Suchitoto, destinacion kulturor në El Salvador

Soititoto

Vitet e fundit, qyteti i Soititoto ajo është bërë një destinacion turistik i klasit të parë si për vlerën kulturore ashtu edhe për bukurinë që gjendet në rrugët e saj.

Sa i përket të parës, ajo ka një histori të gjatë që daton qysh kohët parakolumbiane. Dhe, në lidhje me të dytën, shëtisni nëpër rrugët e saj me kalldrëm duke e parë atë shtëpi stil kolonial dhe monumente të tjera është një kënaqësi e vërtetë. Më pas, ne do t'ju tregojmë gjithçka që mund të shihni dhe bëni në Suchitoto, i cili është në departamentin e Cuscatlan, një nga katërmbëdhjetë që përbëjnë El Salvador, në qendër të vendit.

Historia e Suchitoto

Zyra e Kryetarit të Bashkisë Suchitoto

Zyra e Kryetarit të Bashkisë së Suchitoto

Siç ju thamë, ky qytet i El Salvador Është një nga më të vjetrat në Amerikën Qendrore. Ajo ishte e populluar tashmë kur mikpritësit e Diego alvarado, i cili e rithemeloi me emrin e San Salvador me urdhër të guvernatorit Don Jorge de Alvarado. Viti ishte 1528 dhe deri atëherë, ajo kishte qenë një nga qendrat e popullsisë së Grupi etnik Nahua.

Megjithatë, tashmë në 1539, incidente të ndryshme bënë që popullsia të fillonte të lëvizte në luginën e Hamacas, ku ndodhet qyteti aktual. San Salvador. Megjithatë, Suchitoto mbajti një pjesë të banorëve të saj dhe, tashmë në shekullin e 17-të, ajo përjetoi një periudhë rritjeje për shkak të rritjes së prodhimi i indigos.

Në 1858, gjatë presidencës së Gerardo Barrios, mori titullin qytet. Por tre vjet më vonë ai pushoi së qeni kryeqyteti i departamentit të Cuscatlán për të mirën e popullsisë së cojutepeque. Tashmë në shekullin e 20-të e gjejmë të shndërruar në një qendër të rëndësishme bujqësore dhe blegtorale. Megjithatë, lufta civile që shkatërroi vendin në vitet 1980 shkaktoi një eksod masiv të fqinjëve të tij.

Pas përfundimit të konfliktit, shumë u kthyen në rindërtoni qytetin, i shkatërruar nga bombat. Që atëherë, është bërë një nga qendrat turistike të vendit. Me këtë zhvillim kishte të bënte shumë puna kulturore e regjisorit të filmit. Alejandro Cotto, një vendas i qytetit dhe i njohur si "djali i Suchitoto". Ishte ai që krijoi Festivali i Përhershëm i Artit dhe Kulturës, e cila festohet atje që nga viti 1991 dhe gjithashtu kush e shkroi himnin e saj zyrtar.

trashëgiminë kulturore të qytetit

Rrugët me kalldrëm të Suchitotos

Rrugët tipike me kalldrëm të Suchitotos

E kemi përmendur tashmë bukurinë dhe traditën e rrugëve me kalldrëm të Suchitotos, me të shtëpi stil kolonial. Këto do t'ju transportojnë në të kaluarën me portat e tyre, ballkonet e bukura dhe çatitë e ndërtuara me dhe. Të gjitha këtyre i janë shtuar vitet e fundit hotele, restorante dhe kafene vende piktoreske që kontribuojnë në udhëtimin drejt kohërave koloniale që përfshin vizita në Suchitoto. Por edhe qyteti ka monumente dhe muzeume madhështoresi dhe me një mjedis natyror të privilegjuar. Le të njihemi me të gjitha këto.

Kisha e Santa Lucia

Kisha e Santa Lucia

Kisha spektakolare e Santa Lucía

Do ta gjeni përballë Parku Qendror, i quajtur edhe Plaza Mayor, ku, meqë ra fjala, mbahet një treg i gjallë tradicional. Ai u ndërtua në 1853 mbi mbetjet e një tempulli të vjetër që u zhduk nga një zjarr. Është një nga shembujt më të arrirë të neoklasicizmit në El Salvador.

Një shembull i mirë i kësaj është fasada e saj. Ajo ka dy kulla anësore dhe simetrike ndërmjet të cilave shtrihet një fronton trekëndor, nga ana e tij, i kurorëzuar nga një kullë tjetër më e vogël dhe në qendër të së cilës ndodhet një orë. Po kështu, pjesa e poshtme ka gjashtë kolona jonike që ua lënë vendin tre harqeve gjysmërrethore, ku ai qendror është më i madh. Së fundi, kupolat janë zbukuruar me pllaka porcelani. Që nga viti 1978, kisha e Santa Lucía është Monumenti Kombëtar.

Qyteti i vjetër

Qytet i vjeter

Qyteti i vjetër

Ne ju kemi treguar tashmë për qytetin primitiv të San Salvadorit. Eshtrat e tij do t'i gjeni rreth dymbëdhjetë kilometra larg qytetit aktual. Më konkretisht, ato janë në zonën e Fermë e Bermudës. Shtrirja e rrugëve ende mund të shihet, sheshi kryesor, Cabildo, Kisha e Trinitetit madje edhe një mur me poste roje.

Në të gjitha këto ndërtime vërehet ndikimi i arkitekturës vendase (jo më kot, nahuasët e banuan në numër të madh) dhe vendi klasifikohet si Vend Historik Kombëtar nga 1975.

Nga ana tjetër, ju mund të shihni edhe në rrethinat Colima hacienda. Në këtë rast, bëhet fjalë për një mulli sheqeri nga fundi i shekullit të 18-të që prodhonte gjithashtu pambuk, dru dhe indigo. Siç e dini, kjo e fundit është një bojë blu që prodhohej me bollëk në zonë. Vetëm në një fermë tjetër, e ashtuquajtura Lindjet, ju mund të shihni të gjithë procesin e prodhimit, si dhe një turne në historinë e tij. Në këtë kuptim, ju rekomandojmë që ta vizitoni edhe ju punëtoria e Zogut të Luleve, ku dhjetë gra krijojnë copa të mrekullueshme artizanale me pëlhura indigo, nga këmisha te çantat. Dhe kjo na bën të flasim me ju për muzetë e Suchitotos.

Muzetë e Suchitotos

shtëpinë e gjyshes

Në qendër të imazhit, shtëpia e gjyshes

Pavarësisht se është një qytet i vogël, me rreth njëzet e pesë mijë banorë, Suchitoto ka një numër të mirë muzeumesh interesante. Ndër to, bie në sy ai me para, i cili u hap në vitin 2011. Siç tregon edhe emri i tij, ai ka një koleksion të rëndësishëm monedhash dhe kartëmonedhash nga të gjitha epokat. Ndër të parët, vlen të përmendet një tetradrahmë maqedonase e datuar në shekullin e IV para Krishtit. Por në dhomat e saj strehon edhe objekte fetare dhe historike.

Alsoshtë gjithashtu interesante shtëpinë e gjyshes, krijuar në vitin 2008, ku shfaqen pjesë artizanale dhe artistike. Aty mund të blini edhe disa suvenire tipike nga qyteti.

Por, mbi të gjitha, ju këshillojmë të vizitoni Shtëpia e Kujtesës Alejandro Cotto. Ju kemi folur tashmë për rëndësinë e kineastit për qytetin dhe shtëpia e tij e dikurshme është shndërruar në muze. Aty do të mësoni më shumë për jetën dhe veprën e tij, por do të shihni edhe një ekspozitë të pjesë me vlera të mëdha kulturore dhe historike, disa më shumë se katërqind vjeç. E gjithë kjo pa përmendur bukurinë e shtëpisë, me dhoma dhe kopshte të bukura dhe pamje mbresëlënëse.

Në mënyrë të ngjashme, ju rekomandojmë që të vizitoni Qendra e Artit të Paqes. Siç tregon edhe emri i tij, ai është një vend reflektimi dhe njohjeje të kujtesës së luftës së komunës. Por aty strehohen edhe pjesë artistike të krijuara nga njerëz të rrezikuar nga përjashtimi social që u shpëtuan nga ky aktivitet.

Së fundi, ai Qendra Lucía Cañas tregon veprat e piktorit dhe poetit me këtë emër. Po kështu, do të shihni portrete të njerëzve të shquar nga shekujt 19 dhe 20 që kontribuan në zhvillimin e Suchitoto.

Natyra e Suchitoto

Kodra Guazapa

Pamje e kodrës Guazapa

Ne ju kemi thënë tashmë se ky qytet i bukur Salvadoran gjithashtu ka një mjedis natyror të privilegjuar. Në të përmendurat Colima hacienda Ka një pikë vëzhgimi zogjsh, si dhe peizazhe të mrekullueshme. Një tjetër hapësirë ​​për të shijuar natyrën është Kodra Guazapa, ku do të shijoni ajrin më të pastër dhe bimësinë e harlisur. Megjithatë, ndoshta dy vendet më të bukura në këtë komunë salvadorane janë Liqeni Suchitlán dhe ujëvara Tercios. Le të njihemi me ta.

Liqeni Suchitlán

Liqeni Suchitlán

Liqeni i mrekullueshëm i Suchitlán

Pavarësisht nga emri i tij, ai është një liqen artificial i krijuar në vitin 1976, kur Hidrocentrali Cerrón Grande. Por kjo nuk e pengon atë të jetë një vend i bukuri mbresëlënëse dhe vlerë ekologjike. Për ta njohur më mirë, mund të bëni ekskursione me varkë që ju çojnë në ishujt më të bukur që ka. mes tyre, ato të El Chaparral-it, Zogjve, Dashuruesve ose Vetmitarit. Ata largohen nga porti turistik i San Juan, ku do të gjeni edhe disa restorante.

Ju gjithashtu mund të shijoni aktivitete sportive si kajak apo peshkim në ujërat e saj. Jo më kot, është një liqen aq i madh sa brigjet e tij arrijnë në tre departamente: Cuscatlán, Chalatenango dhe Cabañas. Si anekdotë do t'ju themi se emri i liqenit është shënuar nga Alejandro Cotto, i cili mori shkronjat e para nga Suchitoto dhe, pikërisht, të fundit nga Cuscatlán për ta krijuar atë.

Ujëvara e Tercios

Ujëvara Tercios

Ujëvara e Tercios

Ne e përfundojmë turneun tonë të asaj që duhet të shohim në Suchitoto duke ju treguar për ujëvarën spektakolare të Tercios. Do ta gjeni afërsisht një kilometër larg qytetit, në Rrjedha e Las Animas. Është një ujëvarë dhjetë metra e lartë që ju ofron gjithashtu pamje të mrekullueshme të liqenit Suchitlán.

Për të arritur tek ajo do t'ju duhet të ecni mbi gurë, por, pikërisht, formacion i rrallë shkëmbor Është një tjetër nga atraksionet e kësaj zone. Në fakt, ekzistojnë disa legjenda për formimin e tij. Një nga më të njohurit thotë se një grua e re nga një familje e pasur ra në dashuri me një burrë indigjen. Kjo çoi në një mosmarrëveshje dhe një mallkim në të cilin do të vdiste e gjithë familja e vajzës. Kur ndodhi kjo, pëlhurat e tendës së tij u shndërruan në gurë, duke shkaktuar formimin e Tercios.

Si përfundim, ne ju kemi treguar gjithçka që mund të shihni dhe të bëni Soititoto, destinacion i madh kulturor i El Salvadorit. Megjithatë, vendi i Amerikës Qendrore ka edhe atraksione të tjera të shkëlqyera. Duke lënë mënjanë të tyre plazhe te bukura, ju këshillojmë që nëse keni kohë ta dini edhe ju Santa Ana, me katedralen e saj mbresëlënëse dhe vullkanin me të njëjtin emër; ai Vendi arkeologjik Mayan i Tazumal, datuar rreth shekullit II pas Krishtit dhe ndodhet në komunën e Chalchuapa dhe, mbi të gjitha, vetë kryeqyteti i vendit, San Salvador, me monumente të tilla si Pallati Kombëtar, Shtëpia e Akademive ose kisha e Rosarios. Ejani dhe njihuni me këtë komb të bukur amerikan.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*