Hendaye

Pamje të Hendaye

Hendaye është emri i një destinacioni të bukur në Francë. Ju tingëllonte japoneze? Epo jo, është një komunë franceze shteti francez i baskës e cila ndodhet në kufi me Spanjën dhe në muajt e verës evropiane është e populluar me turistë.

Duke iu kundërvënë pak të ftohtit të përditshëm, le të shohim sot si është Hendaye dhe çfarë të bëni atje.

Hendaye

plazh hendaye

Siç thamë më parë, është një qytet kufitar me Spanjën, ndodhet pranë qyteteve spanjolle Irún dhe Fuenterabía. Historia na tregon se në vitin 1940 Hitleri dhe Franko u takuan këtu dhe në gjuhën baske emrin që disa të paditur mund ta ngatërrojnë me kuptimin japonez. gjiri i madh.

Për shkak të vendndodhjes së saj gjeografike Ka qenë një territor tensionesh mes Francës dhe Spanjës, por vetëm në vitin 1636, në kuadër të Luftës Franko-Spanjolle, u pushtua nga spanjollët. Në mes të lumit Bidasoa, kufiri midis dy kombeve, 67 kilometra i gjatë, është i famshëm Ishulli i fazanit, vendtakim midis mbretërve, që që nga viti 1901 me radhë gjashtëmujore çdo vend ka sovranitetin e tij.

Hendaye mund të arrihet me tren, duke përdorur shërbimet RENFE dhe SNCF, me varkë, e cila mbërrin nga Fuenterrabia në vetëm pesë minuta, dhe natyrisht, me rrugë.

Gjërat për të bërë në Hendaye

Rrugët Hendaye

Ky qytet kufitar francez është i bukur. Kanë tre kilometra plazhe ranore, a fshat simpatik me shtëpi të stilit baske, disa në stil neo-bask, dhe a pseudo kështjellë mesjetare si ëndërr, Château Abbadia.

Hendaye është një destinacion popullor turistik për të dy vendet, kështu që duhet të ecni nëpër rrugët e tij përkrenare historike. Pjesa e vjetër e Hendaye, e vendosur pranë stacionit të trenit, është ku Franko u takua me Hitlerin dhe grupi i tij për të diskutuar pjesëmarrjen ose jo të Spanjës në Luftën e Dytë Botërore. E kanë bërë brenda një vagoni të blinduar dhe nuk kanë arritur asnjë marrëveshje.

La Sheshi i Republikës Është qendra dhe zemra e qytetit dhe kjo është arsyeja pse ju duhet të ndaloni dhe të hani ose pini diçka në një nga tarracat e tij. Nëse shkoni të mërkurën në mëngjes, do të dëshmoni dhe do të merrni pjesë në shumëngjyrëshe treg javor. Pranë sheshit ndodhet një ndërtesë e vjetër: the Kisha e San Vicentes, nga shekulli i XNUMX-të.

Hendaye

Nga jashtë kjo kishë është e bardhë e pacenuar, me disa gurë në qoshe dhe grila të kuqe. Brenda ka galeri druri dhe një kishëz të bukur të shekullit të XNUMX-të. Pas shëtitjes nëpër qytetin e vjetër të Hendaye, hasëm në Gaztelu Zahar, një pediment i vitit 1899 e cila qëndron aty ku qëndronte një kështjellë me të njëjtin emër, e shkatërruar në një nga përleshjet mes Spanjës dhe Francës. Sot këtu luhet pelota baske, për shembull, ose zhvillohen ngjarje të tjera.

Kjo faqe është në rrugën për në plazh dhe pranë ujit është ku Rruga e Gjirit, paralel me bregun, duke ofruar pamjet më të bukura buzë lumit që mund të imagjinoni. Do të shihni lumin, bregun përballë dhe rrënojat e mureve mesjetare, ende me disa topa në mbrojtje. janë në total 14 kilometra, nga plazhi i Hendaye deri te ura që kalon drejt Irún dhe vazhdoni të udhëtoni nëpër Hondarribia nëse dëshironi.

Hendaye

Siç thamë në fillim, Hendaye është një pol turistik në verë. Ashtu është, kombinimi i mrekullueshëm i ujit, diellit dhe plazhit e bëjnë atë një magnet në muajt e verës. Plazhi kryesor është tre kilometra i gjatë dhe ka rërë të imët, të artë.. I gjerë, është plot me miq dhe familje dhe ujërat, jo gjithmonë të qeta, ofrojnë kushte të mira për surfim. Dhe nëse nuk doni të hasni në njerëz, ecni pak dhe largoheni. Po, në fund praktikohet nudizmi kështu që do të shihni më pak njerëz… por njerëz të zhveshur!

Ky plazh që sapo kemi përshkruar quhet ondarraitz dhe është e dekoruar me shtëpi tipike baske, me moderne, po, prandaj njihen si shtepi stil neo baske. Ato datojnë nga fillimi i shekullit të XNUMX-të dhe mbajnë firmën e arkitektit Edmond Durandeau. Midis tyre dhe lumit ndodhet shëtitorja o Bulevardi de la Mer dhe nëse ecni nëpër të do të shihni një ndërtesë të vetme të ndërtuar në vetë plazhin: është Kazino e Vjetër Croisière, nga viti 1884 dhe në stilin arab.

plazh në hendaye

Epo po, me atë stil. Edhe pse ende quhet kazino, brenda nuk ka më asnjë kazino dhe sot është një shtëpi luksoze dhe qendër tregtare. Është gjithashtu në këtë bulevard që do të shihni dyqanet dhe restorantet më të mira në Hendaye. Por më tej, në fund të plazhit, do të shihni një kartolinë klasike të qytetit: të deux Jumeaux ose shkëmbinj binjakës, mbi të cilin rëndon një legjendë e mitologjisë baske.

Sipas saj, një ditë Basajaun, njeriu i pyllit, po bënte një shëtitje në Peñas de Aia kur i ra ndërmend të hidhte një shkëmb për të shkatërruar Bayonne. Por ai u pengua, shkëmbi fluturoi nga duart e tij dhe ra në anën e plazhit Hendaye, duke u ndarë në dy pjesë. Fotografia është e domosdoshme, sigurisht.

DOmaine de Hendaye

Domaine d'Abbadia është një park natyror 64 hektarësh që përqafon Château d'Abbadia që ne e emërtuam më lart si një nga thesaret e Hendaye. Ju mund të vizitoni ato shtigje të shumta, shumë prej tyre përgjatë bregdetit dhe me pamje të bukur nga deti. Ju gjithashtu mund të shihni Shkëmbinjtë Binjakë dhe flish, ata shkëmbinj të tjerë që janë të njohur në bregdetin bask në përgjithësi. Rruga që kalon përgjatë bregut zgjat dy orë dhe shtegu i brendshëm është vetëm një segment i një tjetri më të gjatë shteg bregdetar që bashkon Sokoburun me Erretegia dhe është 25 kilometra.

Ky territor administrohet nga Agjencia për Mbrojtjen e Bregdetit dhe nuk ka asnjë lidhje, të paktën përsa i përket pronësisë, me kalanë. Pra, nuk mund të vini e të shkoni të qetë dhe këshillohet që fillimisht të vizitoni kështjellën dhe më pas të shkoni në një nga hyrjet e parkut (janë tre). Dhe kalaja? Më shumë se një kështjellë është një rezidencë goditëse e cila u ndërtua pas gjysmës së dytë të shekullit XIX me urdhër të Antoine d'Abbadia, gjysmë franceze gjysmë irlandeze, anëtare e një prej familjeve më të pasura në Francë.

kështjella hendaye

d'Abbadia ishte pak nga gjithçka: gjeograf, astrolog, eksplorues, mbrojtës i gjuhës baske dhe kulturës së saj, kështu që ai është bërë Euskaldenait për shumë njerëz, babai i baskëve. Dhe e gjithë kjo pasqyrohet në kështjellën/rezidencën e tij. Arkitekt është Viollet le Duc dhe ndërtesa është neo-gotike në stil, duke qenë fasada e saj e jashtme qartësisht e frymëzuar mesjetare. Por brenda, është diçka tjetër dhe ka gjithçka, megjithëse shumë është art nouveau dhe stil oriental: librari, kishëz, piktura etiopiane, një observator astrologjik me teleskop...l. Është një faqe kurioze, interesante dhe unike.

Kalaja është pak më pak se dy kilometra larg plazhit, e hapur për kuriozët, e menaxhuar nga Akademia e Shkencave. Mund të mbërrini me makinë dhe ta parkoni falas aty pranë, megjithëse nëse shkoni në verë ka mundësi që hapësirat të jenë tashmë të zëna. Kalaja ofron turne me guida dhe kur bën turne të tjera nuk janë të mundshme, kështu që kontrolloni faqen e internetit përpara se të shkoni.

HendayePra, destinacioni juaj i ardhshëm veror?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*