Gjërat për të parë dhe bërë në vizitën tuaj në Skoci

Skoci

Skocia është shumë më tepër se Edinburgu, megjithëse të gjithë do të biem dakord që të shohësh këtë qytet dhe kështjellën e tij është i domosdoshëm. Ka shumë më shumë për të parë në Skoci, nga peisazhet e egra natyrore në fshatrat mjaft të bregdetit, vendet historike plot legjenda dhe mistere. Kështu që ne mund të mendojmë për të gjitha ato gjëra që kemi Do të doja të shihja nga Skocia.

Në këto toka duhet të marrësh me qira një makinë që të mund të shohësh të gjitha ato qoshe të veçanta. E tyre peisazhe të gjelbërta Ata pushtojnë këdo, por edhe zakonet e tyre, njerëzit e tyre dhe qytetet e bukura në të cilat ka akoma shumë ndërtesa që flasin për kohë të tjera, të tilla si kështjellat e mëdha. Dëshironi të dini pak për Skocinë?

Edinburg

Edinburg

Nëse ka një qytet që duhet ta shohim në Skoci, ai është Edinburgu. Kalaja e saj e famshme, e vendosur në kodra e kodrës së kalasë Shtë një vizitë që nuk mund ta humbasim. Por ka edhe më shumë, pasi që brenda një dite nuk do të mund të shohim gjithçka në këtë qytet të bukur. Shëtisni poshtë Royal Mile, në rrugën e saj më të famshme, ose shihni Holyrood Castle, rezidenca zyrtare e Mbretëreshës së Anglisë në tokat e Skocisë. Ky është një qytet shumë i gjelbër, kështu që ne do të shohim edhe parqe të bukura, të tilla si Calton Hill ose Royal Botanical Garden.

Malësia

Highlands

Nëse ajo që ju pëlqen është të kaloni kohë në vende në mes të natyre e eger, ju ftojmë të zbuloni Malësinë Skoceze. Kjo zonë e Skocisë veriore është e banuar rrallë për shkak të klimës së saj, por në këmbim është e mundur të shijoni peisazhe të bukura ku flora dhe fauna rriten pa ndërprerje. Ka liqene, male dhe shkëmbinj të mrekullueshëm për tu humbur në toka plot bukuri. Por pa dyshim se mënyra më e mirë për t'i parë ato është kur koha është e mirë, pasi që në dimër kushtet janë shumë të vështira.

Rruga e kështjellave

Kështjellat skoceze

Nëse ka diçka për të bërë kur shkon në Skoci, ajo është rruga e kështjellave. Të shohësh kështjellat e saj më të rëndësishme mund të jetë një udhëtim i pabesueshëm, pasi ato janë ndërtime shumë të bukura dhe shumë janë ruajtur në gjendje të përsosur, secila me historinë dhe detajet e saj. Çdo person mund të bëjë një itinerar të personalizuar të kështjellave, duke zgjedhur ato nga një rrugë me makinë, ose ato më të rëndësishmet që ata gjejnë gjatë rrugës. Përveç Kalasë së Edinburgut, e cila është padyshim më e vizituara, ka edhe të tjera që mund të jenë të rëndësishme. Kështjella e Stirlingut, të vendosura pranë disa shkëmbinjve dhe të ruajtura në mënyrë të përsosur. Kalaja Eilean Donan është një nga më të bukurat dhe ndodhet në një ishull, i lidhur me tokën nga një urë e ngushtë guri, duke e bërë atë kështjellën tipike Skoceze që të gjithë duam të shohim. Kalaja Dunvegan ndodhet në Ishullin Skye dhe daton në shekullin e XNUMX-të. Këto janë disa nga kështjellat që duhet të përfshijmë në rrugën tonë.

Ishulli i Skye

Ishulli i Skye

Ishulli i Skye është në veriperëndim të Skocisë dhe është një parajsë e vërtetë natyrore. Në ishull ka popullata të vogla të shpërndara për të qëndruar, dhe sigurisht që duhet të vizitoni Dunvegan Castle, por sigurisht ajo që është më interesante në këtë destinacion janë peisazhet e saj natyrore. Far Neist Point Shtë një vend që rekomandohet të shihet në këtë ishull, si dhe disa shtigje shëtitjeje, siç janë Quiraing ose Fairy Pools. Ky ishull është plot me rrugë të vogla dhe të ngushta dhe rrugë ecjeje, por vetëm atëherë do të shohim vendet më interesante dhe spektakolare.

Vizitoni fabrikat e uiski

Distileri uiski

Skocia është padyshim tokë uiski, dhe ne nuk mund ta shfrytëzojmë mundësinë për të provuar pijet e tyre më të mira në pub-et. Sidoqoftë, për adhuruesit e këtij lloji të pijeve ka shumë më tepër, sepse në të gjithë Skocinë ka më shumë se njëqind distileri të ndryshme dhe ato janë bërë një tjetër atraksion turistik në vend. Ne nuk duhet të shkojmë te të gjithë, sepse ata do të kenë një proces të ngjashëm, por është në rregull të shkosh në një fabrikë pijesh alkoolike të famshme për të mësuar në lidhje me të gjithë procesin e bërjes së uiskit më të mirë në botë. Shumica dërrmuese gjithashtu kanë provë të një uiski për të mësuar rreth ndryshimeve dhe detajeve. Ata zakonisht janë të hapur deri në pesë të pasdites, kështu që duhet të shfrytëzoni rastin për t'i parë ata dhe për të shijuar turneun në heshtje.

Liqeni i Ness

Liqeni Ness

Nuk mund të ndalonim së vizituari një vend që zgjon shumë habi. Edhe për të qenë një peizazh i bukur dhe për misteret që duket se e rrethojnë atë. Ne flasim natyrisht për Liqeni Ness, një liqen në mes të natyrës në të cilin ka qindra dëshmi që pretendojnë të kenë parë një krijesë të zgjatur në të. Po, ne po flasim për Monster Loch Ness, me sa duket një legjendë urbane, por që gjithmonë duket se konfirmohet përsëri me disa dëshmi të reja. Nëse jemi kuriozë nuk do të jemi në gjendje të ndalojmë të marrim një lundrim në liqen me kamerën në dorë, për çdo rast.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   JA Garcia dijo

    Përshëndetje ... Unë dua të shkoj së shpejti me partnerin tim në Skoci për të bërë rrugën e kështjellave ... nëse mund të më dërgoni çmime dhe itinerar për të bërë për një javë, unë do ta vlerësoja atë. Të gjitha të mirat.