Isshiki, një plazh perandorak afër Tokios

plazh-isshiki

Vera në Tokio është e nxehtë, e lagësht dhe me shi kështu që është larg nga të qenit sezoni më i rekomanduar për të mbërritur në vend. Por nëse nuk keni mundësi tjetër, Japonia është një ishull dhe kjo është arsyeja pse ka shumë plazhe për t'i shpëtuar nxehtësisë.

Ndërmjet plazhet pranë Tokios eshte Plazhi Isshiki. Mund të themi se ishte një plazh perandorak pasi ishte destinacioni veror i perandorit gjatë shekullit të XNUMX-të. Këtu, formohen dy plazhe në formë gjysmëhëne, të ndara nga një isthmus i vogël i mbuluar me bar. Japonezët vijnë në këtë plazh të bukur për të shijuar diellin, flladin e detit dhe kajakun, rrëshqitje në ajër ose not. 

Nuk është larg nga qendra e Tokios dhe për të arritur në Plazhi Isshiki Ju mund të merrni linjën JR Shonan-Shinjuku për në Zushi dhe të kaloni në autobusin Keikyu për në Hayama Isshiki. Për njëzet minuta arrini në plazh. Qeveria ka autorizuar përdorimin publik të një pjese të caktuar të plazhit dhe sot ka shitës të ushqimit dhe pijeve në stenda druri, bare dhe restorante dhe madje edhe disa dushe publike. Një lokal është veçanërisht i njohur: quhet Hëna Blu dhe për pesëmbëdhjetë vjet ka organizuar festa dhe recitale gjatë fundjavave.

Vëmendje për të shkuar në këtë plazhi prane tokyos në fundjavat e verës sepse shumë njerëz kanë të njëjtën ide dhe ekziston një farë mbipopullimi ... Por nuk duhet ta humbisni, konsiderohet si një nga plazhet më të freskëta në Japoni dhe një me pamjet më të mira të oqeanit. Ideali është të shkoni dhe të qëndroni për një natë. Nëse nuk sillni ushqim, mos u shqetësoni, në të gjitha stacionet e trenave në Japoni ka makina për shitjen e ushqimit. Mos harroni kutinë e Bento, më klasiku i japonezëve heq vaktet.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*