Gjërat për të bërë falas në qytetin e Lisbonës

Lisbonës

Lisbona është një nga ato destinacione që tërheq gjithmonë, me fado, rrugët e pjerrëta dhe peisazhet e bukura përreth. Në çdo udhëtim ne jemi të gatshëm të shpenzojmë një buxhet, por gjithmonë duhet të kemi parasysh se ka një numër të madh të gjërave interesante dhe që nuk do të rimbursohemi. Pra, le të shohim disa nga gjërat që mund të bëhen falas në Qyteti i Lisbonës.

Ky qytet është shumë kulturor, dhe gjithashtu ka hapësirat me interes per te vizituar. Në shumë prej këtyre vendeve ne mund të shijojmë turizmin pa pasur nevojë të shpenzojmë, kështu që është gjithmonë një lajm i mirë për xhepat tanë. Nëse duam të rregullojmë buxhetin, duhet të marrim parasysh të gjitha këto gjëra që janë falas në Lisbonë.

Shijoni pamjet në këndvështrimet

Nëse qyteti i Lisbonës shquhet për diçka, kjo është për shkak të atyre shpateve të mëdha dhe pamje nga maja. Pa dyshim, një nga gjërat për të bërë është të shijosh pamjet nga pikëpamjet e qytetit. Dhe ka disa, sepse qyteti qëndron midis shtatë kodrave, kështu që ka mjaft këndvështrime dhe vende për të ndaluar për të admiruar bukurinë e Lisbonës, ndërsa gjithashtu bëni disa foto spektakolare. Pamja e San Pedro de Alcantara është një nga më të vizituarat, e vendosur në Barrio Alto, një zonë e gjallë e qytetit. Aty pranë është Chapel e Zojës së Malit, me një këndvështrim tjetër.

Ndërsa do të duhet të kalojmë atje sepse është e domosdoshme, duhet thënë që Kalaja e San Jorge Shtë një nga vendet e preferuara për të shijuar pamjet e qytetit. Një nga vendet më të mira për të parë qytetin në një mënyrë panoramike është Kulla e Uliksit, falë periskopit të Da Vinçit. Ne gjithashtu do të kemi fotografi të shkëlqyera nga maja e murit. E vetmja gjë e dobët është se për të admiruar këto pamje do të duhet të paguajmë, pasi kërkohet të shkojmë në hyrjen e kalasë, por ne do të bëjmë dy gjëra në të njëjtën kohë.

Shëtisni nëpër tregje

Feira da Ladra

Një nga mënyrat më qesharake për të njohur disa nga pjesët e Lisbonës është përmes tregjeve të saj. Ka disa që mund të jenë interesante, por ajo që nuk do të jetë falas është të blini disa nga gjërat që janë nga antike te rrobat e përdorura ose librat. Në Feira da Ladra ekziston një treg shumë interesant dhe pa dyshim më i rëndësishmi. Ndodhet pranë Panteonit Kombëtar dhe ka të gjitha llojet e tezgave të vogla. Fabrika LX është një treg i ri dhe alternativ i pleshtave, i vendosur në një fabrikë të vjetër. Feira da Buzina është shëtitëse, por nëse përkoni me këtë treg, do të befasoheni duke kërkuar në bagazhin e makinave, sepse për këtë bëhet fjalë ky treg origjinal. Njerëzit arrijnë me bagazhin e tyre plot me gjëra për të shitur dhe kjo është vitrina në të cilën mund të gjesh gjëra. Padyshim në këtë qytet tregjet e dorës së dytë kanë një traditë të madhe.

Mësoni rreth historisë në rrënojat e Manastirit Carmo

Manastiri i Karmos

Nëse ju pëlqen historia, nuk mund të humbisni rrënojat e Manastirit Carmo, a ndërtesë e stilit gotik nga shekulli i XNUMX-të që ruan ende shumë bukuri. Ju mund të shihni të gjithë manastirin, i cili është ruajtur mjaft mirë, edhe pse kulmi u shkatërrua në një tërmet. Brenda kompleksit ekziston edhe një muze arkeologjik që na tregon për historinë e Lisbonës, megjithëse ky është me pagesë.

Vizitoni muzetë falas

Kulla e Belemit

Nëse dëshironi të shkoni në muze falas, atëherë duhet të udhëtoni në Lisbonë të Dielën e parë të çdo muaji. Thisshtë kjo ditë e vetmja në të cilën mund të vizitoni të gjithë muzetë falas. Megjithëse sigurisht, radhët janë zakonisht më të gjata, por ne do të kursejmë të gjitha kostot e vizitës në muzetë e qytetit. Ju duhet të përfitoni nga dita sepse ka shumë për të parë, si p.sh. Kulla e Belemit, Muzeu Kombëtar i Pllakave, Muzeu Kombëtar i Artit Antik ose Manastiri Jerónimos, pak larg qytetit. Do të na duhet të bëjmë një turne dhe një itinerar për të parë më të rëndësishmit, pasi do të kemi vetëm këtë ditë për ta bërë.

Bashkohuni me një turne falas në qytet

Si në të gjitha qytetet, në Lisbonë është gjithashtu e mundur të bashkoheni me një nga ato turne falas nga i cili vijnë disa njerëz mënyrë vullnetare për të treguar qytetin për turistët. Shumë janë studentë të turizmit dhe ato na tregojnë vendet më të rëndësishme, duke na treguar gjëra interesante. Të jesh një turne amator ndonjëherë nuk është ajo që prisnim por nëse duam të njohim vende të njohura është mënyra më e mirë. Në fund të turneut ata zakonisht pranojnë këshilla, kështu që nuk janë plotësisht falas dhe ato jepen bazuar në atë se sa mirë kanë bërë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*