Gjiret e bukura të Huatulco

Meksikë Ka shumë destinacione të mrekullueshme nëse ju pëlqen historia dhe kultura ose thjesht shijoni natyrën. Për sa i përket diellit dhe plazheve parajsore, është ndër destinacionet më të mira në botë, kështu që duke menduar për verën e ardhshme ... çfarë mendoni për Gjiret e Huatulco?

Kjo pjesë e bregdetit meksikan ka shumë gjire dhe kryesore janë San Agustín, Riscalillo, Santa Cruz, El Órgano, Maguey, Cacaluta, Chacué, Tangolunda dhe Conejos. Ato janë të vendosura përgjatë 35 kilometrave të vijës bregdetare dhe të gjitha lahen nga ujëra të ngrohtë dhe të kristaltë. Një udhëtim në parajsë. Ose në nëntë parajsa ...

Gjiret e Huatulco

Gjiret eAto janë të vendosura në jug të shtetit Oaxaca në një vijë bregdetare prej 35 kilometrash. Së bashku ata mbledhin disa 36 plazhe të virgjëra ku mund të bëni banja dielli, të notoni ose thjesht të ecni. Rëra është e butë, ujërat janë të ngrohtë dhe të pastër si kristal dhe nëse praktikoni snorkeling do të shihni një mori mrekullish nënujore që fshihen në gumë koralore më e rëndësishmja për të Paqësor meksikan. Koralet, por edhe peshqit, delfinët dhe breshkat.

Moti është gjithmonë i mirë sepse është pothuajse perfekt, përveç nëse shkoni në mes të verës pasi është jashtëzakonisht e nxehtë. Pas motit është super i butë dhe bie shi shumë pak. Një pikë tjetër në favor të saj është se është një destinacion më i lirë se Kankun, për shembull. Kjo sepse brigjet e Atlantikut dhe Karaibeve janë më afër Evropës dhe Shteteve të Bashkuara, duke tërhequr kështu më shumë turizëm.

Nëse po udhëtoni nëpër Mexico City dhe doni të njihni gjiret, mund të merrni një fluturim ose të merrni një autobus në distancë të gjatë nga North Central. Udhëtimi është 13 orë. E verteta eshte ju ose mund të vizitoni nëntë gjiret ose të zgjidhni vetëm disa. Nëse shkoni për opsionin e dytë, një turne klasik prek Santa Cruz, ganrgano, Maguey dhe Cacaluta. Një turne ju merr me jaht përreth këtu, ju shkoni poshtë në disa plazhe, snorkel dhe shijoni peshk dhe ushqim deti deri në perëndim të diellit. P

Por çfarë gjejmë në secilin prej gjireve ...?

Gjiri i lepurit

Shtë gjiri i parë i grupit dhe ka e gjatë dy kilometra. Plazhet janë rërë të bardhë, nuk kanë shumë rrymë dhe në përgjithësi uji është i ngrohtë. Katër plazhe të vegjël ndodhen në këtë gji: Plazh Punta Arena, Conejos, Arena dhe Tejoncito. Kjo e fundit është e vogël, valët e saj janë të ulëta dhe uji është i cekët. Shtë një plazh intim.

Playa Arena është rërë më e trashë edhe pse është akoma e bardhë dhe ujërat e saj janë bruz. Shtë një plazh më i madh, me kafshë të egra dhe më shumë bimësi. Pothuajse një plazh në xhungël. Playa Conejos është shumë e bukur: kartolina klasike me rërë të bardhë të imët, si mielli i imët bluarës, dhe deti kristal blu dhe jeshil. Më në fund, plazhi Punta Arena është më komercial dhe nuk ka as kafshë, as bimësi, por shumë tezga ushqimesh.

Gjiri Tangolunda

Është epiqendra e skenës turistike në zonë. Këtu qendrat tregtare dhe hotelet më e rëndësishmja, shtëpi private, apartamente. Përqendrohet pesë plazhe: Plazhi Ventura Isshtë me ujëra të qetë dhe smerald ku njerëzit praktikojnë shumë sporte ujore.

La Plazhi Tornillo Isshtë me rërë të imët me diell dhe Plazhi Manzanillo Veryshtë shumë e madhe, shumë turistike dhe ideale për të shkuar me familjen. Plazhi TangolundaNga ana e saj, është më e madhe se të gjitha ato të mëparshmet, ka ujëra më të thella dhe varka me vela dhe njerëz që praktikojnë zhytje. Qoshe e shijshme ka valë të tërbuara.

Gjiri Chahué

Zakonisht është mjaft i vizituar në sezonin e ulët dhe qyteti i tij është shumë tipik për Oaxaca. Kanë tre plazhe, La Chacué, Esperanza dhe Playa Tejón. Ky i fundit është ideal për të filluar zhytjen në det të hapur në thellësi ndërmjet tetë dhe njëzet metra. Uji, për shkak të bimësisë nën-detare, ka një nuancë të fortë jeshile.

Plazhi Esperanza është i mesëm, ka bimësi të gjelbër dhe ujëra, megjithëse valët janë të forta. Sportet zakonisht praktikohen, mundësisht surfing. Dhe Plazhi Chahué është një plazh mjaft i gjerë, me rërë të bardhë, me shumë tezga ushqimesh dhe shitës ambulantë dhe ujëra midis jeshiles dhe blusë.

Gjiri Santa Cruz

Këtu ka lindur turizmi në zonë dhe Plazhet e saj janë katër: Santa Cruz, Yerbabuena, La Delivery dhe Esperanza. I pari është plazhi kryesor dhe është i bukur, me rërë të bardhë të butë dhe të ngrohtë dhe ujë bruz. Deti është i qetë dhe do të shihni udhëtime me zhul, ski jet, etj. Shumë prej anijeve që kalojnë gjiret gjithashtu largohen nga këtu.

Plazhi Yerbabuena ka mijëra guaska dhe predha dhe Plazhi La Delivery ka valë të qeta ku zakonisht bëhet zhytja në tank.

Maguey Bay dhe The Organ

I saj dy gjire shumë afër njëri-tjetrit dhe dy plazhe. Plazhi El Órgano ka ujëra blu dhe rërë të bardhë. Zakonisht nuk ka shumë turistë dhe sportet ujore nuk janë shumë të forta. Plazhet e Gjirit Maguey janë më të qetë pasi nuk janë të lehta për tu arritur, përmes terrenit, kështu që preferohet të arrihet me ujë dhe jo me tokë.

Gjiri i Cacaluta

Duket se peisazhet e saj janë parajsa e vërtetë. Ka një ishull që mbron bregdetin dhe kjo është arsyeja pse është një gji i fryrë shumë i qetë. Alsoshtë gjithashtu një zonë me qasje të vështirë, kështu që mund të arrihet vetëm me anije që niset nga Playa Santa Cruz.

La Plazhi Cacaluta është e thellë dhe e fryrë, kështu që është e shkëlqyeshme për surfing ose kitesurfing. Ka një fund shkëmbor, kështu që duhet ta marrësh parasysh atë. Plazhi Arroyo Isshtë e vogël dhe rëra është mjaft e trashë, kështu që më shumë se rëra ato duken si kërmij të përafërt. Kjo është arsyeja pse këpucët janë të domosdoshme këtu.

Gjiri Chachacual

Ky gji Oneshtë një nga më të qetët e setit sepse nuk ka shumë vizitorë. Gjëja është atje mund të arrish vetëm me ujë kështu që kufizon aksesin. Përveç kësaj, ajo formon një art të Rezervës Ekologjike të Oaxaca. Anija që ju lë këtu largohet gjithashtu nga plazhi Santa Cruz.

Plazhi i gjirit ka shumë valë dhe është shumë e përafërt, gjë që për shumë është jashtëzakonisht e dobishme sepse nuk ka fëmijë që qajnë ose njerëz që shesin gjëra. Një tjetër nga plazhet e tij është La India, i cili është shumë më i qetë dhe me shumë bimësi.

Gjiri Riscalillo

Zotëron një plazh i vetëm me rërë të bardhë të imët. Ju futeni në ujë dhe mund të ecni shumë në këmbë sepse nuk është shumë i thellë. Nëse ju pëlqen të shikoni kohëra të shkëlqyera.

Gjiri i San Agustinit

Shtë i fundit nga nëntë gjiret e Huatulco dhe është pronar i shkëmbinjve nënujorë të bukur koral në brigjet e Meksikës në Paqësor. Prandaj ai snorkeling dhe zhytje janë rendi i ditës. Ka dy plazhe, San Agustín është ai me shkëmbinj nënujorë të bardhë dhe Cacalutilla lejon zhytjen dhe notin.

Deri këtu nëntë gjiret e Huatulco. Nëse do t'i vizitoni të gjithë, nuk është e lirë, madje as të regjistroheni për një turne që ju çon nëpër të gjithë, por ka oferta të tjera që prekin vetëm shtatë nga nëntë dhe përfshijnë ushqim. Udhëtimet janë në jahte, anije të mëdha që mund të mbajnë njëqind njerëz, kështu që nëse nuk ju pëlqen turma… largohuni! Sigurisht, ata janë me një shirit të hapur kështu që nuk e di nëse është më keq apo më mirë ...

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*