Ku shihen më mirë Ujëvarat Iguazu: në Brazil apo Argjentinë?

Iguazú

Parku Kombëtar Iguazú është një nga mrekullitë e natyrës që mund ta gjejmë në Amerikën Latine. Aq sa u njoh nga UNESCO në 1986 si Vlera e jashtëzakonshme universale dhe një nga shtatë mrekullitë natyrore të botës.

E veçanta e saj jo vetëm qëndron në faktin se më shumë se 480 lloje të kafshëve dhe më shumë se 2000 specie bimore jetojnë atje, por gjithashtu se është streha për një kampion domethënës të Paranaense Forest (pjesë e Pyllit Atlantik), një nga ekosistemet më të kërcënuara në botë. planeti dhe është shtëpia e një prej sistemeve më të mëdha dhe më spektakolare të ujëvarave dhe pragjeve që tërheqin mijëra turistë çdo vit. Cfare ka me shume, Parku Kombëtar Iguazú vepron si kufiri natyror midis Brazilit dhe Argjentinës, kështu që mund të vizitohet nga cilido vend.

Tani, cili vend ofron përvojën më të mirë në Parkun Kombëtar Iguazú? Kjo pyetje ndoshta është bërë nga të gjithë ata udhëtar që shprehimisht dëshirojnë të vizitojnë rrëzimet e famshme Iguazu.

Brasil

Ujëvarat Iguazu

Turistët që vijnë në Foz do Iguaçu së pari synojnë të njohin Ujëvarat e Iguazu. Sidoqoftë, ky qytet ka atraksione të tjera turistike edhe pse askush nuk mund të krahasohet me to.

Pala braziliane ka vetëm 20% të ujëvarave në të gjithë Parkun Kombëtar. 80% e mbetur mbetet në territorin argjentinas, por ky fakt nuk heq aspak përvojën e njohjes së Iguazú nga Brazili që prej Shtë në anën e Rio de Janeiro ku mund ta vizualizoni më mirë këtë spektakël të bukur të natyrës kur përballeni me ujëvarat.

Me fjalë të tjera, kutia e nderit për të parë ujëvarat Iguazu ndodhet në Brazil. Këtu mund të bëni ato foto panoramike të lë pa frymë për të treguar miqtë dhe familjen tuaj. Qarku i urave të këmbëve që lejon masat e vëzhgimit rreth 1.200 metra, me ulje dhe ngritje që ftojnë vizitorin të udhëtojë në të gjithë hapësirën në mënyrë që të mos humbasë asgjë. Kah fundi i turneut, ju mund të vlerësoni pafundësinë e ujit dhe të gjithë forcën e tij kur bini në fytin e famshëm të Djallit.

Si përmbledhje, nga Brazili ju admironi Ujëvarat Iguazu me gjithë shkëlqimin e saj sikur po mendonit një kartolinë dhe pamjet nga korridori ngjitur me Grykën e Djallit janë të mrekullueshme. Përveç kësaj, nga pala braziliane ekziston mundësia e shijimit të madhështisë së ujëvarave me anë të një ashensori me dritare qelqi.

Argjentinë

Iguazu Falls 1

Nga pala argjentinase, ju mund të hyni në Parkun Natyror Iguazú përmes qytetit Puerto Iguazú, e cila është më e përgatitur për turizëm sesa Foz do Iguaçu.

Siç e theksova më herët, Pamjet më të mira të Ujëvarave Iguazú janë nga Brazili, por Argjentinasit kanë 80% të ujëvarave dhe mund të supozojnë se në anën e tyre, rëniet nuk mund të shihen, por përkundrazi ndihen, pasi nga pala argjentinase do t'i shihni se bien pranë jush. Ujëvarat janë më afër dhe ju mund të ndjeni zhurmën e ujit që bie në boshllëk dhe forcën me të cilën lëviz.

Në anën argjentinase turisti do të gjejë gjithashtu një qark rrugicash prej druri që të çojnë për të parë Ujëvarat Iguazú nga lart, nga poshtë dhe madje për të kaluar lumin Iguazú për të soditur në një mënyrë panoramike fytin imponues të Djallit që është në anën e Brazilit. Isshtë një tren i vogël që e bën këtë udhëtim, por përvoja është më intensive nëse shkoni në këmbë.

Në fund të fundit, nga Argjentina ju ndjen fuqinë e rrëzimeve kur ecni pranë tyre. Ju gjithashtu kaloni lumin dhe madje mund të shihni kafshë aq të veçanta sa Coatis.

Përfundim

Ujëvarat Iguazu

Nga cila anë shihen më së miri Ujëvarat Iguazu? Kjo pyetje ka një përgjigje të vështirë. Varet nga ajo që ne po kërkojmë kur të mbërrijmë në Parkun Natyror Iguazú: nëse duam të mendojmë për rëniet në një mënyrë panoramike si në një kartolinë, më e mira është Brazili. Tani, nëse duam të vibrojmë pranë rënieve, më e mira është Argjentina.

Në këtë pikë, Duhet të theksohet se për të jetuar një përvojë të plotë në Ujëvarat Iguazu, gjëja më e përshtatshme është të shkosh në të dy anët e kufirit dhe të shijosh avantazhet që ka secili vend. Të dy pjesët plotësojnë njëra-tjetrën dhe është udhëtari ai që do të shijojë shpërblimin.

Në rast se keni vendosur të vizitoni Ujëvarat Iguazú nga të dy vendet dhe në të njëjtën ditë, është më mirë të filloni në anën braziliane pasi vizita do të zgjasë vetëm dy orë dhe do t'ju lejojë të kaloni më shumë kohë në anën argjentinase e cila do të na merr katër orë.

Mimi i biletës

  • Puerto Iguazú: Skuadra argjentinase 170 pesos për person (20 usd, 17 €)
  • Foz do Iguaçu: Skuadra braziliane 50 Reales për person (25 usd, 20 €)

Si të shkoni në Ujëvarat Iguazu

  • Nga Foz de Iguaçu: Ekziston një autobus publik që ju merr, niset çdo gjysmë ore dhe kushton rreth 4 reais, domethënë 1.5 € ose 2 usd. Duhet rreth gjysmë ore për të arritur atje dhe është ndalesa e fundit kështu që është shumë e lehtë.
  • Nga Puerto Iguazú: Autobusët largohen çdo 30 minuta në park, i cili është rreth 40 minuta larg; çmimi është rreth 15 pesos argjentinase.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*