Ishulli Saona, e panjohura e Republikës Dominikane

Imazhi | Pixabay

E vendosur në juglindje të Republikës Dominikane, Isla Saona është një nga ishujt e saj më të mëdhenj dhe një nga vendet më të bukura në vend. Ndodhet në provincën e La Romana dhe është pjesë e Parque Nacional del Este që shtrihet mbi 110 kilometra katrorë. Duke qenë pjesë e një parku kombëtar, ai ruan karakteristikat e një parajse tropikale: bimësi të bollshme dhe ekzotike, një larmi të gjerë kafshësh, kilometra plazhe me rërë të bardhë të virgjër dhe ujëra të pastra.

Prandaj nuk është për t'u habitur që është një nga vendet më të njohura për t'u vizituar për ata që janë me pushime në Republikën Dominikane.

Tjetra do të mësojmë më shumë rreth këtij ishulli të bukur Dominikan dhe çfarë mund të bëhet atje gjatë një ekskursioni në Isla Saona. 

Si të shkoni në Isla Saona?

Ekskursionet në Isla Saona janë një nga aktivitetet më të shitura për komplekset hoteliere në Republikën Dominikane. Duke pasur parasysh statusin e tij si një park natyror, ky vend është i mbrojtur zyrtarisht dhe për këtë arsye nuk ka ndërtesa në bregdetin e tij, gjë që ju lejon të shijoni natyrën e paprishur dhe të bëni fotografi spektakolare.

Për të shkuar në një ekskursion në Isla Saona, duhet të shkoni në Bayahibe, një qytet nga i cili nisen katamaranët dhe varkat që u nisën për në ishull. Sidoqoftë, çdo vendpushim në Playa Bávaro ose Punta Cana ofron gjithashtu këtë ekskursion, edhe pse mund të planifikohet nga Santo Domingo direkt. Udhëtimi zgjat afërsisht tre orë nga La Romana.

Imazhi | Pixabay

Çfarë të bëni në Isla Saona?

Atraksioni kryesor turistik i ishullit janë peisazhet dhe natyra e tij, siç është pishina më e madhe natyrore në botë e vendosur në mes të detit 400 metra nga bregu. Një vend i përsosur për t'u zhytur dhe për të bërë një banjë pasi thellësia mezi arrin një metër.

Ajo gjithashtu shquhet për shkëmbinjtë e saj koralë dhe plazhet e saj të pafund, të karakterizuara nga rëra e saj e bardhë e imët dhe ujërat e saj kristalorë që tregojnë hije të ndryshme të kaltër në kombinim me qiellin dhe diellin e Karaibeve. Në këto ujëra mund të gjejmë specie detare si breshkat, peshqit ekzotikë dhe yjet e detit.

Specie të tjera që mund të shihen në Isla Saona janë zogj në shumëllojshmëri të shumëfishtë: gullëza, buburrecë, papagaj, korba, thëllëza cookie, vaguazas dhe pëllumba të egër.

Nga ana tjetër, Isla Saona është shkëmbore dhe ka shumë shpella dhe grottos në zonën veriperëndimore, duke qenë një zonë shumë interesante për shkak të numrit të madh të relikteve të popujve indigjenë që janë gjetur atje. Bregu ka skaje të ulëta shkëmbore dhe është vendi ku ndodhet këndi i vetëm i ishullit që ka një lartësi të vogël mbi nivelin e detit, i njohur si Punta Roca.

Ku të hani në Isla Saona?

Vetëm rreth 1.200 banorë jetojnë në ishullin Saona, posaçërisht në qytetin e Mano Juan dhe në vendbanimin Catuano. Ata banojnë në kasolle të ndërtuara me pëllëmbë dhe bimë, pasi nuk lejohet të ndërtohen atje dhe profesionet e tyre kryesore janë turizmi dhe peshkimi.

Si restorant, në Isla Saona ekziston një kabinë që shërben si një dhomë ngrënie për të shërbyer turistët që janë në ekskursione dhe ku ofrohet një drekë e përbërë nga enët me oriz kokosi dhe peshk të freskët.

Imazhi | Pixabay

Vende të tjera me interes në Republikën Dominikane

Punta Cana

Punta Cana është një nga destinacionet më të mira të Karaibeve për sa i përket raportit cilësi / çmim të ofruar nga vendpushimet mbresëlënëse gjithëpërfshirëse në një mjedis parajsor. Për një ose dy javë, turistët shijojnë disa nga plazhet më të mira në Karaibe midis aktiviteteve në natyrë dhe koktejeve të shijshme.

Gadishulli Pedernales

Në gadishullin Pedernales do të gjeni disa nga atraksionet më interesante natyrore për të parë gjatë pushimeve në Republikën Dominikane. Shembuj të mirë të kësaj janë Parku Kombëtar Jaragua, plazhi Bahía de las Águilas, pylli i reve Cachoté, laguna e ujit të kripur Oviedo dhe Parku Kombëtar Sierra de Bahoruco, ideal për shikimin e shpendëve.

Pico Duarte

Midis gjërave për të bërë në Republikën Dominikane ju keni mundësinë të ngjiteni në majën më të lartë të Antileve: Pico Duarte, këndvështrimi më i mirë në vend me 3.087 metra mbi nivelin e detit. 

Isshtë ylli i Cordillera Central, zinxhiri kryesor malor i Republikës Dominikane me 250 kilometra shtrirje, megjithëse është i rrethuar nga maja të tjera shumë të larta si Pico del Barranco, Pelona Grande, Pico del Yaque dhe Pelona Chica.

Dashamirët e hiking do të gjejnë në ngjitjen në Pico Duarte një nga përvojat më të mira që mund të kenë në vendin e Karaibeve. Kjo rrugë zgjat tre ditë nëpër fusha të kultivuara dhe gjatë udhëtimit ju flini në strehimore derisa të arrini majën.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Cristina dijo

    Saona nuk është e panjohur. Ka miliona oferta për të bërë, të shpjeguara edhe brenda tekstit. Ju lutem, pak imagjinatë e titullit. ?