Fusha Lameiro

Parku Arkeologjik Campo Lameiro

Komuna e Fusha Lameiro i përket provincës së PONTEVEDRA. Ndodhet në brendësi të vendit dhe rreth njëzet kilometra larg kryeqytetit. Por kaq afër kësaj është e mundur të kthehemi në Epoka e bronzit, pra deri në mijëvjeçarin e tretë para Jezu Krishtit.

Sepse në këtë zonë është Parku Arkeologjik Campo Lameiro, i cili strehon koleksionin më të madh të petroglifeve të asaj kohe në të gjithë krahinën. Dhe kjo, nga ana tjetër, përqendron një nga sasitë më të mëdha të tyre Evropë. Jo më kot, të grup i artit shkëmbor të Terras de Pontevedra për të rikuperuar këto depozita dhe për t'i mbrojtur ato. Por, përveç kësaj, Campo Lameiro ka edhe gjëra të tjera për t'ju ofruar. Ne do t'ju tregojmë të gjitha.

Parku Arkeologjik Campo Lameiro

kodër

Outeiro de Peña Redonda, në Parkun Arkeologjik Campo Lameiro

Ky grup i petroglifet dhe arti shkëmbor Ai ka një shtrirje prej gati njëzet e dy hektarësh dhe përmban rreth njëqind gurë të mëdhenj me këtë lloj gdhendjeje. Gjithashtu ju ofron një qendër interpretimi që ka salla ekspozite dhe një bibliotekë. Ju mund të shijoni edhe rekreacionin e një Qyteti i epokës së bronzit.

Megjithatë, thelbi i parkut janë petroglifet e tij spektakolare, të cilat shtrihen në tre kilometra dhe mbulojnë disa famulli në komunë si p.sh. Si Fragas o Në Lagoa. Këto janë dizajne natyraliste dhe gjeometrike. Ndër të parët, të ashtuquajturat Laxe dos Carballos, i cili është një grup në të cilin bie në sy figura e një dreri të madh me brirë. Kafshët shfaqen gjithashtu në laxes da Forneiriña dhe dos Cabalos.

Nga ana tjetër Outeiro e Pena Furada është një shkëmb i madh me figura labirintike, ndërsa ai i Cogoludos rikrijon kuajt me kalorësit e tyre në breg. Me pak fjalë, Outeiro das Ventaniñas Ka gdhendje të thjeshta të formave rrethore, si shatërvani i Pena Furadës, megjithëse edhe ky ka figura drerësh.

Nga ana tjetër, trashëgimia arkeologjike e Campo Lameiro nuk kufizohet vetëm në këto mbetje. Në zonën e saj komunale ka gjithashtu kalatë e ndryshme ose qytete me origjinë pararomake. Një nga më të rëndësishmet është ai nga Penalba, e cila ndodhet në malin Agüeiros, një kodër graniti mbi katërqind metra e lartë.

Laxe dos Carballos

Detaj i laxe dos Carballos

Është një nga më të vjetrat në të gjitha Galicia, meqenëse datohet midis shekujve VIII dhe VII para Krishtit. Eshte i shperndare ne dy tarraca, e poshtme me mure. Sa për pjesën e sipërme, ajo strehon vetminë ku Pelegrinazhi në San Antonio de Penalba. Por mbi të gjitha, ajo përfshin thirrjen Serpe Stone, një pllakë e madhe graniti në të cilën përfaqësohet një gjarpër dy metra (studiues të tjerë theksojnë se është dy metra në momentin e çiftëzimit).

Si kuriozitet, ne do t'ju themi se wyrms janë shumë të rëndësishme në Tradita legjendare galike. Për banorët e saj primitivë, ata ishin qenie magjike të afta për të ndikuar në jetën dhe lumturinë e tyre. Prandaj, ajo ishte një nga figurat më të përfaqësuara në artin e saj shkëmbor.

Së fundi, do t'ju themi se orari i rregullt i parkut arkeologjik Campo Lameiro është nga ora 12 deri në 19.30:XNUMX dhe se çdo vit bashkia feston Festivali Galician Rock Art (Laeros). Por këshilli i Pontevedra ka më shumë për t'ju ofruar. Për t'jua treguar atë, do të fokusohemi veçmas në famullitë kryesore të saj.

Si Fragas

Kisha e Santa Marinës

Kisha e Santa Marina në As Fragas

Është një nga më të rëndësishmit, me rreth pesëqind e dyzet banorë. Por ajo që ju intereson më shumë të zbuloni është e tija Kisha e Shën Martinittë pyllit, i cili ndodhet në një kodër dhe ju ofron pamje të bukura. Veç kësaj, bie në sy fasada e saj imponuese romane e shekullit të XNUMX-të, e përshtatur nga dy kolona të bashkangjitura dhe dera e së cilës është e stolisur me kapitele në të cilat paraqiten skena të ndryshme.

Nga ana tjetër, në Fragas mund të shihni disa nga tipiket lavanderi që ishin në këto qytete. disa janë më shumë se njëqind vjet të vjetra dhe janë restauruar për vlerën e tyre të madhe etnografike.

Fushë

hórreo

një horreo galike

Famullia e Campo ka gjithashtu një kishë të rëndësishme, në rastin e saj të shenjtëruar San Miguel. Po kështu, ajo është romane e shekullit të XNUMX-të, megjithëse u restaurua në shekullin e XNUMX-të pas kanoneve të Rilindjes. Nga forma primitive ruan absidën gjysmërrethore. Për sa i përket kopertinës, tashmë rilindase, është zbukuruar me ulluqe origjinale dhe nga brenda me kapitele të gdhendura që përfaqësojnë motive njerëzore dhe bimore.

Po kështu, ne ju këshillojmë t'i kushtoni vëmendje në Campo dhe në famullitë e tjera të Campo Lameiro në veçanti hórreos galike. Siç e dini, ato ishin ndërtesa të përdorura për tharjen dhe ruajtjen e misrit dhe produkteve të tjera bujqësore. Por ato të Galicisë kanë të veçantat e tyre. Për shembull, ata janë më të vegjël se asturistët dhe mbështeten në më shumë shtylla se këto. Po kështu, ato kanë planimetri drejtkëndëshe, ndërsa ato të Asturias zakonisht kanë një katror dhe janë më të ulëta. Madje ato kanë elemente të ndryshme zbukuruese, të cilat përfaqësojnë fuqinë e shtëpisë, dhe simbolike t'i kërkosh mbrojtje hyjnisë.

Famulli të tjera të Campo Lameiro

Kisha e San Miguelit

Kisha e San Miguel do Campo

Trashëgimia fetare e kësaj komune në Pontevedra nuk përfundon në dy tempujt që përmendëm. Në Couso a mund ta shihni Kisha e San CristobalMalet e San IsidroMurillas e Santiago dhe shumë e Santa María. Të gjithë këta tempuj janë kryesisht romane, megjithëse disa përfshijnë elementë të mëvonshëm barok.

Nga ana tjetër, në Lodeiro, që i përket famullisë së Campo, ka një zonë rekreative pranë urës Cuitian. Duke përfituar, pikërisht, nga kanali i lumi Lerez ku merr degën e saj, Meneses, është krijuar një plazh artificial. Po kështu, ajo është e rrethuar nga pyje me gjethe dhe ka një zonë pikniku me tavolina dhe grila.

Nga pjesa e parë e saj rruga e mullinjve (ose "muiños" në galishte), që ju lejon të dini se si ishin më të vjetrit. Disa janë disa qindra vjeçare dhe e kanë përdorur ujin e lumit për të bluar drithërat. Së fundi, nëse ju pëlqen peshkimi, do të gjeni në këtë zonë rekreative dhe rrethinat e saj një ruajtje për të ushtruar këtë veprimtari.

Si të shkoni në këtë komunë në Pontevedra

Lavanderi

Një lavanderi tipike rurale në Redonde, Campo Lameiro

E vetmja mënyrë për të arritur në këtë komunë plot magji është me autostradë. nga PONTEVEDRA kryeqyteti ju keni një shërbim autobusi me disa linja ditore që zgjat rreth dyzet e pesë minuta. Megjithatë, për të mos u varur nga oraret, ju këshillojmë të udhëtoni me makinën tuaj.

Pikërisht, nëse mbërrini nga PONTEVEDRA, mund të merrni dy dalje. E para është në drejtim të Santiago nga N-550. Vazhdoni përgjatë PO-223 për rreth gjashtëmbëdhjetë kilometra dhe mbërrini në Campo Lameiro. Nga ana e tij, prodhimi i dytë është ai që tregon Lutuni nga N-541. ju merr lart Shën Xurxo i Thasave, ku duhet të kthehesh majtas në rrugën PO-231.

Së fundi, nëse po udhëtoni nga La Coruña o Santiago de Compostela, duhet të ndiqni A-9 ose N-550 në drejtim të PONTEVEDRA. Në Caldas de Reis ju duhet të dilni në Rruga nga N-640 dhe, kur të mbërrini në Shën Andrea i Cezarit, ju duhet të merrni PO-221 që ju çon drejtpërdrejt Në Lagoa, kryeqyteti i Campo Lameiro.

Sa i përket distancave, tashmë ju kemi thënë se kryeqyteti i krahinës është njëzet kilometra larg. Nga ana e tij, Vigo është rreth pesëdhjetë, njësoj si Santiago. Më larg është La Coruña, pasi distanca është njëqind e trembëdhjetë. Më në fund, Lugo është njëqind e njëzet dhe Orense shtatëdhjetë e shtatë.

Festivalet dhe gastronomia e Campo Lameiro

Lacon me maja rrepë

Proshutë me majë rrepe, chorizo ​​dhe patate

Për të përfunduar vizitën tonë në këtë qytet të bukur galician, do të flasim për festat dhe pjatat më tipike të tij. Sa për të parën, ata festojnë shenjtorët mbrojtës për nder të San Miguel gjatë javës së parë të shtatorit. Por edhe famullitë e tjera kanë festat e tyre. Për shembull, ato të San Jose në Chacente y ato të San Benitos në Parada.

Gjithashtu, ato janë të rëndësishme ato të San Isidro Labrador, në mes të majit; ato të San Antonio de Penalba Trembëdhjetë qershor dhe ato të Santa Marina de As Fragas, në javën e dytë të korrikut. Seriali i filmave Galician që zhvillohet në maj ka një karakter tjetër, si dhe gara e korit në qershor dhe festivali i gjuetarëve, i cili zhvillohet të dielën e parë të shtatorit.

Por një nga ngjarjet kryesore të mbajtura në Campo Lameiro është Festivali i lartpërmendur i Artit Rock të Galicia, i cili quhet laeros. Zhvillohet në mes të gushtit dhe çuditërisht na shtyn të flasim për gastronominë e bashkisë.

Sepse gjatë ditëve të tij ka pasur një ushqim parahistorik i cili i ka kthyer recetat e tij në një simbol të Campo. Këto përbëhen nga të fuqishme mish derri i egër, lope dhe dreri i përgatitur në hell. Megjithatë, ju gjithashtu mund të shijoni disa të mrekullueshme troftë të lumit Lérez dhe Lacon me maja rrepë, klasik në të gjithë krahinën. Ka edhe të shijshme Empanadat galike y oktapodi, e punuar në stilin tradicional. Sa për pasta, sigurohuni që të provoni petullat, një lloj krepash që bëhen me vezë, miell, sheqer dhe mjaltë. Dhe, për të pirë, pini një gotë verë nga emërtimi i origjinës Rías Baixas, që e bën Albariño.

Si përfundim, ju treguam se çfarë duhet të shihni dhe të bëni në komunën e bukur të Fusha Lameiro, një nga më të rëndësishmet për sa i përket artit shkëmbor në të gjithë Galicia. Na mbetet vetëm t'ju këshillojmë që, nëse udhëtoni në këtë zonë, shfrytëzoni rastin për të vizituar Ishulli Arosa dhe qyteti i PONTEVEDRA, një nga më të bukurat në vendin tonë. Ejani dhe njihuni me këtë komunë të bukur Galike.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*