Mbetje të papërmbajtshme të Romës antike

Harku i Titit

Nëse do të kishte një IMPERIO e madhe në botë ... kjo ishte Romano.

Shumë prej tij ndërtimet o vendet kyçe vazhdojnë të vizitohen sot nga miliona turistë çdo vit që duan të marrin një pjesë të historisë në formën e atyre ndjesive që pa dyshim i pushtojnë ata kur shohin ndërtesa të tilla antike dhe historike.

Sot do të flasim për tre prej tyre që janë më së shumti i rëndësishëm.

E para do të ishte Harku i Titit se është një ndërtim nderi që është ndërtuar pas 81 pas Krishtit dhe se është një shembull i qartë i arkitekturës nga periudha Flaviane.

Përmasat e tij, e saj materiale dhe forca e tij shprehëse janë disa nga karakteristikat e tij kryesore.

Tani është koha për të folur Coliseum, për të cilën ne tashmë kemi folur me ju në ndonjë rast tjetër, por për të cilin duam të shpëtojmë disa të dhëna interesante që deri më tani nuk ju kishim thënë.

Ajo u ndërtua midis viteve 72 dhe 80 pas Krishtit dhe përkundër faktit se ndërtesa u shemb pjesërisht pas një tërmet Në 1348, ajo që mbetet prej tij është ende një arsye për të vizituar shumicën dërrmuese të turistëve që vijnë në Romë.

Amfiteatri i tij me sisteme të shkëlqyera hyrëse ishte i destinuar për një kapacitet prej më shumë se 50.000 shikuesit.

Ne e përfundojmë këtë turne në gjurmët e Romës antike në Harku i Kostandinit, e cila ndryshe nga Titus ka tre hapësira por është mjaft më vonë pasi daton nga viti 312 pas Krishtit

Harku i Kostandinit

Konstandin I dhe bashkë-perandori i tij Licinius e ndërtuan atë për të përkujtuar fitoren e tij në betejën e Puente Milvio dhe sot është ndoshta monumenti antik më i ruajtur në Romë.

Cilët elementë të tjerë të së kaluarës së lavdishme Romake A do të rekomandonit të shihni personalisht lexuesit e tjerë të faqes sonë të internetit? Mos harroni se mund ta bëni me një koment të thjeshtë në këtë artikull!

Më shumë informacion - Italia në internet

Foto - Wikipedia / Eurorezidentët

Shatërvani - Mrekullitë e Arkitekturës (Maximilian Bernhard)

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Diego Calatayud dijo

    Faleminderit shumë për komentin tuaj dhe për fjalët tuaja të mira. Shpresojmë të vazhdoni të shijoni faqen tonë të internetit! Te fala shoku im!