Huangluo, Kinë: gratë me flokët më të gjata në botë

Huangluo, Kinë: gratë me flokët më të gjata në botë

Në të gjithë botën gratë shqetësohen të kenë flokë të bukur, por për zonjat e grupi etnik Yao Huangluo, në Kinë, bëhet fjalë për diçka tjetër. Flokët janë posedimi juaj më i çmuar, një thesar për të cilin ata kujdesen gjatë gjithë jetës së tyre, duke e lënë atë të rritet deri në ditën kur ata vdesin.

 Ashtu si shumë popuj të tjerë kinezë, Hunagluo ruan shumë tradita të lashta dhe midis tyre ajo që zgjon më shumë kuriozitet tek turistët është ajo e fiksimi i grave me flokë të gjatë. Në fakt, Libri i Rekordeve Guinness i rendit ata si "njerëzit me flokët më të gjatë në botë".

Huangluo, Kinë: gratë me flokët më të gjata në botë

Gjatësia mesatare e flokëve të 120 grave që jetojnë në Huangluo është 1,7 metra, edhe pse më e gjata mund të kalojë 2,1 metra. Deri vetëm disa vjet më parë, asnjë grua nuk mund të tregonte flokët e lëshuara para askujt përveç burrit dhe fëmijëve të saj.

Gjatë verës, gratë shkojnë në lumë për të larë flokët e tyre në mënyrën tradicionale, megjithëse gjithnjë duke e mbajtur të fshehur nga vështrimet e kureshtarëve me një shall të madh blu. Një nga traditat më të veçanta (për fat të mirë nuk përdoret më) ishte që nëse dikush do të shihte flokët e lëshuara të një gruaje Huangluo ata ishin të detyruar të kalonin tre vjet me familjen e tyre.

Sot ka raste të tjera dhe vajzat dhe gratë shfaqin me krenari dhe modelojnë flokët e tyre të zeza në publik, pa u shqetësuar për pasojat. Sikur gjyshet e tyre t’i shihnin!

Më shumë informacion - Tian Hao, Zen Stilist i Kinës

images: China Daily

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*