dy tempuj të ndryshëm.

Së bashku me këtë, vetmitë si ato të San Sebastián, San Benito, Nuestra Señora del Carmen ose Nuestra Señora de la Concepción plotësojnë trashëgiminë fetare të qytetit. Sa i përket civilit, ata theksojnë bashkia e vjetër e qytetit, Shtëpia e Miellit ose urat e rrugëve Villa dhe Triana dhe Ronda.

pampaneira

pampaneira

Rrugët Pampaneira

Tani udhëtojmë në provincën e Granada për t'ju ofruar këtë qytet të bukur që ndodhet në zemër të Alpujarras, në jug të Sierra Nevada. Është gjithashtu një qytet me shtëpi të bardha me fasada plot lule dhe rrugë të ngushta me kalldrëm. Por, edhe më kurioz do të jetë juaji tinaos, kalime të mbuluara që shkojnë nga një pjesë e rrugëve në tjetrën dhe në të cilat ka shtëpi.

Po kështu, nga shëtitorja e saj García Lorca keni pamje të mrekullueshme të të gjithë provincës. Por ju mund ta filloni vizitën tuaj nga sheshi i lirisë, ku eshte Kisha e Kryqit të Shenjtë, një tempull i shekullit të XNUMX-të, brenda të cilit do të shihni një tavan spektakolar me arkë Mudejar. Keni gjithashtu disa dyqane që shesin produkte tipike të zonës, si qilima. Dhe, shumë afër, nën shatërvanin Cerrillo, është lavanderia e vjetër arabe.

Por, meqenëse jeni në Pampaneira, përfitoni nga rasti për të bërë disa Shtegu i ecjes në Sierra Nevada. Në vetë Plaza de la Libertad do të gjeni informacione rreth tyre. Ne rekomandojmë atë që arrin në lumin Poqueira, ku mund të notosh gjatë verës, dhe atë që shkon deri në qytetet e Bubion y Kapileira, dy vila të tjera që janë gjithashtu ndër fshatrat më të bukur të Andaluzisë.

cazorla

cazorla

Pamje e Cazorla, një nga fshatrat më të bukur në Andaluzi

E vendosur në një park natyror të cilit i jep emrin, në malet e provincës së Jaén, Cazorla është një tjetër mrekulli e Andaluzisë. Ai e dominon atë Kalaja e Yedra, një fortesë e krishterë e ndërtuar mbi një kala më të vjetër me origjinë myslimane nga shekulli i XNUMX-të. Gjithashtu, brenda mund të vizitoni kureshtarët Muzeu i Arteve Popullore dhe Doganave të Alto Guadalquivir.

Madje ka legjendën e vet: atë të tragantisë. Ai thotë se një princeshë maure ishte mbyllur në një shpellë afër tij për ta mbrojtur atë nga ardhja e të krishterëve. Megjithatë, ata vranë të gjithë muslimanët dhe askush nuk e shpëtoi atë. Për këtë arsye, ajo u bë një krijesë gjysmë grua, gjysmë gjarpër që jeton në zgavër dhe del vetëm natën e San Juan.

Nuk ishte e vetmja kështjellë në qytet. Ju gjithashtu mund të shihni rrënojat e pesë qoshet, në majë të Cerro de Salvatierra. Por ka më shumë interes Burimi i zinxhirëve, stil Herrerian, dhe rrënojat e Kisha e Rilindjes së Santa María de Gracia.

Sidoqoftë, nëse po flasim për tempuj, duhet të dini gjithashtu kishat e Virgen del Carmen, me kullën karakteristike tetëkëndëshe, dhe nga San Francisko, si dhe vetmitë e San Sebastián, San Miguel Arcángel ose Virgen de la Cabeza. Dhe, pranë tyre, manastiri i Montesión dhe manastiri i San Juan de la Penitenciaría. Së fundi, mos humbisni të shihni Bashkinë e vjetër dhe pallatet e La Merced dhe La Vicaria.

Zuheros, një nga fshatrat më të bukur në Andaluzi në Sierra de la Subbética

Zuheros

Zuheros, me kështjellën e saj

Le të shkojmë tani në provincën e Cordova për t'ju treguar për këtë qytet të bukur, i cili është gjithashtu një portë për në shpella e lakuriqëve të natës, i shpallur një vend me interes kulturor si për vlerën e tij natyrore ashtu edhe për arkeologjike. Deri më sot, jo më pak se tre mijë metra e saj tashmë janë hartuar, gjë që do t'ju japë një ide për dimensionet e saj.

Me materialet e nxjerra nga shpella, Muzeu Arkeologjik i Zuheros, e cila çuditërisht nuk është e vetmja në një popullsi kaq të vogël. Në thirrje Casa Grande, eshte Muzeu i Arteve dhe Doganave Juan Fernández Cruz, me karakter etnografik dhe që do t'ju japë një ide të mirë të jetës në rajon gjatë shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Por qyteti Kordovan ka gjithashtu një të vjetër kala, mbetjet e të cilit janë në një shkëmb dhe që besohet se është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të gjatë dominimit mysliman. Nga ana e saj, Kisha e Mjeteve Ai daton nga shekulli i XNUMX-të dhe mban imazhin e shenjtorit mbrojtës të qytetit.

frigiliana

frigiliana

Një rrugë tipike në Frigiliana

Tani udhëtojmë për në Malaga Rajoni Axarquia për t'ju treguar për një tjetër nga fshatrat më të bukur në Andaluzi. Frigiliana e ruan ende të sajën planimetri mesjetare me origjinë arabe, me rrugët e saj të ngushta, vendkalimet dhe vendkalimet. Por mbi të gjitha shquhet për shtëpitë e bukura të bardha të zbukuruara me lule.

Ju gjithashtu mund të shihni në këtë qytet në Malaga rrënojat e kalaja e hardhucave, datuar rreth shekullit të XNUMX-të; kureshtarët Pallati i Konteve të Frigilianës, i njohur si El Ingenio dhe në stilin e Rilindjes; të Depozita mbretërore, të shekullit XVIII, ose të Pallati i Aperos, e ndërtuar në shekullin XVII, ashtu si Shatërvani i Vjetër.

Por, ndoshta, do t'ju tërheqë më shumë vëmendjen Lagjja Mudejar. Dhe, sa i përket monumenteve të saj fetare, ju keni kisha e san antonios, e ndërtuar në vitin 1676, dhe Vetmia e Santo Cristo de la Caña ose Ecce-Homo, nga shekulli i XNUMX-të.

Almonaster Mbretëror

Almonaster Mbretëror

Sheshi në Almonaster la Real

U zhvendosëm në provincën e Santa për t'ju treguar këtë qytet që ndodhet midis Sierra de Aracena dhe Campo de Andévalo. Simboli i saj i madh është xhamia, e ndërtuar mbi një bazilikë të vjetër vizigotike të shekullit të XNUMX. E shpallur monument kombëtar, ka një rëndësi të madhe sepse është i vetmi nga periudha Andaluziane që është ruajtur pothuajse tërësisht në një zonë rurale.

Ju gjithashtu duhet të vizitoni në Almonaster kisha e San Martín, i cili kombinon stilet gotike dhe mudejar. Hidhini një sy kopertinës së saj Stili manuelin, meqë është, ngjitur me atë të olivenza (Badajoz), i vetmi që ekziston në Spanjë. Ju gjithashtu mund të shihni vetmitë e Nuestro Señor de la Humildad y Paciencia, San Sebastián dhe Santa Eulalia, si dhe urat Roman dhe Tres Fuentes, mbetjet e kala, Pallati i Miguel Tenorio i Kastiljes dhe Manzano Spa, tashmë në periferi.

Lucainena e Kullave

Lucainena e Kullave

Pamje e Lucainena nga Kullat

Ky qytet i vogël në rajonin e Los Filambres-Tabernas, në provincën e Almería. Sepse ka edhe shtëpi të bardha të stolisura me lule, por shquhet kryesisht për të kaluarën e saj kushtuar minierave. Në fakt, ju ende mund të vizitoni mbetjet e tij ruajtja e minierave, me tetë furra kalcinimi xeheror, doke ngarkimi dhe llogore hekurudhore dhe madje edhe një termocentral të vogël.

Nga ana tjetër, përveç eksplorimit të rrugëve të saj të ngushta me kalldrëm, duhet të vizitoni Lucainena's Kisha e Zojës së Montesión, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të duke ndjekur kanunet neoklasike mbi një të vjetër të shekullit të XNUMX-të. Do të habiteni sepse nga jashtë duket si një fortifikim.

Carmona, përfaqësuese e Seviljes ndër fshatrat më të bukur në Andaluzi

Carmona

Porta e Kordobës, në Carmona

Ne e përfundojmë turneun tonë në fshatrat më të bukur në Andaluzi në Carmona të Seviljes, origjina e të cilit daton, të paktën, në kohën romake. Në fakt, ju ende mund të shihni një zonë arkeologjike e cila strehon mbetjet e një nekropoli, një amfiteatri, një urë dhe Nëpërmjet Augusta.

Por Carmona mahnit për trashëgiminë e saj monumentale si një qytet i fortifikuar që ishte. Pikat kryesore janë spektakolare portat e Kordobës dhe Seviljessi dhe imponuese Alcazar del Rey Don Pedro, e cila mori emrin e saj nga Pedro I i Kastiljes, i cili urdhëroi rindërtimin e saj në mbetjet e një kështjelle të vjetër myslimane. Mund të flini edhe në të, pasi aktualisht është një bujtinë turistike.

Gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni qytetin andaluzian pallate si ato të Marquis de las Torres, e cila sot strehon një muze të qytetit, të Aguilars, Don Alonso Bernal Escamilla ose Ruedas. karakter të dallueshëm ka Teatri Qershi, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të duke ndjekur kanunet e eklekticizmit.

Së fundi, në lidhje me trashëgiminë fetare të Carmona, ju keni të çmuar kisha të tilla si ato të San Pedro, Santa María de la Asunción, Divino Salvador ose San Bartolomé dhe hermitacione si ato të San Mateos ose Nuestra Señora de Gracia. Ju gjithashtu mund të vizitoni manastiret e La Concepción, La Trinidad ose Las Descalzas.

Si përfundim, ne ju kemi treguar tetë prej tyre fshatrat më të bukur në Andaluzi. Por, në mënyrë të pashmangshme, ne kemi lënë të tjerët në tubacion. Për shembull, Cadiz Kalaja e Castellar, që duket se e ka ndalur në kohë njeriun nga Malaga genalguacil, me pishinat e saj natyrore, ose Huelva Alajar, i shpallur kompleks historiko-artistik në vitin 1982. A nuk ju pëlqen të njiheni me këto qytete të mrekullueshme?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*