Çfarë të bëni në ishujt e bukur Solomon

Nëse merrni një hartë do të shihni se një nga destinacionet më të largëta në Evropë është Paqësori Jugor, por ajo që është larg është gjithashtu e bukur. Ishujt Solomon Ata janë këtu në lindje të Papua Guinesë.

Ishujt janë të bukur, me plazhe të shkëlqyera, akomodime të mahnitshme, shumë histori të lidhura me Luftën e Dytë Botërore dhe bukuritë si në tokë ashtu edhe nën ujërat bruz që i rrethojnë. Një fluturim i gjatë për në parajsë, por do të shpërbleheni.

Ishujt Solomon

Është një arkipelag i gjashtë ishujve kryesorë me gati një mijë ishuj të vegjël. Kryeqyteti është në ishullin Guadalcanal dhe është qyteti i Honiara. Në fund të shekullit të XNUMX-të anglezët gozhduan flamurin e tyre dhe ishujt u bënë një protektorat britanik, për të cilin ata kaluan një kohë mjaft të keqe në përballjen e dytë botërore, derisa ata u bënë të pavarur në fund të viteve '70. Sot ata vazhdojnë të njohin Mbretëreshën Elizabeth II si monark.

Në kohët britanike si britanikët ashtu edhe australianët shfrytëzuan plantacionet e kokosit deri në Luftën e Dytë. Kështu që ishujt u evakuuan dhe plantacionet u braktisën. Shumë nga betejat më të përgjakshme midis aleatëve dhe Japonezëve u zhvilluan këtu, për shembull Beteja e Guadalcanal. E vërteta është se asnjë pavarësi nuk është e lirë kështu që jeta politike e ishujve nuk ka qenë shumë e qetë në shekujt XNUMX dhe fillimi i shekujve XNUMX.

Me respekt të klimës ishujt janë mjaft të lagësht gjatë gjithë vitit me një temperaturë mesatare prej 27 ºC. Të shkosh në një udhëtim dhe të mos vdesësh nga nxehtësia muajt më të mirë me qershor, korrik dhe gusht. Mund të bie më shumë shi ose të ketë një ciklon midis nëntorit deri në prill. Për sa i përket aktivitetit ekonomik, Solomons eksportojnë dru dhe kjo është arsyeja pse pyjet e tyre rrezikojnë të shfrytëzohen tej mase. Prej disa kohësh, turizmi i zhytjes dhe snorkelling është në rritje.

Së fundmi, për të mbajtur në mendje: Megjithëse anglishtja është gjuha zyrtare, pothuajse askush nuk e flet atë në baza ditore. Ata flasin Pijin, gjuha lokale dhe shumë dialekte të tjera.

Pushimet në Ishujt Solomon

Për të udhëtuar në Salomon ju duhet një pasaportë dhe në varësi të vendit tuaj, një vizë. Nëse jeni evropian, ka shumë të ngjarë që nuk keni nevojë për një qëndrim për 90 ditë. Tani që dimë pak më shumë për këto ishuj të bukur, është koha të shohim se çfarë mund të bëjmë pas disa 29 orë udhëtim nga Evropa dhe 30 nga Amerika e Jugut.

Thesari i Ishujve Solomon është nën ujë. Shumë kalojnë oqeanin vetëm për të ditur mrekullitë e tij Ato janë të vendosura brenda një zone të njohur si Trekëndëshi Koral. Ujërat e saj të bukur dhe të pasur janë deklaruar si një nga Shtatë mrekullitë natyrore të OqeanitPrandaj imagjinoni larminë e peshqve dhe koraleve që do të shihni këtu.

Ka disa 500 specie koralesh e butë dhe e fortë dhe të gjitha formojnë një gumë koralore prej më shumë se 5.700 kilometra katrorë.

Nga ana tjetër, shkëmbinjtë nënujorë janë shtëpi e shumë kafshëve peshk shumëngjyrësh, barrakuda, delfinë, stingra, breshka dhe peshkaqenë. Gjithashtu nën ujë, siç thamë më lart, ka kujtimet e luftës botërore ii: aeroplanë, anije, cisterna nafte, shkatërrues, avionë japonezë, nëndetëse ... Edhe shumë afër kryeqytetit, në zonën e njohur si Tingull i poshtëm hekuri.

Ka zona të tjera të zhytja dhe snorkeling me të vërtetë mirë dhe të tjerët që shërbejnë për të bërë foto. Për shembull, e bukura Laguna e Marovës, laguna e kripur më e madhe në botë e mbushur me ishuj të pabanuar me plazhe ëndrrash si ishulli Uepi. Ekziston edhe Laguna e Roviana, 50 kilometra nga Munda dhe i përqafuar nga shkëmbinj nënujorë koralesh dhe ishuj. Brenda, nga ana tjetër, është Shpella e Peshkaqenit Kastom, e fshehur midis mangrove, hapja e së cilës është një pishinë me ujë të kripur blu të thellë që bie në rrjetin e shpellave.

Nëse ju pëlqen të shfletoni kulturën lokale, atëherë mund të vizitoni disa prej saj faqet arkeologjike, kala në kodra, shenjtore plot kafka, për shembull. Banorët e ishujve janë specialistë të përpunimit të drurit kështu që ka shumë punë dore të bukura (gdhendje, bizhuteri, shporta) që bëhen me teknika tradicionale në të gjitha fshatrat dhe janë bërë suvenire të mira me kalimin e kohës.

Ka shumë turne për të bërë hikingTë dy ekskursione të shkurtra nga Honiara që do t'ju bëjnë të zbuloni fshatra dhe plazhe të bardha, madje edhe udhëtime në ishuj të tjerë. Ju mund edhe ngjitni një vullkan, Kolombangara, një vullkan konik i lartë 1770 metra që përfshin dy ditë ecje nga bregu në unazën e kraterit. Ai fle në një kamp dhe është më i shumti.

Por nëse më shumë sesa shëtitja ju pëlqen uji, atëherë në plazhet e bukura mund të shtoni ujëvara. Disa shumë të njohura janë Ujëvarat Mataniko, të cilat përfundojnë në pellgje dhe një shpellë të fshehur. Kjo faqe është e njohur me një udhëzues dhe është e njohur përgjithësisht në një Turneu i Luftës së Dytë Botërore. Dhe gjithashtu mund të regjistroheni për të turne peshkimi, turne me kajak përmes lagunave bruz me ujëra transparente dhe të ngrohtë. Mund ta imagjinoni atë?

Më në fund, një vend si ky meriton të flejë në një vend të veçantë. Sigurisht ka hotele, motele, kabina me qira, pika shpine, vendpushime y shtëpizat eko jane te mrekullueshme Nëse nuk keni qëndruar kurrë në një shtëpizë buxhetore këtu në Solomons, ka disa me të vërtetë të bukura.

Shikoni, mund të jetë një udhëtim i gjatë, jo aq i lirë pikërisht për shkak të distancës dhe sepse turneu nëpër ishuj përfshin hipje dhe zbritje në anije ose regjistrim për turne agjensie, por nëse ju pëlqejnë destinacione si ky, shumë larg, të bukur dhe pak të njohur ... mirë që Ishujt Solomon ju presin.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*