Gastronomia e Meksikës

Imazhi | Shkolla e menaxherëve dhe animatorëve kulturorë

Kur bëhet fjalë për ushqimin, meksikanët kanë një thënie që thotë "bark i plotë, zemër e lumtur". Nuk ka rëndësi nëse hamë në një restorant luksoz, në stendën e tacos në cep ose në shtëpinë e një shoku, kudo dhe sidoqoftë meksikanët dinë të shijojnë ushqim të mirë tradicional. Në fakt, është kaq e shijshme dhe aq e vlerësuar në të gjithë botën sa që në nëntor 2010 u njoh nga UNESCO si një Trashëgimi e paprekshme e njerëzimit. Dhe çfarë është ajo që e bën gastronominë meksikane kaq të veçantë? Epo, ai prekje e veçantë për pjatat. "Erëza" ose "pikante" që do të thoshin meksikanët.

Tjetra, ne rishikojmë më të mirën e gastronomisë meksikane dhe zhytemi në kuzhinat e saj.

Origjina e kuzhinës meksikane

Isshtë një nga më të vjetrat që nga zanafilla e tij datojnë 10.000 vjet, në kohën kur misri filloi të kultivohej për ta bërë atë bazë ushqimore të popujve mesoamerikanë. Komunitetet autoktone që banonin në territor kishin perimet, djegës dhe misrin si dietën kryesore, megjithëse këtyre ushqimeve u bashkuan edhe të tjerë me jo më pak rëndësi si domate, avokado, kaktus, kungull, kakao ose vanilje.

Me rastin e zbulimit të Amerikës, përbërësit e rinj u shtuan në kuzhinën meksikane si karota, spinaqi, orizi, gruri, tërshëra, bizelet ose lloje të ndryshme të mishit nga kafshët nga Evropa si mishi i derrit.

Ky bashkim lindi një nga gastronomitë më të pasura në botë që ka përhapur ndikimin e saj në shumë pjesë të botës. Sot edhe kuzhina meksikane është një arsye për udhëtime turistike përmes turizmit gastronomik. Shumë udhëtarë drejtohen për në Meksikë për të njohur pozozën autentike, pjekjen e kokhinitave, nishanet, ençiladat, çilerat e mbushura, kecin ose bukën e përzemërt të peshkut të qenve.

Karakteristikat e kuzhinës meksikane

  • Shumëllojshmëria e pjatave është një nga karakteristikat thelbësore të kuzhinës meksikane. Praktikisht secili shtet ka traditat dhe recetat e tij gastronomike, por emëruesi i përbashkët është fasulet, misri, djegës dhe domatet.
  • Karakteristikë tjetër e gastronomisë meksikane është se ato nuk bëjnë dallimin midis kuzhinës së përditshme dhe kuzhinës së lartë.
  • Ka pjata tipike festive si tamales, nishan ose tacos që mund të konsumohen çdo ditë të vitit.
  • Kuzhina meksikane është rezultat i një kryqëzimi të kulturave dhe në të mund të vlerësoni vizionin që meksikanët kanë për botën.

Djegës, fasule dhe misër

Specat djegës janë pjesë e kuzhinës së përditshme meksikane, duke e bërë atë një aventurë gastronomike për të huajt, sepse ata janë të befasuar me larminë e madhe të salcave dhe variacionet e ndryshme që ky përbërës u jep enëve.

Sa për fasulet, për breza të tërë ato janë përdorur si zbukurim në çdo vakt. Por, eksponenti më i madh i gastronomisë meksikane është, pa dyshim, misri në versionet e tij të ndryshme: enchiladas, chilaquiles, tacos ... pa këtë ushqim asgjë nuk do të ishte e njëjtë në kuzhinën meksikane.

Enët tipike të Meksikës

Barbecue autentike meksikane, carnitas dhe tacos pule

Tacos

Dishshtë pjata më përfaqësuese e gastronomisë së Meksikës. Bazohet në një tortilë misri, mbi të cilën derdhen mbushje të ndryshme si mish, salca, salcë, etj. Ata zakonisht shërbehen të palosur në pjata të sheshta dhe përgatitja e tyre do të varet nga rajoni i vendit.

Chilaquiles

Kjo është një pjatë pikante e bërë nga patate të skuqura tortilla të veshura me salcë djegës dhe të kombinuara me qepë, djathë, chorizo ​​ose pulë, ndër të tjera. Chilaquiles shpesh është mëngjesi i shumë meksikanëve.

pozole

Shtë një lloj supe e bërë nga kokrra misri në të cilën shtohet mish derri ose pule. Përbërësit që përmban pozoli do të varen shumë nga rajoni në të cilin është gatuar dhe mund të përfshijë marule, qepë, lakër, djathë, avokado, djegës, rigon, etj. Kjo pjatë shërbehet në një tas.

Tortë e mbytur

Kjo është një pjatë tipike e Jalisco dhe konsiderohet si dora e një shenjtori për të luftuar hangovers. Themeli i tortës së mbytur është birote (bukë me kore, e artë dhe e pjekur) që mbushet me mish dhe shpërndahet në salcë djegës të nxehtë. Salcë domate, hudhër, qimnon, qepë ose uthull janë shtuar gjithashtu.

simite

Me origjinë nga manastiret e mëkëmbësisë në Zamora (Hidalgo, Michoacán), chongos janë një ëmbëlsirë e thjeshtë, por e shijshme e bërë me kanellë, qumësht të butë dhe sheqer.

Gëzime

Më parë, kjo ëmbëlsirë tipike meksikane ishte pjesë e dietës indigjene dhe u përdor si një ëmbëlsirë ceremoniale dhe për shkëmbim. Bëhet me fara amarante, rrush të thatë dhe mjaltë.

Turmat e kikirikëve

Ato janë gjithashtu shumë tipike për kuzhinën meksikane dhe përgatiten me sheqer, kikirikë të copëtuar, ujë, margarinë dhe vaj perimesh.

Pije tipike të Meksikës

tekila

Tequila, pija esenciale në Meksikë

Një nga aspektet më të rëndësishme të kulturës meksikane është gastronomia e saj dhe brenda asaj bote të gjerë të teksteve, ngjyrave dhe aromave, pijet e saj të shijshme. Ka alkoolike, të ëmbla, freskuese, pikante dhe pa asnjë alkool. Në fund të fundit, shumëllojshmëria është aq e madhe sa vetë vendi.

tekila

Drinkshtë pija më e famshme ndërkombëtare në Meksikë dhe është bërë një nga ambasadorët e mëdhenj të kulturës meksikane.

Ai filloi të prodhohej në mes të shekullit XVII dhe procesi i tij i prodhimit është po aq kurioz sa aroma e tij. Tekila merret nga fermentimi me maja dhe distilimi i lëngjeve blu të agave, të cilat më vonë depozitohen në fuçi druri.

Aktualisht ka rreth 160 marka dhe 12 ferma që e prodhojnë atë, duke i dhënë jetë një prej produkteve më të kërkuara meksikane jashtë vendit. E cila ka etiketën prestigjioze të emërtimit të origjinës. Përveç kësaj, peizazhi i agave i Jalisco u shpall një Trashëgimi Botërore dhe falë kësaj Rruga Tequila u promovua përmes lokaliteteve të ndryshme që e prodhojnë atë., të cilat kanë muze mbi historinë e kësaj pije, evolucionin dhe prodhimin e saj.

michelada

Michelada është një mënyrë shumë meksikane për të shijuar një birrë të ftohtë në akull me një kripë, tabasko, limon dhe përbërës të tjerë që së bashku kanë shije të shijshme. Në Amerikën Latine, michelada është një pije shumë e njohur dhe zakonisht përgatitet me birrë lokale.

Ujëra të ëmbla

Përmes | Rrugët e pasme të kuzhinës

Klima e nxehtë në disa zona të vendit i ka bërë ujërat e ëmbla pijet më të njohura joalkoolike. Ato bëhen nga farat e frutave dhe sheqeri për t’u ëmbëlsuar. Më të famshmet janë ato të përgatitura nga chia, hibiscus, tamarind dhe horchata.

Ndërsa chia është një farë vendase, frutat e tjerë vijnë nga pjesë të tjera të botës si Afrika, India dhe Spanja. Sidoqoftë, mënyra për të përgatitur dhe shërbyer këto ujëra të ëmbla (në gota të mëdha qelqi) është diçka tipike dhe tradicionale në Meksikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*