Ishujt Miyako, Karaibet Japoneze

ishujt-miyako

Japonia është një vend në të cilin mbizotërojnë malet, liqenet dhe pyjet, por duke qenë një grup ishujsh gjejmë edhe lloje të tjera të peizazheve. Besoni apo jo, ekziston një Japoni tropikale me plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra bruz, ku dielli shkëlqen gjatë gjithë vitit: Okianawa.

Në një rast tjetër kemi biseduar këtu në Plazhet dhe Resortet për Ishujt Yaeyamana, një nga grupet më të rëndësishme ishullorë në Okinawa, por jo i vetmi. Një grup tjetër i rëndësishëm përbëhet nga Ishujt Miyako, ndodhet rreth 300 kilometra nga ishulli kryesor i Okinawa dhe vetëm 100 kilometra nga Yaeyama.

L Ishujt Miyako Ata janë destinacionet më të mira kur bëhet fjalë për kërkimin e Karaibeve në Azi: shkëmbinj nënujorë koralesh, plazhe të bardha, ujëra të ngrohtë dhe bruz, vende zhytjesh, gastronomi detare. Këto ishuj nuk kanë pothuajse asnjë mal ose kodër dhe janë pothuajse tërësisht të mbuluar nga fusha me kallam sheqeri. Ata kanë pak vendbanime, por pasi ato janë kaq të bukura ka strehim, bare dhe restorante.

Nëse flasim destinacionet e plazhit në Japoni, atëherë ne flasim për Ishujt Miyako, në Okinawa. Plazhet këtu janë të shkëlqyera dhe ka kryesisht tre: Maehama, me shtatë kilometra dhe me perëndime dielli të bukura, Yoshino, më i miri për snorkeling për shkak të jetës së tij të bollshme detare dhe Sunayama, me shkëmbinj dhe rërë të bardhë. Të gjithë kanë mundësi për turizëm.

L plazhet miyako Ata janë të hapur gjatë gjithë vitit megjithëse sezoni më i mirë është midis prillit dhe nëntorit. Sigurisht, jini të kujdesshëm nëse shkoni midis qershorit dhe tetorit sepse mund të prekeni nga një kandil deti Habu, kandil deti helmues që janë të zakonshëm në Okinawa.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*