Gjërat për të bërë në një udhëtim në Sidnei

Sydney

Më duhet të rrëfej, një nga udhëtimet e mia në ëndërr është të shoh Australinë, të gjithë Australinë, dhe kjo është arsyeja pse unë gjithmonë shkoj nëpër faqet e internetit ku shfaqet ky vend i shkëlqyeshëm. Shtë një vend ku do të shohim specie unike, qytete të gjalla dhe natyrë që do të na heqë frymën. Por sot ne do të qëndrojmë brenda Sidnei, një nga qytetet e tij më të famshëm dhe një emblemë kur flasim për Australinë.

Në të vërtetë shumë njerëz mendojnë se Sidnei është kryeqyteti i Australisë për shkak se sa mirë njihet, por në të vërtetë kryeqyteti është Kanberra. Sidnei është bërë i njohur për simbole si Opera House. Por kjo nuk është e vetmja gjë që do të mund të shihni nëse jeni me fat të udhëtoni në këtë qytet, pasi që ka shumë gjëra të tjera për të bërë dhe shiko që mbase nuk e dinit.

Opera e Sidneit

Sydney

Si mund të ishte ndryshe, ne duhet të fillojmë me më të rëndësishmen, dhe kjo është se arkitektura avangardë e operës është e njohur në të gjithë botën. Ndodhet në port, në shëtitoren Circular Quay, ku mund të ecni ndërsa vlerësoni këtë ndërtesë nga afër. Por është gjithashtu e mundur të bëhet një turne brenda operas, prapa skenave, ku ata do të na shpjegojnë se si funksionojnë baletet, operat dhe shfaqjet brenda ndërtesës. Që nga viti 2007 ai ka qenë një vend i Trashëgimisë Botërore dhe është ndërtuar në 1973. Sot është një vend ku mund të shihni të gjitha llojet e veprave dhe prodhimeve muzikore.

Ngjituni në Urën e Portit

Sydney

Meqenëse jemi në këtë zonë, ju mund të përfitoni nga ajo të ngjiteni në majën e urës portuale me nofkën 'la percha'. Kjo urë është bërë në mënyrë që jo vetëm makinat të mund të qarkullojnë në të, por edhe këmbësorët dhe biçikletat. Ne të gjithë mund ta kalojmë nëpër të, por nëse ka një përvojë unike është ajo e ngjituni në majë për të menduar të gjithë gjirin me operën nga një këndvështrim mahnitës. Çdokush mund t’i bëjë këto ekskursione ngjitje, megjithëse duhet thënë se nëse keni marramendje është më mirë të abstenoni.

Vizitoni kopshtin zoologjik Taronga

Sydney

Në këtë kopsht zoologjik Taronga ka deri në 2.900 specie vendase dhe ekzotike. Isshtë një ekskursion i bukur nëse shkojmë me fëmijë, pasi ata do të mund të shohin kafshët më emblematike të Australisë, si p.sh. koala të bukura dhe mua kangurët. Ka edhe tigra, gorilla, leopardë dhe shumë specie të tjera. Përveç kësaj, është e mundur të marrësh paketën Roar dhe Snore, për të kampuar në kopshtin zoologjik brenda natës, një përvojë emocionuese për fëmijët.

Pak diell në plazhin Bondi

Sydney

Ju ndoshta tashmë e njihni Plazhin e famshëm Bondi. Justshtë vetëm 10 kilometra nga qyteti, duke e bërë atë një nga më të ngarkuarit. Thatshtë ai plazh që shfaqet gjithmonë në televizion gjatë Krishtlindjeve, pasi ata janë atje në mes të verës, ndërsa këtu është dimër dhe tani është një traditë të shkosh në plazh me një kapelë Santa. Në këtë zonë me rërë, të gjitha llojet e aktiviteteve kryhen gjatë gjithë vitit, duke e bërë atë një vend shumë argëtues. Dhe nëse nuk ka asnjë, ne gjithmonë mund të fillojmë të bëjmë sërf në ujërat e tij, ose të ecim në rrugën e Campbell Parade, ku ka dyqane të modës dhe shfletoj, bare dhe restorante. Përveç kësaj, pranë këtij plazhi ka edhe të tjerë, siç është Palm Beach ose Coogee Beach, të cilët gjithashtu kanë hijeshinë e tyre.

Vizitoni zonën e Shkëmbinjve

Sydney

Siç do ta dinë shumë, Sidnei ishte më parë një koloni penale, dhe nga kjo pjesë e historisë së saj mbetet zona e njohur si Shkëmbinjtë. Closeshtë afër Quay Circular dhe atje do të ecni brenda pesë minutash. Shtë një vend i vjetër në qytet, ku mund të shohësh një labirint origjinal të rrugëve me kalldrëm dhe rrugicave që duket se nuk të çojnë askund. Isshtë një vend që sot është mjaft kulturor, me muze dhe galeri, si dhe është zona ku ndodhen pub-et më të vjetra në qytet. Në fundjavë mund të vizitoni tregje të shkëlqyera udhëtimi, dhe gjithashtu organizohen ekskursione për të mësuar në lidhje me historinë e kësaj lagjeje.

Camping në ishullin Cockatoo

Ishulli Cockatoo ka një emër më ekzotik, por ndodhet në portin e qytetit. Justshtë pikërisht pas urës që ne jemi ngjitur në port. Ju mund të kaloni një natë duke bërë kampe në të, sikur të ishim në mes të natyrës, por duke qenë një hap larg nga qendra e qytetit. Kështu që ne mund të zgjohemi me disa nga pamjet më të mira, të cilat do të jenë një përvojë tjetër e paharrueshme për t'i shtuar kësaj vizite. Ju mund ta sillni tendën ose ta merrni me qira në ishull, dhe ka edhe turne për të mësuar rreth historisë së saj, që nga ajo kohë së pari ishte një burg, dhe më vonë një kantier detar. Sot, logjikisht, ajo i kushtohet turizmit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*