Gastronomia e Francës

Francë Ajo ka një gastronomi legjendare, më shumë se e gatshme t'ju pres kur e shijoni. Nga pasta më e mirë deri te një sanduiç i thjeshtë dhe fshatar me gjalpë dhe proshutë në brigjet e Senës, shumëllojshmëria është e pafund.

Të udhëtosh në Francë dhe të mos shijosh kuzhinën e saj është një mëkat që sinqerisht shpresojmë se nuk do ta bësh. Nëse nuk jeni shumë të vetëdijshëm për ofertën, atëherë mos harroni këtë artikull në lidhje me larminë dhe gjithmonë të shijshëm gastronomia e Francës.

Gastronomia franceze

 

Protagonistët e mëdhenj janë verë dhe djathëTë dy me origjinë mesjetare, por natyrshëm ka shumë më tepër. Kuzhina mesjetare franceze kishte ndikime të mëdha italiane por tashmë në shekullin e shtatëmbëdhjetë ajo filloi të ngrihej në një mënyrë më personale, dhe në një moment në shekullin e njëzetë kuzhinat e larmishme rajonale franceze konverguan në atë që tani njihet ndërkombëtarisht si kuzhina franceze, mënyra e pjatave dhe aromave.

Aq sa UNESCO (Organizata Arsimore, Shkencore dhe Kulturore e Kombeve të Bashkuara) shtoi kuzhinën Franceze në listën e saj trashëgimi kulturore jomateriale në vitin 2010. E vërteta është se secili rajon kontribuon me përbërësit e tij dhe metodat e gatimit, i njëjtë çdo sezon i vitit dhe çdo vakt i ditës, qofshin ato mëngjes, drekë apo darkë. Shtoni kësaj pijet, kuzhinierët dhe restorantet. Isshtë ekuacioni më i mirë.

Çfarë të hani në Francë

Më pëlqen të shkoj në supermarket dhe të blej gjithçka, të ëmbël dhe të kripur. Djathrat janë të mrekullueshëm, madje edhe ata nga supermarketi, dhe kur bie pasdite një plan çaji ose kafeje me pasta franceze. Por sigurisht, ka gjithmonë pjata të veçanta që të gjithë rekomandojnë t'i provoni, kështu që këtu do të shkojmë.

Ju mund të hani një kasule, veçanërisht nëse shkoni në dimër. Shtë një lloj merak që ka fasule të bardha, sallam dhe mish derri. Isshtë një pjatë tipike nga jug-perëndimi i vendit, midis Carcassonne dhe Toulouse. Ka variacione dhe kështu ka zona ku shtohen kërpudha ose mish rosash, por nëse jeni në atë pjesë të Francës do ta shihni në menutë.

Brenda të njëjtit stil, një klasik i klasikëve është viçi bourguignonne: një merak me verë që është e hollë.

El Foie gras nuk është asgjë tjetër veçse një e shijshme pate që është shpërndarje e shijshme në bukë. Mëlçia e rosës, e cila në fund të fundit është e papjekur, vjen nga kafshët që ushqehen me kokrra të mira për javë të tëra sepse qëllimi përfundimtar është t'i bëjë ato të dhjamosen deri në dhjetëfishin e madhësisë së tyre të rregullt. Kjo ka sjellë disa protesta nga ambientalistët dhe kuptohet, apo jo? Por foie gras është ende duke u bërë ...

L kërmijtë Ato janë një tjetër pjatë klasike por jo e përshtatshme për të gjitha stomakët. Jo për timen, duke pasur parasysh çështjen. Bëhet fjalë për skargotë, kërmijtë e gatuar me majdanoz, hudhër dhe gjalpënë të cilën ato shërbehen me lëvozhgën e tyre dhe enën e tyre specifike për të hequr bugun dhe për ta shijuar atë. Kërmijtë më të mirë vijnë nga Burgundy dhe përgatitja e tyre, megjithëse ka pak përbërës, nuk është e thjeshtë.

Kriteret ushqehen me bimë të pastra dhe lahen shumë mirë para se të zhvendoseni në tenxhere ku i pret një det me gjalpë, hudhër dhe majdanoz. I gjithë procesi zgjat tre ditë kështu që çmimi nuk është i lirë. Unë mendoj se ju duhet të gëzoheni sepse shija e majdanozit dhe hudhrës është më e mira por ...

Nëse jeni më shumë për hamburger nuk është e nevojshme të përfundoni në një zinxhir të ushqimit të shpejtë. Ju mund të provoni boeut tartare, një hamburger fshatar Bërë me mish me cilësi shumë të mirë që përzihet me shumë erëza, me dorë, në mënyrë që gjithçka të marrë aromë të mirë. Shërbyer me patate të skuqura, kombinimi perfekt.

Sigurisht që ka djathë për çdo shije. I preferuari im është Camembert, unë mund ta ha gjithë ditën pa marrë parasysh se frigoriferi im ka erë si ditë të kalbura. Ka djathëra të fortë, të butë, djegës, qumësht lope, qumësht dhie ... A e ka emrin Ratatouille? Epo, është një përzierje e perimeve të prera, një lloj merak, por aroma do të varet nga gatuesi. Sipas mendimit tim, asgjë e jashtëzakonshme.

L këmbët e derrit Ata janë një pjatë e rrallë por francezët kanë ditur gjithnjë se si të përfitojnë nga e gjithë kjo kafshë për të lënë këmbët jashtë. Ndërsa këmbët hahen në shumë vende të tjera në Francë, ato janë mjaft të njohura. Gatuhen ngadalë për ta bërë mishin shumë të butë dhe pak xhelatinoz. Somethingshtë diçka e ndyrë për të ngrënë, po, por ideja është që të shkoj në kockë vetë.

Duke vazhduar me kafshët në Francë, gjuha e lopës hahet, langue de viçi, mbushur, dhe stomak e cila gatuhet në zjarr të ngadaltë për një kohë të gjatë me verë të bardhë dhe barishte. koka e viçit është përfshirë gjithashtu në kuzhinën franceze, ose më saktë, trurin. Njihet si tete de veau dhe zakonisht shërbehet me një salcë të bërë me të verdhën e vezës, vajin dhe mustardën e quajtur gribiche

Nëse gjuha, stomaku dhe truri juaj nuk janë të mjaftueshme për ju, si mund të thuhet pankreas? Kjo pjatë quhet ris e veau dhe përgatitet së pari duke e kaluar përmes miellit dhe gjalpit për ta përzier në fund me një grusht të mirë kërpudhash.

L zorrët e derrit ato gjithashtu hahen këtu nën emrin e andouillette. Ata kanë një aromë mjaft të fortë dhe një shije të ëmbël. Ata thonë se vendi më i mirë për t’i shijuar është Lioni dhe shërbehen me qepë të ëmbëlsuar. Një tjetër pjatë delikate për shqisat është couilles de mouton, testikujt e deleve. Zakonisht qërohen, lihen në ujë të ftohtë për disa orë, i presin në feta dhe i pjekim në skarë me limon, verë të bardhë dhe majdanoz. Ato janë të ëmbla, të buta dhe aspak të lira.

Po sikur të kthehemi te pjatat po aq franceze por më pak të rralla dhe më të shijshme? Unë flas për makarona, briosh, krepa dhe bagueta.  Makaronat janë ato shijshme të gjalla, të buta dhe të ëmbla të mbushura me kremra me shije të ndryshme. Në to ka dyqane të specializuara të ëmbëlsirave dhe krijuesit e tyre janë mjeshtër të vërtetë në këtë teknikë që është e vështirë të mësohet. Brioshët janë të shkëlqyeshëm dhe për mua nuk ka mëngjes pa to dhe sa për krepat ato shiten kudo dhe në të gjitha aromat, nga gjalpi dhe sheqeri te Nutella.

Bagueta është një ikonë e Francës. Buka është e shijshme dhe shoqëruese e përsosur për një pjesë të mirë të Djathë Gruire, Kamembert ose brie. Një sanduiç i mirë në brigjet e Senës, i shtrirë me gjalpë dhe proshutë, nuk mund të lihet në majën e bojës.

Më në fund, disa këshilla: provoni ushqimin e stacionit ku po udhëtoni sepse siguroni aromë të mirë dhe çmime të mira. Nëse shihni njerëz në një restorant ose në një tezgë të vogël, vërtetoni se ka njerëz që presin diçka. Mos ndaloni të blini në supermarket që do të merrni produkte shumë të mira. Nëse hani jashtë, provoni menunë së pari dhe padyshim, nëse ndonjë nga pjatat e rralla që sapo përmenda ju tërhoqi vëmendjen. mos hezitoni! Guxim! "

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*