Ishull blu

Imazhi | L35 Arkitektët

E vendosur në rrethin Carabanchel është qendra më e madhe tregtare në Madrid: Islazul. Parajsa e blerjeve për shumë madrilenas në kryeqytet! Emri i saj evokon natyrën, ujin, dritën dhe ngjyrën. Nga ana e jashtme, këto koncepte bashkohen për ta përkthyer atë në modelin e ndërtesës, e cila arrihet përmes një fasade të veçantë me tone kaltërosh që lë të kuptohet në valët e një ishulli urban. Por brenda, një Eden i vërtetë i modës, kinemasë dhe gastronomisë ju pret. Çfarë po pret ta takosh? Ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Islazul në Madrid.

Si është Islazul?

Me një sipërfaqe prej 90.000 metra katrorë të shpërndarë në dy kate dhe rreth 4.100 hapësira parkimi, Islazul u përurua më 23 Prill 2008 si një qendër tregtare e krijuar për argëtim të vizitorëve të saj ku ata jo vetëm që mund të kalonin një ditë argëtuese të blerjeve shijoni gjithashtu kinemanë më të mirë dhe pini në një nga shumë restorantet që ajo strehon.

Projektimi i ndërtesës dëshiron të evokojë natyrën dhe i referohet emrit me të cilin u pagëzua: Islazul. Për ta bërë këtë, ajo ka zgjidhje bioklimatike dhe të arkitekturës më të fundit që bëjnë të mundur një konsum të energjisë nën atë që është e zakonshme në këtë lloj objektesh në një mënyrë që është krijuar për t'u kujdesur për mjedisin.

Fasada e saj është e mbushur me kthesa, duke zbutur një profil që të kujton natyrën dhe ujin. Drita është gjithashtu e rëndësishme në ndërtimin e Islazul në mënyrë që të mos ketë atë ndjenjën e një ambienti të mbyllur që perceptohet në shumicën e qendrave tregtare, veçanërisht në ato të vjetra. Në Islazul nuk ka një problem të tillë sepse u mboll një mbulesë moderne transparente ETFE, shumë e lehtë, e cila lejon dritën natyrore të hyjë, duke transmetuar ndjesinë e hapësirës së jashtme, sikur të ishim duke bërë pazar në rrugë, kur në të vërtetë jemi në një hapësirë ​​të kushtëzuar dhe të mbuluara.

Në secilin kat të Islazul, një kujdes i veçantë është treguar në hartimin e detajeve të kangjellave, tarracave, dyshemeve, pjergullave etj. si dhe në temat dhe peizazhet që luajnë aq shumë rëndësi në rrafshin vizual. Në mënyrë që të arrihet një rrugë dinamike, ajo është projektuar në mënyrë që ndërtesa të zbulohet pak nga pak kur ecën. Çdo hapësirë ​​është unike dhe pika kryesore e saj është Plaza Islazul, ku një ishull i mbuluar me bimësi përmbledh frymën e qendrës: një qendër tregtare për të zgjuar shqisat tona.

Dyqanet në Islazul

Kati përdhes është vendi ku ka më shumë dyqane me gjithsej 95, ndër të cilat janë: Primark, Parfois, Primor, Media Markt, Foot Locker, C&A, Alain Afflelou, Natura, Tenezis ose Zapshop, ndër shumë të tjerë. Në katin e parë ka të tjerë si Bershka, H&M, Mango Marypaz, Pandora, Sfera, Misako ose Zara. Në katin e dytë numri zvogëlohet në 4 dyqane ku spikasin salla e bowlingut dhe kinematë, për të cilat do të flasim më poshtë.

Yelmo Cines në Islazul

Teatrot Yelmo Cines ndodhen në katin e dytë të qendrës tregtare Islazul, ku mund të shijoni shfaqjet e fundit të kinemasë dhe filmat më të mirë. Ata kanë 13 dhoma për të shikuar kinemanë më të mirë me cilësinë më të lartë të zërit dixhital të triamplifikuar 5.1 dolby dhe me ekranin më të mirë në treg.

Të shkosh në kinema nuk është gjithmonë e lirë, por Yelmo Cines de Islazul ka shpikur disa promovime që përsëriten rregullisht për ta bërë kulturën më të arritshme për të gjithë audiencat. Për shembull, herë pas here zhvillohet Festivali i Filmit ku çmimi i biletës ulet ndjeshëm në 3 euro. Këto dhoma kanë gjithashtu "ditën e spektatorit" të njohur çdo të mërkurë për të shkuar në kinema me një zbritje të shijshme për hyrjen.

Në Yelmo Cines Islazul është madje e mundur të festohen ditëlindjet e fëmijëve. Një ide tjetër që fëmijët do ta duan. Përfshin biletat e filmave, një menu hotdog, ose një menu me kokoshka për secilin fëmijë. Përveç kësaj, ata do të marrin një dhuratë surprizë nga Yelmo Cines Islazul.

Kjo kinema ka parkim falas dhe është e mundësuar me qasje për personat me aftësi të kufizuara.

Restorante Islazul

Në qendrën tregtare Islazul në Madrid ka një larmi të gjerë restorantesh për të zgjedhur: ushqim të shpejtë (Burger King, Taco Bell, Kentucky Fried Chicken ..), Italian (Ginos, La Tagliatella ..), Aziatik (Wok Garden, Ezushi …), Amerikanët (Tony Roma's, Foster's Hollywood, Ribs ...) dhe disa dyqane kafeje dhe akullore ku mund të shijoni një ëmbëlsirë të mirë si Starbucks, Dunkin Donuts ose Llaollao, ndër të tjera.

Si të shkoni në Islazul?

Me makinë

M-40 (dalja 27 Via Lusitana)
M-40 (dalja 28)
M-45 (dalja 2A)
A-42 (dalja 6A)
R-5 (dalja 27 Via Lusitana)

Me metro

Línea 11
La Peseta e vlerësuar 1 km.
Est. San Francisco 1,2 km.
Est.Carabanchel Alto në 1,7 km.

Me autobus

Ndalet në derën e Islazulit
Linja urbane 35 - Pranë derës së hyrjes në jug (Kopshti vertikal)
Linja urbane 118 - Përgjatë derës së hyrjes në Veri dhe Jug (Kopshti vertikal)

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*