Ishujt Marquesas, një parajsë

Malet, bimësia e gjelbër e harlisur, deti blu, plazhet dhe dielli, një përmbledhje e mirë e asaj që është Ishujt Marquesas. Ky arkipelag është 1.500 kilometra nga Tahiti dhe është një parajsë e vërtetë.

Nëse ju pëlqen ky lloj peizazhi, kultura e Paqësorit, aventura të gjalla dhe të shijoni aktivitete në natyrë, shëtisni atje ku Gauguin dhe Brel ecnin ose zhyteshin në një botë të mrekullueshme nënujore, atëherë destinacioni juaj është Marquesas, siç është i yni sot. Ja ku do te shkojme!

Ishujt Marquesas

Ata janë një arkipelag që është 1.500 kilometra nga Tahiti dhe përmban përreth dymbëdhjetë ishuj, por vetëm gjashtë janë të banuar. Sot ata kanë një popullsi prej rreth 9200 njerëz dhe qendra e saj administrative është Nuku Hiva.

Ishujt janë një përzierje e bukur e plazheve me rërë të zezë me gjire të ëndërruara. Kanë moutains, Tienen luginat, Tienen ujëvarat, kështu që aktivitetet që ato ofrojnë janë të shumta: kalërim, shëtitje në shëtitje me xhip 4 × 4, zhytje, snorkelling… Dhe siç thamë më lart, artistët Gauguin dhe Brel ecën rreth e rrotull këtu në fillim të shekullit të XNUMX-të në kërkim të pak paqes. Dhe ata e gjetën atë përgjithmonë sepse edhe këtu janë varret e saj, në Varrezat e Calvaire.

Ndryshe nga ishujt e tjerë në Polinezinë Franceze, këtu nuk ka laguna apo shkëmbinj nënujorë koralesh që mbrojnë bregdetin. bir ishujt vullkanikë të skajeve të mprehta, të maleve të mprehta që lindën nga shpërthimet e magmës, që ka xhungla dhe lugina të thella. Eshte per një nga arkipelagët më të largët në botë, larg nga çdo masë kontinentale, aq sa ata kanë zonën e tyre të kohës.

Ishulli më i madh i grupit është Nuku Hiva. Njihet gjithashtu si ishulli mistik dhe ka shumë site interesante: Ujëvara e Luginës së Hakauit, i treti më i larti në botë, plazhi i zi i Anaho, shpella nënujore që mbajnë një florë dhe faunë mbresëlënëse dhe Katedralen e Notre Dame me gdhendje në dru dhe gurë përfaqësues të secilit ishull. Këtu është qyteti kryesor Taiohae, kryeqyteti administrativ i ishujve.

Pika e tij më e lartë është mali Tekao, me 1.185 metra dhe nuk ka shkëmbinj nënujorë koralesh ose një bregdet të rrafshët. Ishulli ka shumë thesare historike, Shtëpi prej guri të stilit polinezian, fortifikime dhe tempuj. Franca e aneksoi atë në 1842. Në fillim ajo ishte e përkushtuar në tregtinë e drurit të sandalit dhe ishte një ndalesë për balenat, për t'iu përkushtuar më vonë eksportit të frutave.

Ishulli ka një bregdet shumë të ashpër perëndimor, me gjire të vegjël që hapen në lugina të thella. Këtu nuk ka fshatra. Onshtë në bregdetin verior që janë dy portet më të rëndësishëm, me gjire të thella: Anaho dhe Hatihe'u A'akapa. Në anën jugore ka gjire të tjerë dhe këtu ka më shumë porte. Në brendësi ka livadhe të gjelbërta ku rriten bagëtitë.

Siç thamë më parë, qendra administrative është Taioha'e, në jug. A keni parë ndonjëherë Survivor, seria TV? Epo, në Nuku Hiva u filmua sezoni i katërt, në 2002.

Ishujt Marquesas janë të ndarë në ishujt veriorë, ka tetë dhe mes tyre është Nuku Hiva; ishujt jugorë, shtatë dhe disa tuma që nuk bëhen ishuj që janë në veri. Ishulli i dytë më i rëndësishëm është Hiva Oa, gjithashtu ishulli i dytë më i madh i grupit dhe brenda ishujve jugorë.

Këtu është qyteti port i Atuona dhe kjo sit është zakonisht porti i parë që anijet që kalojnë Paqësorin në perëndim prekin. Mund ta themi atë Isshtë ishulli me më shumë histori të grupit sepse përmban statuja shumë të vjetra të Tiki-t dhe ishte vendi ku vdiq piktori Paul Gauguin dhe muzikanti Jacques Brel. Njihet gjithashtu si Kopsht Marquesas sepse është shumë e gjelbër dhe pjellore.

Hiva Ova ka brigje me plazhet dhe shkëmbinjtë ku praktikohet zhytja, por prapëseprapë është një ishull që nganjëherë duket i izoluar, i heshtur, gati i izoluar. Qyteti më i rëndësishëm i tij është Atuona, në skajin jugor të gjirit Taaao, të mbrojtur nga dy malet më të larta në ishull, mali Temetiu dhe mali Fe'ani.

Një ishull tjetër është Ua Pou, ishulli i tretë në madhësi. Ajo ka të mëdha kolonat e bazaltit, produkt i aktivitetit vullkanik, të cilat janë pagëzuar me emrin e luftëtarëve legjendar, Poumaka dhe Poutetaunui. Në 1888 ishin këto shtylla që frymëzuan Robert Louis Stevenson të thoshte se ato i ngjanin harqe vullkanike që shikojnë deri në një kala të kishës, pasi ata shikojnë në gjirin e fshatit Hakahau, më i rëndësishmi i ishullit.

Ua Huka është me një bukuri të pabesueshme, pothuajse e virgjër. Ka kuaj të egër, toka me ngjyrën e shkretëtirës, ​​dhitë ... Tahuata është nga ana e saj ishulli më i vogël nga të cilat është e banuar. Por është i njohur për eksploruesin e famshëm britanik, Kapiten Cook, i cili e vizitoi atë në shekullin e XNUMX-të. E arritshme vetëm me ujë nga Hiva Ova pra është një ekskursion i rekomanduar. Luginat e tij pjellore mbikëqyrin gjiret me ujëra të pastra, ju jetoni të qetë dhe merrni në shtëpi parfumin lokal, Ilaç dashurie siç thonë këtu, një vaj qindvjeçar.

Fatu hiva ka shkëmbinj të tmerrshëm që zhyten në det dhe ofrojnë pamje dramatike nga lart. Në vitin 1937 eksploruesi Thor Heyerdahl dhe gruaja e tij, qëndruan për një kohë për të jetuar këtu dhe përmblodhën përvojën e tyre në një libër. Duket se që nga ajo kohë pak ka ndryshuar. Shumica e banorëve të saj jetojnë në fshatin Omoa dhe rrethinat e tij, një port. Zona e Hana Vave mbrohet nga e famshmja Gjiri i virgjëreshave, e bukur ku e shikon, sidomos në perëndim të diellit ...

A ju pëlqen këto ishuj? Nëse dëshironi t'i takoni ata personalisht, atëherë kushtojini vëmendje informacion praktik të cilat i lë më poshtë, duke e ditur gjithnjë se janë ishuj që nuk janë në rrugën turistike klasike të Polinezisë Franceze: Ishujt e Shoqërisë, Bora Bora, Moorea, Atollet Tuamotu dhe Ishujt Leeward.

  • ka gjashtë ishuj të banuar dhe katër kanë një aeroport, por lokale, kështu që ju mund të arrini atje me aeroplan ose anije. Nëse zgjidhni aeroplanin, fluturoni nga Tahiti me fluturime të përditshme për në Nuku Hiva dhe Hiva Oa. Për të shkuar në ishujt e tjerë, duhet të kaloni nëpër njërën nga këto dy. Nëse, nga ana tjetër, ju vendosni të shkoni me anije, realiteti është se kushdo që lundron nëpër Polinezi ju merr, ju vetëm duhet të kërkoni opsione, për shembull Tahiti Voile et Lagoon ose Poe Charter ose lundrimet luksoze Aranui 5, të cilat lundrojnë një herë në ditë. muaj por ato janë rreth 3 euro në javë. Nëse keni një varkë me vela, atëherë mund të largoheni nga Galapagos ose Ishujt Cook.
  • për të lëvizur midis Ishujve Marquesas mund të fluturoni, midis dy ishujve kryesorë ka ndërmjet një ose dy fluturime në ditë. Ishujt Ua Pou dhe Ua Huka nuk kanë fat me fluturimet ditore. Një ide e mirë është të blini Marquesas Pass me Tahiti Air. Ju gjithashtu mund të lëvizni me anije, punësoni një lokal, merrni me qira anijen tuaj. Ekziston një anije komunale brenda Marquesas del Sur, e cila shkon në ishullin Tahuata dhe Fatu Hiva (për rreth 65 euro vajtje-ardhje për një udhëtim pesë orësh).
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*