Shtegu i Gjigandit, një mrekulli natyrore në Irlandë

Ne thamë disa ditë më parë se Irlanda zotëron vende të mrekullueshme dhe sot kemi një tjetër nga këto kartolina turistike që tërheqin vizitorët: Shteg gjigantësh. Por kësaj here nuk është në Republikën e Irlandës por në Irlanda e Veriut, pjesa e ishullit ende e kontrolluar nga Britania e Madhe.

Bregu irlandez vazhdon të na japë ëndrra në shkëmb dhe ujë dhe kjo është Shtegu i Gjigandit apo Causeway Giant, i tillë emri i tij në anglisht. Shtë një vend shumë i dobishëm dhe nëse planifikoni të shkoni në Ishullin Emerald nuk mund të ndaloni së njohuri.

Shtegu i Gjigandëve

Ndodhet në rrymë antrim qarku dhe sipas gjeologëve është formuar midis 50 dhe 60 milion vjet më parë gjatë Periudhës së Paleocenit. Në atë kohë kishte aktivitet vullkanik dhe këtu është origjina e shkëmbinjve: lëngjet e bazaltit të shkrirë derdheshin nëpër terrene shkëmbi të butë, të bardhë, si shkumës dhe formonin sipërfaqe të gjera të lavës. Llava ftohej dhe tkurrej dhe u thye në një mënyrë të ngjashme me atë kur balta thahet dhe thyehet.

Kështu lindi ajo formë e veçantë e shtylla horizontale me skajet konvekse poshtë dhe konkave sipër kjo është aq tërheqëse për sytë. Trashësia e shtyllave mesa duket ka të bëjë me shpejtësinë me të cilën ftohej lava. Allshtë më mirë të dimë të gjitha këto para se të ndalemi ose të ecim mbi to, kështu që do t'i vlerësojmë më shumë.

Si të shkoni në Shtegun e Gjigandit

Ju mund të merrni me makinë ose me autobus. Si Calzada ashtu edhe Qendra aktuale e Vizitorëve janë të vendosura në rrugën B147, thjesht tre kilometra nga fshati Bushmills, 11 milje nga Coleraine dhe 12 nga Ballycastle. Ka parkingje që të mund të lini makinën tuaj.

gjithashtu, midis Calzada dhe Bushmills ka një shërbim me autobus që midis marsit dhe tetorit funksionon rregullisht dhe zgjat vetëm 20 minuta. Nëse do të zgjidhni tren Duhet ta dini që mund ta merrni në Belfast ose Londonderry por duhet të zbresni në Coleraine dhe më pas të lidheni me autobus (Ulsterbus Service 172). Nëse juaji është shëtitje ose biçikletë ka edhe rrugë të shkëlqyera për të bërë.

La Rruga e bregut të xhades, për shembull, udhëtoni milje me vijën e bukur bregdetare.

Vizitoni Shtegun e Gjigandit

Aktualisht çmimi është 10 £ për të rritur (çmimi online). Çmimi standard atje është 11 £ kështu që nëse doni të kurseni pak blerjet në internet janë më të mira. Vendi hapet në janar nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite, shkurt dhe mars mbyllet një orë më vonë, prill, maj dhe qershor në 7 pasdite, korrik dhe gusht në orën 9, shtator mbyllet përsëri në 7 pasdite, tetor mbyllet në 6 pasdite dhe nëntor dhe Dhjetori mbyllet në 5 pasdite.

Bileta siguron hyrjen në Qendrën e Vizitorëve, përdorimin e udhëzuesit të jashtëm audio dhe një broshurë orientuese, por autobusi midis Qendrës së Vizitorëve dhe vetë Shtegut ka një kosto shtesë. Megjithatë, ka dy mënyra për tu afruar në bregdet dhe në rrugën e tij gjigante: njëra është drejtpërdrejt nga rruga dhe një tjetër është në këmbë.

Nga rruga, ku autobusi ju lë, është më pak se një kilometër larg dhe nëse jo keni një shëtitje rrethore që ndjek rrugën e shkëmbinjve për në Hapat e Bariut dhe përsëri në rrugën e cila është e gjatë 3 kilometra.

Kartolina më e famshme, ai mur i kolonave që duken si tuba të një organi, njihet saktësisht si Organ, ato arrihen nga një rrugë më e ulët që merret si nga rruga vetë, ashtu edhe nga Hapat e Bariut. Përgjatë kësaj shtegu do të shihni Sytë e Gjigandit, vrima të rrumbullakëta të kuqërremta, të bëra prej hekuri në shkëmb. Shtegu është i ngushtë por kalon tre kilometra e gjysmë.

Ekziston edhe thirrja Qarku i Runkerry, një shteg që ndjek itinerarin përgjatë majës së shkëmbit, kalon Hotelin Causeway dhe Shtëpinë e Runkerry. Pamjet janë të shkëlqyera, ju shihni Donegal dhe madje Portrush, dhe kthimi i makinës ju bie në portat e Qendrës së Vizitorëve. Rruga së pari është e asfaltuar, por më vonë është bërë nga bari ose papastërtia dhe udhëton rreth 4 kilometra.

La Gjurma e Kalasë Dunseverick Isshtë një tjetër shëtitje e mundshme këtu. Ju e merrni atë në fund të parkingut të vogël, prapa parkingjeve më të mëdha të Qendrës së Vizitorëve. Këtu gjurma e Causeway Coast ndjek një tramvaj të vjetër që lëvizte deri në 1949. Rruga kalon një urë hekuri dhe ngjitet në kodër për në Portballintrae për një total prej dy kilometrash.

Më në fund ka Gjurmë e vjetër e tramvajit Portallintrae në vetvete një nga shtigjet më të gjata deri në majë të shkëmbit. Narrowshtë e ngushtë dhe e rrëshqitshme, por pamjet që ofron ia vlen të shihen. Ajo arrin në Kalanë Dunseverick dhe më pas të bie në këmbët e Qendrës së Vizitorëve. Në total gati 13 kilometra. Këto janë të gjitha shëtitjet që ofron zona bregdetare e Giant's Causeway.

Gjëja e rëndësishme, pavarësisht nga rruga që zgjidhni të bëni, është që ju të mos ndaleni së njohuri Formacionet më të njohura të shkëmbinjve: The Harp, The Organ, Camel's Hump dhe Chimmey Stacks.

Do por parte Qendra e Vizitorëve është zemra e parkut: një strukturë e mureve të xhamit dhe kolonave të bazaltit, me konsum efikas dhe dizajn modern. Ka shumë dhoma ekspozite brenda dhe nga çatia, të mbuluara me bar, ju keni një Pamje 360º e Shtegut të Gjigandit.

Isshtë vendi ku do të dëgjoni edhe realitetin edhe mitin e kësaj rruge: realitetin gjeologjik dhe mitin për dy gjigandët: e mira e Finn MacCool dhe Benandonner, fqinji juaj i keq nga skocia. Një ditë të bukur ata vendosën të ndërtonin një rrugë që mund të kalonte detin për të takuar dhe matur forcat.

Finn bëri pjesën e tij por ishte aq e vështirë sa e zuri gjumi. Gruaja e tij e gjeti atë, por para se ta zgjonte, ajo dëgjoi se Benandonner arriti dhe e pa atë me të vërtetë të madh, kështu që ajo e fshehu burrin e saj pas një pelerine dhe një kapele. Skocezi e thirri atë por gruaja, shumë e zgjuar, i kërkoi të ulte zërin përndryshe ai do të zgjonte fëmijën që flinte. Kështu, Benandonner mendoi se nëse fëmija ishte i madh, babai duhet të ishte vërtet gjigant ... Çfarë bëri ai? Sepse ai u kthye në Skoci dhe shkatërroi shtegun pas tij.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*