Ishujt më të bukur portugezë

Pa asnjë dyshim Portugali Isshtë një nga destinacionet më të njohura të verës për ata që jetojnë në pjesët më të ftohta të Evropës. Por përtej bukurisë së tij kontinentale dhe vijës së tij qiellore bregdetare, vendi ka ishuj të bukur, të mrekullueshëm secili në mënyrën e vet.

E mira e këtyre ishujve portugezë është se klima është tropikale gjatë gjithë vitit, kështu që ju mund të planifikoni vizitën sipas dëshirës tuaj. Sot, pra, ishujt më të bukur portugezë, ato që nuk mund t’i humbasësh gjatë verës.

Ishujt portugezë

Portugalia ka një pjesë të vogël të ishujve ku janë vërtet parajsa të vogla koha është e ngrohtë gjatë gjithë vitit. Sot do të flasim për ishullin Sao Miguel, Kepin Verde, ishullin Armona, Madeira, Flores, Terceira, Pico, Porto Santo, ishullin Da Tavira dhe ishullin Faial.

La Ishulli Sao Miguel Shtë një ishull i shkëlqyeshëm për t’u eksploruar dhe admiruar. Shtë pjesë e grupit të Ishujt Azore dhe është më i madhi i grupit. Ka shume kaldera vullkanike dhe pikërisht për shkak të origjinës së saj ka shumë burime të nxehta. Në periudha të caktuara të vitit, përveç kësaj, nga bregdeti mund të shihni balenat dhe delfinët dhe madje mund të bëni turne për t'i vlerësuar këto kafshë nga afër. Ju mund të arrini atje me aeroplan, ka një aeroport dhe koha më e mirë për të shkuar është midis prillit dhe nëntorit.

Një ishull i mirë për të pushuar është i famshmi Cabo Verde, megjithëse është në Mozambik. Isshtë një konstelacion i ishuj vullkanikë, gjithsej dhjetë, me të gjitha klimat e ekuilibruara. Kjo është, klima është mjaft e thatë, nuk është zakonisht as shumë i nxehtë dhe as shumë i ftohtë. Në të njëjtën kohë është një destinacion kulturor, për shkak të vendndodhjes së tij afrikane.

Shtë një destinacion i shkëlqyeshëm turistik, i famshëm. Kryeqyteti i tij është Praia, ku është përqendruar hotelet, restorantet dhe të tjerët. Koha më e mirë për të vizituar është nga nëntori deri në qershor.

La Ilha De Armona Ajo i përket rajonit të Algarve dhe është një destinacion larg skenës turistike. Closeshtë afër bregdetit pa makina, pak njerëz dhe ju merrni frymë relaksi tropikal. Ishulli ka një plazh në Atlantik dhe një tjetër në lumin Formosa. Nëse ka baticë të ulët, ato janë komode dhe spektakolare pishina natyrore. Ka duna të mbushura me lule, ujëra transparente dhe shumë bare dhe restorante që ndodhen pranë bankinës ku ju lë trageti.

Trageti zgjat vetëm 20 minuta. Lë Olhao dhe shërbimi i trageteve është i vazhdueshëm, gjatë gjithë vitit, megjithëse më shpesh në muajt e verës, korrik dhe gusht. Në të dy anët e bankës së të akuzuarve është plazhi Ría de Armona, me një Flamur të Kaltër. Plazhi i Atlantikut është në anën tjetër të ishullit, një udhëtim prej pak më shumë se një kilometër ku mund të shihni shtëpitë piktoreske të peshkatarëve. Ju gjithashtu do të shihni kampingun e ishullit dhe agjencinë e turizmit ku punësohen ekskursione.

Për të arritur në plazh ju kaloni një vendkalim prej druri që fluturon mbi duna të verdha, të mbushura me mauve. Shtë një urë në perëndim që të çon në pjesën e ishullit ku baticat ngrihen dhe bien dhe ti shikon vajtjet dhe vajtjet e varkave. Plazhi i fundit është i madh dhe për fat të mirë ekziston një bar plazhi që jep me qira hamakë, çadra dhe shet ushqime dhe pije.

Madeira është një nga ishujt më të famshëm në Portugali, në Atlantikun e Veriut. Miliona turistë e vizitojnë atë çdo vit dhe gjithashtu ka një klimë super të këndshme. Jo vetëm që ka plazhet, nese jo pyjet e gjelbërta që ftojnë kërkime dhe veprimtari të tilla si kalërim, kajak, golf, paragliding, peshkim ... 

Ishulli është 600 kilometra në bregun perëndimor të Marokut dhe pak a shumë të njëjtën distancë nga bregdeti Portugez. Kini kujdes, Madeira nuk është një ishull i vetëm, por një arkipelag me katër ishuj që përbëjnë një të tërë. Isshtë një version portugez i Hawaiit, me plazhe, vullkane, laguna dhe pyje.

La Ishulli Pico është në Azore dhe është i famshëm për në vullkan me të njëjtin emër. Thesari i saj dhe vendi më i popullarizuar turistik është Ponta do Pico, mali më i lartë në vend. Sigurisht, ngjitja në majë është ajo që askujt nuk i mungon. Por përtej kësaj Pico është një ishull shumë i gjelbër, i shijshëm për tu eksploruar ... dhe shijuar. Dhe a është se Pico është prodhues i verës, e dinit? Vreshtat janë vërtet PSite e Trashëgimisë Botërore për rëndësinë kulturore për ekonominë portugeze.

Ju arrini në Pico për gjashtë orë me traget ose aeroplan. Të shkosh nga Lisbona është ideja më e mirë por mund të fillosh edhe nga Horta. Ndër ishujt Portugezë që po rishikojmë, nuk mund t'i harrojmë Flores, ishulli më fotogjenik nga të gjitha Withinshtë brenda platformës Azores, brenda grupit perëndimor dhe koha më e mirë për ta vizituar është nga mesi i prillit deri në mes të tetorit. Ishulli Flores është shpallur rezervë i Biosfera nga UNESCO në 2009.

Soshtë kaq e bukur sa është e vështirë të gjesh strehim në muajt e verës, prandaj mos mendo të shkosh dhe le të vendosë fati yt. Program! Ju do ta doni ishullin: mundeni duke ecur, duke zbuluar ujëvarat e saj fantastike, ngjitje, not, shikim balenash, kayaking ...

La Ilha da Tavira është në Atlantik dhe eshte mire Udhëtim ditor. Ka një klimë shumë të këndshme dhe në ditët e ngrohta është shumë e mbushur me njerëz. Duhet thënë se ka disa qindra metra vijë bregdetare. Në një ishull super e pergatitur per turizem pra ka restorante, bare, kafene dhe kompani turistike që organizojnë ditën dhe aktivitetet e saj. Ajo është, siç nënkupton vetë emri, në Tavira, dhe arrihet me anije, tragete dhe taksi uji.

Tavira Isshtë vetëm 11 kilometra i gjatë por është i gjatë plazhet me rërë dhe ujërat e tyre blu ata nuk do të të zhgënjej. Përveç kësaj ka shumë zogj dhe laguna dhe atje, të bukura flamingo rozë. Çfarë shfaqje! Një tjetër ishull i bukur është Ishulli Terceira, ishulli i tretë më i madh në Azore, megjithëse jo më të zhvilluarat. Por hej, bukuria e saj qëndron pikërisht në këtë gjendje gati të virgjër dhe në mikpritjen e njerëzve të saj.

Në Terceira ekziston akoma Castelo de San Juan Bautista, një fortesë që dikur luftoi kundër spanjollëve, dhe gjithashtu askush nuk mund të largohet nga këtu pa e provuar verë jeshile, specialiteti lokal. Shtë më mirë të shkosh nga maji në tetor. Por nëse jeni duke kërkuar plazhe, atëherë destinacioni është Ishulli Porto Santo, në veri të Madeira. Padyshim këtu janë disa nga plazhet më të mira në Portugali, me rërë të bukur të bardhë dhe ujëra bruz.

Por Porto Santo gjithashtu ka histori, Shtëpia e Christopher Columbus, për shembull, një kishë e shekullit të XNUMX-të, ndërtesa të shekullit të XNUMX-të thing E mira e Porto Santos është se mund të vizitohet edhe gjatë gjithë vitit. Ishull i vogël, por shumë i bukur. 100% plazhe, zhytje dhe snorkeling. Po i afrohemi fundit të listës: Ishull Faial është Ishulli Blu, në qendër të Azoreve me plazhet e bardha, qyteti i Horta dhe krateret e vullkanit.

Eksplorimi i Caldeira do Faial është një duhet turistike. Të njëjtit provojnë kuzhinën lokale. Kur te shkojme? Midis majit dhe tetorit.

Siç mund ta shihni, çdo muaj të vitit ka një ishull portugez për të vizituar, gjithçka varet nga lloji i aktiviteteve të peizazheve që kërkoni, por padyshim, në total deti, dielli dhe rëra janë të siguruar.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*