Glamping në Katalonjë

Ndërtesa glamping

El glamping në Kataloni Ju ofron mundësi të panumërta dhe të gjitha janë madhështore. A mund ta imagjinoni të bini në gjumë duke soditur yjet, duke qëndruar në një park natyror ose, me pak fjalë, duke pushuar në një distancë të shkurtër nga plazhet më të bukura në Kosta Brava?

Ju mund t'i bëni të gjitha këto nëse zgjidhni glamping në Kataloni si një opsion akomodimi për pushimet tuaja. Më pas, ne do t'ju tregojmë disa nga objektet më të mira të këtij lloji që mund të gjeni në ato toka mesdhetare. Por së pari nuk do të jetë e keqe t'ju shpjegoj se në çfarë përbëhet ky lloj akomodimi.

Çfarë është glamping?

kabina glamping

një kabinë e glamping

Edhe pse mund të duket e re për ju, është një formë akomodimi që ekziston për më shumë se njëqind vjet. Nëse ju themi se njihet edhe si kampe luksoze, do të jetë shumë më e qartë se çfarë është. Në të vërtetë, bëhet fjalë për të shijuar të gjitha avantazhet e gjumit gjatë kampingut në mes të natyrës, por pa hequr dorë nga komoditetet e një hoteli.

Në fakt, emri është një shkrirje fjalësh kamping y magjepsës. Është një praktikë që është përhapur në të pesë kontinentet. Megjithatë, ka modalitete të ndryshme varësisht se si janë akomodimet. Në këtë kuptim, mund të flasim për hapësira të glamping i përbërë nga kabina druri, shtëpi pemësh ose autohoma.

Por do të gjeni edhe më origjinale, të cilat ofrojnë tendat e tyre safari, tipi indian ose yurts aziatikë. Këto të fundit janë dhoma gjumi cilindrike tipike për nomadët e Azisë Qendrore. Ju madje mund të gjeni igloo eskimeze. Po kështu, institucionet e glamping Ata zakonisht ofrojnë aktivitete të ndryshme që lidhen me natyrën. Për shembull, shëtitje ose udhëtime me biçikletë malore, kanoe ose ngjitje. Ky është një nga avantazhet e zgjedhjes si opsion për pushime, por ka edhe të tjera.

Kjo është një turizmi familjarEpo, përveç lidhjes së fëmijëve me natyrën, këto vende ofrojnë aktivitete lozonjare madje edhe bibliotekat e fëmijëve. Është gjithashtu një mënyrë ekologjike për të kaluar pushimet tuaja. Në fakt, ata zakonisht ndërtojnë akomodimin e tyre me materiale nga vetë natyra dhe përdorin energji të rinovueshme.

Të gjitha këto avantazhe dhe të tjera ju ofrojnë biznes glamping në Kataloni. Në vazhdim do të propozojmë disa nga më të bukurat dhe më interesantet.

Cabanes Dosrius, për të kontaktuar natyrën

Brendësia e një kabine

Brendësia e një kabine në një institucion glamping

Këtë vend do ta gjeni të plotë Montnegre dhe Parku Natyror i Korridorit, ndodhet në provincën e Barcelona. Ai përbëhet nga kabina natyrale të vendosura në majat e pishave të zeza, më shumë se pesë metra mbi tokë. Nëse qëndroni në to, do të zgjoheni duke dëgjuar zogjtë që këndojnë pranë jush, ndërsa rrezet e para të diellit arrijnë në fytyrën tuaj.

Nga ana tjetër, është një kamp me respekt maksimal për natyrën. Akomodimet janë bërë nga materiale të ricikluara dhe nuk kanë as energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm. Po kështu, mëngjesi shfaqet çdo mëngjes i varur në një shportë.

Siç do ta shihni, në këtë rast është një lloj glamping pa asnjë luks. Por është gjithashtu një përvojë unike e lidhjes me natyrën në gjendjen e saj primare. Në fakt, ju mund të merrni rrugë të shumta ecjeje përmes Malit të Zi. Kështu, ato që çojnë në maja e Turó Gros ose deri sa shenjtërorja e korridorit.

Ditët e Pyjeve

Tenda

tenda kampingu

Një ndërmarrje është emëruar me këtë emër të rëndësishëm. glamping në Katalonjë që ndodhet në provincën e Lleida. Më konkretisht, ndodhet në zonën komunale të Naves dhe ju ofron vetëm një lloj akomodimi: tendat.

Megjithatë, ata kanë të gjitha komoditetet. Ato janë të ankoruara në tokë dhe kanë një sipërfaqe të dobishme prej njëzet e pesë metrash katrorë. Përveç kësaj, pranë secilit ka një banjo druri të pajisur në mënyrë perfekte dhe madje kanë mobilje kopshti. Ndriçohen me llamba solare dhe në rast se ulen temperaturat kanë soba. Ju gjithashtu mund të shtoni një tendë tjetër të vogël nëse udhëtoni me fëmijët tuaj.

Përsa i përket aktiviteteve që mund të bëni në zonë, mjafton që ne t'ju themi se do të jeni në Rajoni Solsonés, pra në zonën veriore të Katalanas para-Pirenees. Rrjedhimisht, shtigjet e ecjes janë të bollshme. Për shembull, ju mund të merrni rrugën që shkon në Rezervuari i Llosa del Cavall ose madje atë të San Ponçit, ku mund të bëni kajak.

Garroferi

tendë glamping

Një dyqan i madh glamping

Do të gjeni këtë institucion tjetër glamping në Katalonjë rreth dyzet e pesë minuta nga Barcelona, ne qytetin e bukur dhe shume turistik te Sitges. Ishte pionier në turizmin luksoz në natyrë, që kur u krijua në vitin 1962. Po kështu, ishte ndër të parët që u dallua për propozimin e një forme të qëndrueshme pushimesh. Në fakt, ajo është e certifikuar Biosferë, kush e njeh atë.

Në rastin tuaj, ju ofron të dyja papafingo prej druri me veranda të gjera si kupola ose kupola. Por ata gjithashtu kanë të gjitha llojet e tendave të kampingut, nga tipi indian deri tek tenda safari. Të gjitha këto akomodime janë të integruara në mënyrë të përkryer mes pishave dhe kanë të gjitha komoditetet.

Përveç kësaj, ajo ka një palestër, fusha tenisi për shumë sporte dhe vozis, pishina dhe një shesh lojrash, si dhe një supermarket të vogël dhe zonë Barbecue. Madje ka një restorant, Sinia, e specializuar në oriz dhe peshk të pjekur në skarë.

Camping L'Estartit

vagon glamping

Një karrocë e shndërruar në një dhomë kampingu origjinal

Siç e dini, L'Estartit Është një nga zonat më të bukura dhe unike të Kosta Brava. Është një vendpushim veror i decentralizuar në komunën e Torroella de Montgrí. Po kështu, ai ndodhet vetëm një kilometër larg arkipelagut të Ishujt Medes. Prandaj, nëse ju pëlqen diving scuba, krijimi i glamping në Katalonjë që ne tani propozojmë është e përkryer për ju. Përveç kësaj, ajo ndodhet vetëm njëqind metra larg qytetit dhe treqind nga plazhi. Pavarësisht distancës së shkurtër nga këto pika, nëse qëndroni atje, do të gjeni veten në mes të luginës në këmbët e Masivi Montgrí.

Ai ju ofron tre lloje akomodimi: el shtëpizë, mini shtëpizë dhe mbulesë. Dy të parat janë shtëpi të vogla prej druri të rrethuara me pemë dhe me pamje nga një përroskë. Më të mëdhenjtë kanë kapacitet për dy të rritur dhe dy fëmijë dhe kanë banjën e tyre, elektroshtëpiaket, mobiljet dhe madje edhe ngrohjen ose kondicionimin e tyre. Nga ana e tij, mbulesë Është një kabinë e rrumbullakosur që gjithashtu ka të gjitha komoditetet dhe madje edhe një verandë apo tarracë me pamje nga deti. Gjithashtu, ka një kënd lojrash për fëmijë dhe hapësira të tjera rekreative.

Me pak fjalë, kjo glamping Ju ofron të gjithë komoditetin që ju nevojitet dhe vendndodhjen më të mirë në mënyrë që të shijoni detin dhe malet. Në lidhje me këtë të fundit, ju mund të bëni turne të shumta në të lartpërmendurat Masivi Montgrí. Për shembull, ai që ju çon në kalanë me të njëjtin emër ose në shpellën e Cau del Duc, e banuar që nga Paleoliti i Ulët.

Camping Torre de la Mora

kube akomodimi

Një kube ose kube, e cila shërben si dhomë në shumë akomodime të glamping

Tani udhëtojmë në provincën e Tarragona, më konkretisht për Bregu i artë, për t'ju treguar këtë institucion tjetër të glamping në Kataloni. Do ta gjeni brenda një hapësire të mbrojtur natyrore që përfshin nga pylli Marquesa në Punta de la Mora. Dhe gjithashtu në vijën e parë të plazheve me rërë të bardhë të imët të rrethuar nga shkëmbinj spektakolar.

Sa i përket akomodimit, ai ka të dyja çadrat dhe shtëpi njëkatëshe, shtëpi të lëvizshme ose triganos. Ky emër u është vënë tendave të mëdha kampingu që kanë të gjitha komoditetet. Përveç kësaj, i keni edhe ato më të vogla dhe me kosto më të ulët.

Pajisjet e këtij kampingu përfshijnë një Park ujor me dy pishina të mëdha për të rritur që arrijnë deri në nëntëqind metra katrorë dhe një tjetër për fëmijë pesëqind. Ka gjithashtu një kënd lojrash, palestër dhe fushë sportive dhe madje edhe një mini golf.

Përveç kësaj, si shërbim ka një supermarket të vogël, lavanderi dhe hapësirë ​​për karikimin e automjeteve elektrike. Gjithashtu ofron kasaforta, shitje biletash dhe shkëmbim librash. Dhe, nëse doni të hani ose pini diçka, keni restorant, bare madje edhe një kamion ushqim.

Sikur të mos mjaftonin të gjitha këto, ju ofron ekskursione me kajak me instruktorë dhe njohje me paddle surfing. Por, nëse preferoni aktivitete në tokë të thatë, mund të bëni rrugët e mrekullueshme të ecjes ose çiklizmit nëpër pyjet e lartpërmendura të La Marquesa dhe Punta de la Mora.

Tamarit Beach Resort

këshilla indiane

Këshilla indiane në një institucion glamping

Ne përfundojmë turneun tonë në institucionet më të mira në glamping në Katalonjë pa u larguar nga provinca e Tarragona as të Bregu i artë. Siç tregon edhe emri i tij, ai me të cilin kemi të bëjmë tani ndodhet në qytetin e bukur të Tamarit deti, një qytet i vogël ku duhet të vizitoni qytetin e tij të vjetër mesjetar. Është shumë i ruajtur dhe bie në sy kalaja dhe kisha e Santa Marías.

Por, duke u kthyer në objektin në fjalë, ofron tre lloje akomodimi: Coco Sweet, një dyqan me dy dhoma; shtëpizë safari, me tarracën e vet, dhe kentia, e cila ka edhe një dhomë ngrënie të madhe. Nga ana tjetër, për sa i përket ambienteve të saj, ajo ka një pishinë me rrëshqitje, fusha sportive, supermarket, zonë rekreative me aktivitete për fëmijë dhe shërbime mikpritjeje.

Për sa i përket kësaj të fundit, ajo ka tapas bare, dy restorante, ushqime për ushqim dhe madje edhe një klub plazhi që ju të pini një pije. Së fundi, ofron aktivitete me monitor për të rriturit. Për shembull, joga ose pilates.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga institucionet më të mira në glamping në Kataloni. Siç e keni parë, i keni edhe në mal edhe pranë detit. Guxoni t'i zbuloni dhe shijoni ato kombinimi i natyrës dhe luksit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*