7 gjërat që duhet të bëni në Amsterdam

udhetoj per ne amsterdam

Shumë njerëz duan shkoni në Amsterdam në një udhëtim Dhe nëse jeni një prej tyre, ka të ngjarë që po mendoni se cila do të jetë data më e përshtatshme për të filluar udhëtimin tuaj. Njerëzit që udhëtojnë në Amsterdam zbulojnë se është një vend i mrekullueshëm për të shkuar jo vetëm një herë, por për të përsëritur udhëtimin më shumë se një herë dhe dy herë. Gjithashtu, atje gjithmonë do të keni gjëra për të zbuluar dhe nëse nuk dini se çfarë mund të bëni atje për t'u argëtuar, atëherë mos hezitoni të vazhdoni të lexoni sepse ky artikull është për ju.

Nëse keni qenë në Amsterdam, ndoshta nuk mund të përshkruani me një fjalë të vetme atë që do të thotë për ju, sepse është një qytet i pabesueshëm Hollandez dhe ndoshta e keni imagjinuar tashmë të jetoni atje. Nëse ndonjëherë udhëtoni në Amsterdam, atëherë mbani mend këtë artikull sepse do t'ju tregoj disa gjëra që nuk mund të harroni të bëni, Do ta dashuroni!

Merrni me qira një biçikletë dhe lëvizni me të

Nëse nuk jeni adhurues i çiklizmit në Amsterdam do të duket se jeni, me të vërtetë… do të dashuroheni me ngasjen e biçikletës. Ka fjalë për fjalë qindra mijëra biçikleta në rrugë dhe njerëzit i duan ato. Gjetja e një biçiklete me qira nuk do të jetë problem sepse do të gjeni shumë biçikleta me qira afër vendit ku jeni - pa marrë parasysh se ku jeni në qytet. Më vonë, Ju do të duhet ta ktheni në mënyrë që dikush tjetër ta marrë atë për ju. Çiklizmi është i rëndësishëm për shëndetin tuaj dhe gjithashtu për mjedisin, kështu që ... mos hezitoni të ngasni një biçikletë.

Bëni një birrë dhe njerëzit të shikojnë

Diçka aq e thjeshtë sa të pish një birrë dhe të vëzhgosh njerëzit që kalojnë pranë në Amsterdam është shumë e rëndësishme në mënyrë që të shijosh aromën dhe qytetin. Edhe nëse nuk jeni një person që e pëlqen birrën, unë ju këshilloj ta përjetoni këtë ndjesi Në një qytet Hollandez, shtëpia e birrave të shkëlqyera dhe të shijshme, për shembull, është selia e Heineken International.

Megjithëse nëse nuk ju pëlqen birra fare, atëherë mund të zgjidhni të shkoni në një kafene dhe të pini një kafe të mirë, por në të njëjtën kohë kur lexoni një libër mund të vëzhgoni njerëzit. Ulëset në natyrë janë më të mirat që të mund të gjeni relaksim dhe njerëz që shikojnë nga vendi juaj.

udhetoj per ne amsterdam

Hani waffles

Nëse ka diçka që nuk mund të harroni të bëni në Amsterdam - veçanërisht nëse ju pëlqejnë ëmbëlsirat - është të hani një waffle të shijshme. Ndërsa ecni nëpër qytet është e mundur që herë pas here të nuhasni aroma të shijshme të diçkaje të ëmbël ... këto janë waffles dhe duhet të tundoheni - nëse nuk keni probleme shëndetësore, një herë në vit nuk ju dhemb.

Waffles janë shumë të popullarizuara në të gjithë Amsterdamin dhe kanë variacione të ndryshme kështu që të mund të shijoni atë që ju pëlqen më shumë. Karameli dhe shurupi janë përbërësit e veçantë. Por më të njohurat janë waffles luleshtrydhe ose nutella, tepër të shijshme!

Shkoni në rrethin e dritave të kuqe

Jam i sigurt që keni dëgjuar ndonjëherë për Red Light District dhe duhet ta dini se gjithçka që keni dëgjuar deri më tani është plotësisht e vërtetë. Ka shumë drita të kuqe të ndezura kudo dhe ka edhe gra në dritare për të tërhequr njerëzit atje ku janë. -dhe bëj seks për një pagesë-. Kështu që po, gjithçka që keni dëgjuar është e vërtetë.

Por nëse jeni duke kërkuar plane çfarë të bëjmë në amsterdam Vlen të bësh një turne në këtë lagje për të zbuluar se të gjitha historitë që keni dëgjuar për gratë dhe dritat e kuqe janë të vërteta.

Mos harroni të bëni një foto me shkronjat "Unë Amsterdam"

Këto letra janë të vendosura në Rijksmuseum dhe përfaqësojnë një deklaratë përfshirjeje për të gjithë banorët e qytetit, pa marrë parasysh kush janë ata ose nga vijnë. Shtë pranimi i të gjithë njerëzve, ku toleranca është maksimumi në komunitet.  Do të zbuloni se ajo mbushet me njerëz sepse njerëzit duan të bëjnë fotografi dhe se të gjitha shkronjat shihen, është si një simbol i bashkimit midis të gjithëve.

udhetoj per ne amsterdam

Mos humbisni kafenetë

Nëse po mendoni të shkoni në Starbuck për një kafe, unë ju këshilloj të mendoni dy herë kur të jeni në Amsterdam. Ka shumë njerëz që e shijojnë këtë qytet sepse Amsterdami është i njohur për legalizimin e barnave 'të buta' siç është marihuana dhe shumë kafene kanë lejuar përdorimin e saj që nga viti 1970.

Ka rreth 200 kafene të shpërndara nëpër Amsterdam. Nëse jeni të interesuar për këtë lloj ambientesh, mund të jeni të interesuar edhe për Kupën e Kanabisit në Amsterdam. Shtë një ngjarje që tregon lloje të ndryshme të marihuanës dhe ka gjyqtarë që votojnë për më të mirët. Megjithëse kjo ngjarje nuk është unike për Amsterdamin, pasi ajo festohet edhe në jug të Kalifornisë, Denver, San Francisco dhe Portland.

udhetoj per ne amsterdam

Vizitoni Shtëpinë e Anne Frank

Alwaysshtë gjithmonë një ide e mirë të reflektojmë për mizoritë që ishin kryer kundër popullit hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore në shtëpinë e Prinsengracht, ku diarnes Anne Frank dhe familja e saj u fshehën nga nazistët për dy vjet pasi përjetuan përndjekje në Gjermani. Pjesa e përparme e shtëpisë tani është një muze që të mendon. Zakonisht ka shumë radhë sepse ka shumë njerëz që janë të interesuar të dinë historinë. Kjo është arsyeja pse ju këshilloj të shkoni herët në mëngjes ose të rezervoni biletën tuaj në internet.

Këto janë 7 nga gjërat që nuk duhet të harroni të bëni në Amsterdam, por natyrisht, ka shumë më tepër, të tilla si lundrimi në kanale ... dhe është një qytet që është plot mundësi dhe që do t'ju ndihmojë të zbuloni një të mrekullueshme vend, me njerëz të mrekullueshëm dhe me shumë kënde për të shijuar dhe zbuluar bukurinë e një qyteti, ku të gjithë pranohen dhe toleranca vërehet në rrugët e tij. A e dini tashmë kur do të jetë udhëtimi juaj në këtë qytet të bukur?

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*