Gulhi, Maldivet pa frikë

gulhi maldive

Sot do të flas me ju rreth Gulhi, një ishull në Maldive pa asnjë luks.

Kur mendojmë për Lsi Maldive ne të gjithë kemi ndërmend një vendpushim luksoz, pishina pafundësi, plazhe parajsore dhe një pushim të paharrueshëm. Por, a keni menduar ndonjëherë të shkoni në Maldive pa shkuar në një vendpushim luksoz apo hotel?

E bëra, shkova në Maldive por Unë po qëndroja në një ishull lokal ku jetojnë njerëz autoktonë pa ndonjë luks, larg turizmit ndërkombëtar duke kërkuar një pushim luksoz gjithëpërfshirës në Maldive. Nuk ishin shumë vite më parë që qeveria kombëtare miratoi një ligj që lejonte ishujt lokalë të hapnin strehim me qira. Para këtij ligji, vetëm ishujt dhe vendpushimet private mund të presin turistë të huaj.

Gulhi është një ishull i vogël i vendosur disa kilometra nga kryeqyteti i vendit Malé dhe pjesa jugore e Atollit Kaafu. Më pak se 1000 banorë jetojnë vetëm në një pjesë të tokës masat 200 metra të gjera me 500 të gjata. Nuk ka 10 bujtina apo hotele të vegjël ku të qëndroni.

ishulli gulhi maldive

Megjithëse mund të habisë Islami sundon në Gulhi si dhe në pjesën tjetër të vendit. Islami është fe zyrtare dhe mbizotëruese, banorët e ndjekin atë në mënyrë rigoroze dhe turistët gjithashtu duhet t'i përshtaten asaj. Ka vetëm përjashtime në ishuj ose vendpushime private, ku Islami nuk është i pranishëm.

Një nga gjërat që duhet të mbani mend para se të udhëtoni në një ishull lokal në Maldive është se gratë mund të veshin bikini vetëm në zona shumë specifike të ishujve, zakonisht të quajtura "plazh bikini". Nuk ka alkool në asnjë prej këtyre ishujve dhe banorët, siç dikton Islami, bëjnë Ramazan dhe luten drejt Mekës disa herë në ditë.

mashkull gulhi maldive

Si të shkojmë në Gulhi?

Për të shkuar në Gulhi Unë ju rekomandoj që së pari të flisni me stafin e hotelit ose hotelit për të rënë dakord për mënyrën për të arritur në ishull. Në këtë kuptim, ka normalisht 3 mënyra për të shkuar nga aeroporti në ndonjë ishull.

  • Aeroplan: është mënyra më e shpejtë dhe më e shtrenjtë. Ka ishuj që janë më shumë se 100 km nga aeroporti, për distanca shumë të gjata, unë e rekomandoj atë, po, çmimet janë rreth 150 deri 300 dollarë për person.
  • Varkë e shpejtë: Isshtë një opsion shumë i vlefshëm nëse udhëtojmë shumë dhe / ose koha e mbërritjes me aeroplan nuk përputhet me atë të trageteve publike. Çmimi është rreth 100 deri 200 dollarë për anije.
  • Trageti publik: është opsioni më i përshtatshëm për të shkuar në ishuj në të njëjtin atoll me Gulhi. Çmimet janë shumë korrekte (nga 2 $ në 4 $ për person) dhe ato kanë një frekuencë prej 1 ose 2 në ditë edhe pse nuk largohen çdo ditë.

Në këtë kuptim, unë do të shpjegoj se si të shkoj në Gulhi me traget publik.

rruga gulhi maldive

Pasi të kemi zbritur në aeroportin ndërkombëtar të Malé, ne duhet të marrim një traget që do të na dërgojë në ishullin e Malé. Frekuenca ditore është shumë e lartë për të bërë këtë udhëtim dhe çmimi është 1 $.

Tashmë në qytetin e Malé duhet të marrim Trageti publik nga terminali i anijes që na çon nga Male në Gulhi. Zakonisht largohet rreth mesditës (1 ose 2 pasdite). Udhëtimi është afërsisht 2 orë. Nëse dëshironim të udhëtonim për në Maafushi (një ishull tjetër lokal) ose duhet të marrim një traget tjetër ose të sigurohemi nëse varka që udhëton për në Gulhi drejtohet për në Maafushi (menjëherë pas).

Çfarë të bëj në Gulhi?

Gulhi është një ishull në Maldive dhe si i tillë mundemi shijoni plazhet e saj parajsore. Meqenëse të gjithë ishujt i përkasin një atoli prind që i mbron ata nga dallgët, një nga aktivitetet më të rëndësishme që mund të bëhet është snorkeling ose zhytje në skajet e atoleve. Aty mund të shohim të gjitha llojet e koraleve dhe peshqve, një spektakël i vërtetë.

Me një larmi të tillë peshqish, peshkimi është një mundësi tjetër që Gulhi u ofron turistëve që vijnë në ishull.

rërë maldive gulhi

Një aktivitet që ju rekomandoj të bëni është shikoni se si jetojnë banorët e saj, çfarë bëjnë, çfarë bëjnë dhe përpiquni të përshtaten me stilin e tyre të jetesësMos udhëtoni në Gulhi vetëm si turistë!

Ata janë ishuj shumë të vegjël nën Islamin e rreptë. Iousshtë kurioze (dhe e diskutueshme) të shohim se si gratë i kanë fytyrat plotësisht të mbuluara duke jetuar në një ishull të vogël plot me palma dhe plazhe me rërë të bardhë dhe korale.

Shumica e bujtinave ose hoteleve të vegjël ofrojnë dy ekskursione që unë i konsideroj interesante:

  • Gëzoni një ishull të vogël privat vetëm për ne. Ata të zhvendosin në një ishull me rërë në mes të detit pa askënd tjetër. Aty mund të themi snorkel dhe të shijojmë një parajsë të vogël vetëm për ne!
  • Shijoni një ditë në një vendpushim luksoz. Po, unë jam duke folur për të udhëtuar në Maldive, por në një ishull lokal dhe tani unë propozoj të shkoj në një vendpushim… Edhe kështu, rekomandohet të shkosh e të kthehesh në të njëjtën ditë në një vendpushim luksoz. Çmimet nuk janë shumë të lira, por shumë më të pranueshme sesa të qëndrosh në njërën prej tyre. Aty keni të drejtë për pothuajse gjithçka, përveç hyrjes në një vilë uji ose aktivitete që nuk përfshihen as për klientët e hotelit. fshati gulhi maldive

Pa dyshim, Maldivet janë një destinacion ku mund të shkëputesh nga stresi i përditshëm dhe të shijosh një pushim të merituar. Siç ju kam thënë, nëse planifikoni të udhëtoni atje ju rekomandoj të shkoni në një ishull lokal dhe një herë atje nëse dëshironi të udhëtoni në një vendpushim luksoz për 1 ditë. Ishujt lokalë janë shumë të vegjël, një qëndrim prej 3 ose 4 ditësh në secilin do të ishte i mjaftueshëm.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*