Hiroshima, qyteti i bombës atomike

Hirosima

Ka shumë vende interesante për të vizituar në Japoni. Nëse nuk keni shumë para për të lëvizur nëpër vend dhe planifikoni të përqendroheni në Tokio dhe rrethinat e tij, unë kam një propozim për ju: udhëtoni pak më tej, madje edhe për një ditë, dhe vizitoni Hiroshima. Ju mund të arrini atje brenda disa orësh duke përdorur shinkansen, trenin japonez të plumbave.

Hiroshima mban titullin e trishtuar të qenies qyteti i parë i atomizuar në botë: Më 6 gusht 1945 në 8:15 të mëngjesit një bombardues amerikan lëshoi ​​të parin bombë atomike përdoret në një luftë. Isshtë vlerësuar se midis 90 dhe 166 mijë njerëz vdiqën midis shpërthimit dhe efekteve pasuese radioaktive. Vizita në Hiroshima dhe muzeun dhe parkun e saj përkujtimor e bën lëkurën të zvarritet.

Ka kartolina klasike të Hirosima, si ndërtesa gjysëm e shkatërruar, Kambana e Paqes dhe profili i muzeut. Ekziston edhe një pllakë që shënon pikën zero të shpërthimit: ajo përmban një imazh të katastrofës dhe njerëzit shpesh lënë lule dhe vinça letre në kujtim të të vdekurve. Isshtë vetëm pesë minuta më këmbë nga ndërtesa e shkatërruar.

Hyrja në muze nuk ngarkohet, ai thjesht ka një tarifë minimale që kërkohet si bashkëpunim. Brenda është historia, hartat, fotot, objektet dhe shumë më tepër rreth shpërthimi i hiroshimës dhe viktimat e saj. Ka kavanoza që tregojnë deformimet e prodhuara nga rrezatimi, një pjesë që tregon se çfarë ndodhi me metalet, drurin, gurët dhe qelqin në valën e nxehtësisë, ka video, foto dhe shumë efekte personale që u gjetën në rrënojat e këtij qyteti. që sot, përveç këtij parku dhe muzeu, është si i ri.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*