Gjërat për të parë në Mynih

Mynih

Mynihu është i njohur në të gjithë botën për të qenë vendlindja e Oktoberfest, por ky qytet është shumë më tepër. Isshtë zhytur në histori, një histori në të cilën ka pasur momente të errëta, me shfaqjen e lëvizjes naziste dhe kampit të përqendrimit Dachau. Pas Luftës së Dytë Botërore ajo u shkatërrua nga bombardimet, por u bë një punë e madhe rindërtimi dhe sot është një nga qytetet më turistike në Gjermani.

Vizitoni Munihun Ai përfshin vizitat në sallat e famshme të birrës, por edhe shijimin e kishave, pallateve, rrugëve të vjetra dhe kulturës gjermane. Ne do të flasim me ju për gjërat për të parë në Mynih nëse po planifikoni një udhëtim në këtë qytet. Ka shumë vende me interes, kështu që me siguri do të na duhet pak kohë për të zbuluar të gjitha cepat e saj.

Birraria Hofbräuhaus

Birraria Hofbräuhaus

Kjo është birraria më e famshme në qytet, origjina e të cilit vjen nga shek. Një fabrikë birre që ushqente familjet e mëdha të kohës dhe që sot është një emblemë në Mynih. Fabrika e birrës aktuale u ndërtua përsëri në vitet 50, pasi e vjetra u shkatërrua gjatë bombardimeve në Luftën e Dytë Botërore. Sot është një vend ku mijëra njerëz kalojnë për të pirë një birrë në vendin më emblematik të qytetit. Vendi ideal për të ndaluar vizitat në qytet.

Marienplatz Marienplatz

Sheshet janë gjithmonë një pikë takimi e gjallë në çdo qytet, dhe kjo nuk do të ishte më pak. Marienplatz është më qendrorja dhe më e njohura, dhe për këtë arsye një vend nëpër të cilin me siguri do të kalojmë. Në të mund të shohim Fischbrunnen, një burim të vogël ku shumë herë krijohet një pikë takimi për njerëzit e qytetit. Ne gjithashtu mund të shijojmë ndërtesat e bashkisë së vjetër dhe asaj të re. Bashkia e vjetër e qytetit me pamjen e saj Gotike dhe ajo e re, me zhurmën e saj në të cilën shfaqen figura duke performuar një kërcim kurioz që tërheq vëmendjen e kalimtarëve.

Viktualienmarkt

Viktualienmark

Nëse jeni një nga ata që duan të shijojnë dhe zbulojnë gastronominë e secilit vend, duhet të ndaleni pranë Viktuallienmark, tregu i ushqimit të qytetit. E mira e këtij tregu është jo vetëm zbulimi i produkteve të freskëta dhe cilësore, por edhe shijimi i ushqimit nga tezgat e jashtme. Një vend alternativ për të ngrënë një ditë nëse nuk na pëlqen të kufizohemi në një restorant.

Muzeu BMW

Muzeu BMW

Qyteti i Mynihut është vendi ku Fabrika e BMW, dhe natyrisht, me sa i famshëm është, duhet të ketë një muze për të kënaqur adhuruesit e makinave. Nëse jeni një prej tyre, me siguri do të dëshironi të vizitoni këtë muze ku ka ekspozita të të gjitha llojeve të automjeteve, veçanërisht BMW të të gjitha kohërave.

Rezidenca e Mynihut

shtëpi

Kjo e ashtuquajtur Rezidencë e Mynihut ka qenë nga shtëpia e monarkëve bavarezë, dhe është një pallat urban që nuk mund ta humbasim. Brenda do të jemi në gjendje të vizitojmë dhoma dhe vende të ndryshme me stile nga epoka të ndryshme, pasi që u reformua dhe ka edhe vende të rikonstruktuara, të tilla si teatri rokoko Cuvilliés, pasi që ishte shkatërruar gjithashtu në luftë. Për të mos u humbur është Thesari, ku ndodhen bizhuteritë familjare, dhe dhoma e antikave të pallatit.

Pallati Nymphenburg

Pallati Nymphenburg

kjo rezidenca verore Isshtë një pallat i stilit barok me shumë bukuri, si brenda ashtu edhe jashtë. Shtë një vizitë e bukur, pasi në brendësi është ruajtur dekorimi i vjetër, me afreske në mure dhe tavan, dhe një stil rokoko në disa vende. Ne gjithashtu duhet të vizitojmë kopshtet e tij të mbajtura në stilin anglez, ku ka edhe ndërtesa të tjera, të tilla si një vetmitar dhe një pallat. Ata madje kanë një muze të notave, me karrocat më të dekoruara dhe më të dukshme.

 

Olympiapark dhe Englischen Garten

Olimpiapark

Për sa i përket kopshteve në të cilat mund të pushoni nga qyteti i zënë, Mynihu ka tre që janë ato kryesore. Njëri prej tyre është ai që i përket Rezidencës, kopshti Hofgarten i stilit italian që mund ta vizitojmë pranë kësaj ndërtese. Por ne gjithashtu kemi Olimpapark, të ndërtuar për të mirënjohurit Lojërat Olimpike '72, dhe se sot është një atraksion i shkëlqyer turistik. Nuk është vetëm një liqen i madh dhe kodra të gjelbërta, por edhe ambiente duke përfshirë një pishinë të mbyllur, një shesh patinazhi në akull, një amfiteatër dhe një pavijon olimpik.

Përveç këtij parku, nuk është Englischen Garten, i cili është një nga parqet më të mëdha urbane në botë. Brenda mund të gjejmë shtigje të panumërta, me deri në 78 kilometra për të bërë një sport të vogël. Dhe ka edhe ndërtesa interesante që do të na bëjnë të harrojmë se jemi në Gjermani, si një faltore kineze.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*