Georgetown

Imazhi | Kristopher Anderson Wikimedia Commons

Më parë Georgetown ishte ndarë nga qendra e Uashingtonit dhe për shumë vite ishte rezidenca e diplomatëve dhe njerëzve që punuan në qeveri, por, për shkak të afërsisë me kryeqytetin dhe rritjes së demografisë, përfundoi duke u bërë një nga më të rëndësishmet lagjet në kryeqytet.

E vendosur në lindje të qytetit ngjitur me Parkun Glover, shumë afër Dupont Circle dhe Foggy Bottom është lagja Georgetown. Karakterizohet nga rrugët e tij me kalldrëm, arkitektura e saj nga shekujt XNUMX dhe XNUMX dhe për atë kombinim të shkëlqyeshëm të së vjetrës dhe të riut. Rrugët janë plot jetë dhe atmosfera është shumë miqësore.

I themeluar në brigjet e lumit Potomac në 1751, qyteti i Georgetown parapriu krijimin e Uashingtonit, duke u bërë një nga qytetet më të mëdha në Maryland derisa u asimilua në Distriktin e Columbia. Prandaj, kjo lagje ka një histori shumë interesante që mund ta mësoni përmes një turneu në këmbë nëpër rrugët e saj, duke soditur pallate të bukura prej gurësh gjeorgjiane dhe shtëpi me tarraca me tulla.

Në shëtitjen tuaj nëpër lagje, mund të drejtoheni në Qendrën e Vizitorëve në Georgetown në Rrugën Thomas Jefferson për të kapur një hartë dhe për të eksploruar në kohën tuaj të lirë, ose të bëni një turne me guidë falas në mesditë gjatë verës. Në këtë mënyrë do të njiheni me ndërtesën më të vjetër në Uashington, Old Stone Houde, e cila daton që nga viti 1765 dhe pamja e së cilës ka mbetur e pandryshuar. Sot është një muze publik me dhoma të zbukuruara në stilin kolonial të klasës së mesme.

Një vizitë tjetër e vlefshme është City Tavern Club, vendi ku darkuan shpesh baballarët themelues të Shteteve të Bashkuara.: George Washington, Thomas Jefferson dhe John Adams.

Gjithashtu Tudor Place House and Garden, një hapësirë ​​që ishte në pronësi të një të afërmi të George Washington, ku ju mund të shihni më shumë se 8.000 pjesë arti dhe orendi nga shekulli i XNUMX-të dhe më pas të ecni nëpër dy hektarë kopshte të bukura.

Një tjetër vend me interes për të vizituar në Xhorxhtaun është Shtëpia e Zakonshme dhe Zyra Postare, një nga ndërtesat e para të postave që janë ndërtuar në Shtetet e Bashkuara.

Imazhi | Wikimedia Commons Marjord

Dhe jo shumë larg nga qendra e vizitorëve është edhe Chesapeake dhe Ohio Canal (C&O) i lumit Potomac, i cili lidhte qytetet e Washington DC dhe Cumberland (Maryland) midis 1831 dhe 1924. Ajo u ndërtua për të transportuar qymyr, dru dhe produkte të tjera si një rrugë alternative për në Potomac, e cila shkon paralelisht me kanalin. Një mënyrë e shkëlqyeshme për të njohur kanalin është me biçikletë për të shijuar ujësjellësit historikë, shtëpitë e kyçura dhe mullinjtë.

Nga ana tjetër, rreth tre kilometra nga qendra e Uashingtonit ndodhet Universiteti Georgetown, qendra më e vjetër arsimore katolike në Shtetet e Bashkuara që u themelua në 1789.

Përveç pikave të shumta historike të interesit, Georgetown është gjithashtu një vend i mirë për të blerë dhe shijuar ngrënie të shkëlqyeshme në dyqane dhe restorante unike, veçanërisht përgjatë rrugëve të Wisconsin dhe M. Nuk është e pazakontë të hasësh muzikantë në rrugë dhe shfaqje në natyrë.

Përndryshe, ju mund të vizitoni parkun buzë lumit Georgetown për një vakt relaksues ndërsa shikoni lumin Potomac.

Për një vakt romantik në një mjedis të jashtëzakonshëm, provoni Restorantin 1789, një restorant historik në një rrugë të qetë të Georgetown, ose provoni Fermerët, Fishers, Bakers, një restorant buzë detit me një fokus në qëndrueshmërinë. Gjatë muajve të ngrohtë të vitit, restorantet në Georgetown Waterfront janë tërbuar, duke ofruar vende të jashtme me pamje të mrekullueshme të lumit Potomac.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*