Jericoacoara, ndër plazhet më të mira në Brazil

jericoacoara-plazh

Një nga destinacionet e shkëlqyera të diellit dhe plazhit në Amerikën e Jugut është Brazili. Me atë frymë partie dhe verë të përjetshme që karakterizon këtë vend të stërmadh, shumë amerikano-jugorë zgjedhin të kalojnë pushimet e tyre të verës këtu. Dhe sa më larg që të udhëtoni në veri, aq më të mira janë peizazhet, plazhet dhe temperatura.

Një nga më të mirat plazhet e Brazilit është Plazhi Jericoacoara, në shtetin e Ceará. Isshtë pjesë e një parku kombëtar me të njëjtin emër dhe është 300 kilometra nga kryeqyteti i shtetit, qyteti i Kala. Për pjesën më të madhe të historisë së tij, dhe shekullit të XNUMX-të gjithashtu, ky plazh spektakolar brazilian ishte pak i njohur dhe vetëm peshkatarët e frekuentonin atë.

Por një ditë turizmi arriti dhe në mesin e viteve '90 nuk kishte mungesë të mediave ndërkombëtare që regjistruan plazhin Jericoacoara midis orës dhjetë. plazhet më të mira në botë. Mënyra më e mirë për të arritur atje nga Fortaleza është me kamion 4 × 4 sepse në këtë mënyrë rruga bëhet një aventurë natyrore pasi me këto makina mund të futesh në duna ose të shkosh direkt përgjatë plazhit.

Në këtë plazhi i Brazilit klima është e thatë dhe temperatura është zakonisht midis 25 dhe 30ºC gjatë gjithë vitit. Uji i detit është i pastër dhe i ngrohtë dhe ju mund ta shihni atë jeshil dhe blu. Midis korrikut dhe dhjetorit era tërheq ato që praktikojnë sërf, surfing në erë dhe kitesurf. Përveç kësaj, duke qenë në një park kombëtar përreth tij, ka një mijë peisazhe të mrekullueshme për t'u njohur dhe që ofrojnë mundësinë për të bërë shumë ekskursione.

Nga një fshat peshkimi në një fshat turistik, sot kemi këtu një infrastrukturë të përgatitur për vizitorët me bujtina dhe hotele, restorante dhe ekskursione. Mos harroni të vizitoni, në këtë drejtim, të famshmen Pedra furada, një shkëmb i çuditshëm që është mijëra vjet i vjetër, ose miliona. Ata thonë se është një vend mistik kështu që duhet të shkosh ta kontrollosh ... megjithëse mendoj se do të jetë e vështirë për mua të dal nga ato "hamakët paraguaianë" që shoh në fotografi ...

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*