Ishujt më të mirë në Karaibe, sipas USA Today

Aruba

Kur më kërkojnë më të mirën Plazhet e Karaibeve Ne gjithmonë vijmë në përfundimin se në çdo ishull apo vend të Karaibeve ju do të gjeni atë parajsë të vogël në formën e ujërave të kristalta, rërave të bardha dhe një kartolinë me palma dhe pemë kokosi. Prandaj sot shkojmë në gazetën amerikane Sot USA, i cili ka bërë një listë ku rendit ato vende ku mund të gjesh disa nga plazhet më të bukura të Karaibeve.

Para së gjithash ata citojnë Anguila, një territor i vogël britanik në Anijet e Vogla me gjatësi pak më shumë se 20 kilometra. Përgjatë bregdetit të saj ne gjejmë gjithsej 33 plazhe ideale për të shijuar diellin në një mënyrë të relaksuar ose për të praktikuar ndonjë sport ujor. E dyta kemi Aruba dhe bregdeti i tij veriperëndimor, plot plazhe, zinxhirë hoteli, kabina me qira mbi ujë dhe bukurinë spektakolare të Parkut Kombëtar Arikok.

Këta të dy ndiqen nga arkipelagu i 700 ishujve Bahamas, i cili ofron një koktej të mrekullueshëm me plazhe të hapura, limane të fshehura, parajsa të virgjëra, mangrova dhe shkëmbinj nënujorë koralesh. Në shumicën e tyre ekziston një atmosferë e shkëlqyer, si ditën ashtu edhe natën. Diçka e ngjashme me atë që ndodh në Barbados, e cila është e ndarë në mes të bregdetit lindor, ku surfers dhe kërkuesit e aventurave plot, plazhet e qetë të perëndimit dhe shkëmbinjtë piktoreskë të bregdetit të jugut.

Një nga plazhet më të mëdha në Karaibe, më shumë se dhjetë kilometra i gjatë, ndodhet në ishullin Grand Cayman. Isshtë Plazhi Shtatë Mile, ku do të gjejmë ujëra bruz për larje apo zhytje, hotele, kazino, restorante dhe gjithçka që duam. Pranë Bahamas ne kemi Ishujt Turk dhe Kaikos. Një nga ato kryesore është Providenciales Island dhe Grace Bay Beach, një nga parajsat e mëdha të Karaibeve. Ujërat e saj të cekët janë ideale për të ardhur si një familje.

Më në fund, Ishujt e Virgjër dhe parku i tij i mrekullueshëm kombëtar, veçanërisht zona e Gjirit të Trunkut dhe ishujt Culebra dhe Vieques në Puerto Rico. Këto të fundit janë enklava me bukuri të jashtëzakonshme natyrore dhe në të cilat mund të shijojmë zhytjen në ujë, shëtitje në këmbë ose me biçikletë dhe aventura të drejtuara përmes xhunglës.

Më shumë informacion - Plazhe përrallore të Karaibeve, Aruba

Imazh - Rezervime të Shumëfishta

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*