Guadalest

Guadalest është një nga qytetet më unike dhe të bukura në Provinca Alicante. Ajo është e vendosur në rajonin e Marina Baja, kapitali i të cilit është Villajoyosa, por i mungon një vijë bregdetare. Përkundrazi, ajo është e vendosur në një kodër dhe e rrethuar nga lartësitë më të rëndësishme në zonë të tilla si Sierra de Aitana vala e Xortà.

E deklaruar Kompleksi Historik-Artistik në 1974, Guadalest është gjithashtu pjesë e rrjetit të Qytetet më të bukura në Spanjë. Dominuar nga kështjella e saj mbresëlënëse, shëtitja nëpër rrugët e saj të ngushta të shtëpive të bardha dhe vizita në muzetë e saj do t'ju ofrojë një përvojë unike. Nëse doni të dini më mirë Castell de Guadalest, siç quhet me të vërtetë ky qytet, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Çfarë të shohësh në Guadalest

Përveç shijimit të pamjeve mbresëlënëse të ofruara nga saj pikëpamjetNë Guadalest keni një trashëgimi interesante monumentale dhe mundësinë e kryerjes së aktiviteteve të tjera. Ne do t'ju tregojmë se çfarë të shihni në qytetin e Alicante.

Kalaja e Guadalest

Gjithashtu i quajtur kalaja e San Jose, është një fortesë e vjetër myslimane nga shekulli i XNUMX-të. I vendosur në pjesën më të lartë të qytetit, ai kishte një rëndësi të madhe strategjike gjatë Mesjetës. Sidoqoftë, dy tërmete dhe konflikte të tilla si Lufta e Pavarësisë shkaktuan gjendjen e saj aktuale, pothuajse në rrënoja. Sidoqoftë, përsëri mund të vizitoni eshtrat e tij.

Kisha e Zojës së Fjetjes

E ndërtuar në shekullin e XNUMX-të pas kanoneve të barok, Ai gjithashtu pësoi dëme që e detyruan ta rivendosnin atë në 1962 duke eliminuar kupolën dhe transeptin e saj. Brenda tyre nxjerrin në pah një të çmuar pjesa e altarit krijuar nga kabinetit Jose Maria Moya dhe piktori David Pastor. Siç tregon emri i kishës, ajo përfaqëson Lajmërimin dhe jetën e Jezu Krishtit.

Kalaja e Guadalest

Kalaja e Guadalestit

Shtëpia e Orduña-s

Isshtë ndërtesa kryesore fisnike në Guadalest. Ajo u ndërtua pas tërmetit të vitit 1644 dhe mban emrin e familjes Orduña, e cila drejtoi qytetin për treqind vjet. Aktualisht është selia e a Muzeu komunal Ajo ekspozon mobilje të shekullit të XNUMX-të, piktura të shekullit të XNUMX-të, koleksione qeramike, harta, fotografi të cilësisë së mirë dhe shumë gjëra të tjera.

Burgu

Çuditërisht, në katin e parë të Bashkisë së Guadalest mund të vizitoni edhe një burg të vjetër të shekullit të XNUMX-të që na bën të flasim për muzetë lokalë sepse ekziston një i dedikuar pikërisht instrumenteve të torturës mesjetare.

Muzetë e Guadalest

Së bashku me bukurinë e madhe të këtij qyteti të Alicante, ju do të habiteni nga sasia e muze kurioz të ofruara për vizitorin. Ne kemi përmendur tashmë Mesjetare historike, me objektet shqetësuese të torturës dhe gjithashtu atë të Casa Orduña. Por ka edhe të tjerë edhe më befasues.

Isshtë rasti i muze gjigant, në të cilën mund të shihni tablotë e mahnitshme. Për shembull, 'Ekzekutimet e Dy Majit' të Goya-s në një kokërr orizi, një karrem i ndërtuar në kokën e një kunji ose Statuja e Lirisë brenda syrit të një gjilpëre. Të gjitha janë krijime të artistit Manuel Ussá, konsiderohet si një nga mikrominiaturistët më të mirë në botë.

Jo më pak kurioz është Muzeu i Betlehemit dhe Shtëpitë e Kukullave në të cilën mund të shihni shumë lodra të vjetra dhe një skenë të lindjes ekologjike. Dhe e njëjta gjë mund të thuhet muzeu i shakerëve të kripës dhe specave, e cila përmban më shumë se njëzet mijë copë, disa prej të cilave janë të 1800 viteve më parë.

Nga ana tjetër, po aq e bukur është edhe ajo Muze etnografik, e cila rikrijon jetën e banorëve të luginës Guadalest në të kaluarën. Kostumet tipike, orenditë dhe enët për përdorim të përditshëm përbëjnë objektet që janë të ekspozuara në këtë vend.

Shtëpia Orduña

Brendësia e shtëpisë Orduña

Së fundi, ai Koleksioni Muze i Automjeteve Historike Kjo ju tregon 140 motoçikleta dhe makina të vjetra në një dhomë të bukur. Ju gjithashtu do të gjeni këtu shumë pjesë të tjera të së kaluarës si makina qepëse, telefona, radio dhe madje edhe krijues kafeje.

Çfarë të bëjmë në qytetin e Alicante

Përveç vizitës në monumentet dhe muzetë e tij, qyteti Alicante është një vend i përkryer për në hiking. Disa rrugë fillojnë nga rrugët e saj. Për shembull, ai që shkon deri në Samiti Xortà duke kaluar nëpër Cerro de los Parados. Ose gjithashtu ai që të çon Castell de Castells.

Të dy itineraret ndajnë një itinerar deri në Loma del Blocón, por pastaj dikush vazhdon te Shatërvan, ndërsa tjetri arrin në Castell de Castells të lartpërmendur, ku mund të shihni Zona e harqeve dhe pikturat në shpellë të Pla de Petracos.

Çfarë të hani në Guadalest

Pas këtyre shtigjeve intensive të alpinizmit, oreksi juaj do të jetë punuar. Në qytetin e Komunitetit të Valencias keni restorante që ju ofrojnë pjatat e tyre tipike.

Disa prej tyre janë oriz me rrepa dhe fasule, speca të mbushur, lepuri ali oli dhe Perime të pjekura. Më e fuqishme është olleta de blat, e cila ka grurë, mish derri, patate, qepë, domate, gjemba dhe fasule, të gjitha të gatuara në një tenxhere tradicionale.

Shiko, ai minço është një lloj pica që ka perime, peshk dhe turshi, ndërsa topa misri ato i ngjajnë qofteve, megjithëse nuk kanë mish, por patate të gatuara, bukë dhe vezë.

Pamja e Guadalest

Guadalest

Si të shkojmë në qytet

Megjithëse ekziston një linjë autobusi që arrin në qytetin e Alicante, mënyra më e mirë për të arritur atje është me makinë. Nëse udhëtoni nga Benidorm ose nga Alcoy dhe Cocentaina, rruga që duhet të ndiqni është CV-70. Nga ana tjetër, nëse udhëtoni nga Altea, rruga më e mirë është CV-755.

Cila është koha më e mirë për të vizituar Guadalest

Zona Guadalest ka një klimë të Mesdhetare, me dimër të butë dhe verë të nxehtë. Sidoqoftë, meqenëse qyteti është në një lartësi prej gati gjashtëqind metrash dhe i rrethuar me male, moti është pak më ndryshe. Kështu, dimrat e tij janë më të ftohtë dhe verat më të këndshëm për sa i përket nxehtësisë.

Prandaj, koha më e mirë për të vizituar Guadalest është verë. Përveç kësaj, në mes të gushtit të tyre festime për nder të Virgjëresha e Fjetjes së Shenjtë, me të cilën qyteti është edhe më i animuar.

Në përfundim, Guadalest ka shumë për t'ju ofruar. Isshtë një qytet i bukur i vendosur në një shkëmb dhe i dominuar nga kështjella e tij dhe ka muze shumë interesantë dhe peisazhe spektakolare. Nëse gjithë kësaj ju shtoni një gastronomi të hollë, ju keni të gjithë elementët për ta bërë vizitën tuaj të mrekullueshme.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*