Jeta e natës në Dubai, si të argëtohemi

Dubai, Dubai, Dubai… Emirati dhe kryeqyteti ne e dëgjojmë këtë emër pa pushim kur bëhet fjalë për pasuri, naftë dhe ndërtesa të larta që gërvishtin retë. Me siguri që keni parë dokumentarin e çuditshëm, keni parë fotografi dhe njihni dikë që ka shkuar me pushime ose të paktën ka bërë një ndalesë në aeroportin e tij të jashtëzakonshëm. A është kështu?

Dubai, qyteti, është modern, fantastikDuket se del nga mesi i shkretëtirës dhe në brigjet e një deti, ngjyra e të cilit është Karaibe. Eshte nje qytet kozmopolit i banuar nga njerëz nga e gjithë bota dhe nga pasuria që e ka parë të lindur dhe që e mban në këmbë ka një argëtim të madh gjatë natës që do të befasonte edhe dashamirët e natës Londinez

Dubai, qyteti i ri

Isshtë kryeqyteti i emiratit me të njëjtin emër dhe përroi i Dubait e ndan atë në dy pjesë, Bur Dubai, në jug dhe Deira, në veri. Pushoni në Gjirin Persik dhe në qendër jetojnë jo më shumë dhe as më pak se rreth dy milion njerëz.

Megjithëse u themelua në shekullin e XNUMX-të prosperiteti i erdhi në shekullin e XNUMX-të dorë për dore me bashkimin e Emirateve të Bashkuara Arabe në vitet 70. Megjithëse nuk është kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Abu Dhabi është, ai është sot qyteti më i rëndësishëm, super kozmopolit dhe super modern. Këtu janë investuar para serioze dhe arkitektura është një shembull. Natyrisht, e kundërta e kësaj rritje është migrimi i punëtorëve të varfër nga vendet e rajonit, pagat e ulëta dhe varfëria.

Jeta e natës në Dubai

Një qytet kozmopolit ku jetojnë njerëz nga e gjithë bota ka tendencë të ketë shumë aktivitete rekreative. Ndodh me Shanghai, New York, London ose Hong Kong por në të vërtetë Dubai është faza më e re në këtë çështje dhe gjëja e çuditshme në lidhje me të është se ai është akoma një qytet mysliman.

Në Dubai ka shumë restorante, bare dhe klube nate ose diskoteka. Shumica e bareve dhe klubeve Ata janë brenda hoteleve dhe brenda takoni njerëz nga lindja dhe perëndimi. Këtu, për sa kohë që jeni 21 vjeç, mund të pini alkool. Dhe që ju nuk jeni musliman, padyshim, pasi ata që pretendojnë këtë alkool besimi është rreptësisht i ndaluar. Për të blerë alkool ata mund të kërkojnë pasaportën tuaj, kjo varet nga mosha juaj.

Nëse rastësisht keni marrë me qira një makinë ose njihni dikë dhe udhëtoni me makinë, duhet ta dini këtë këtu ligji për ngasjen dhe pijen është shumë i ashpër dhe toleranca është absolutisht zero. Ju mund ta filloni natën me një natë jashtë dhe më pas të shkoni në një disko.

Rrobat janë rastësore, por elegante. Më lejoni t'ju them se sa më mirë të jeni, aq më mirë ndiheni, kështu që për një pushim në Dubai mos kurseni në veshjet dhe mos mbushni valixhen tuaj me rroba dhe pajisje të mira.

Lëvizja fillon natën e së enjtes sepse për njerëzit këtu fundjava është e premte dhe e shtunë. Nëse udhëtoni me vajza, mund të përfitoni nga të Mërkurat dhe të Enjten, të cilat janë ditë falas ose me zbritje për gratë. Dhe ndoshta edhe pini dhe mos paguani asgjë! Gjithsesi, megjithëse ka shumë aheng në Dubai, mos prisni të shkoni në shtrat me diellin sepse acarimi fillon në 10 të natës por zakonisht nuk zgjatet 3 e mëngjesit.

Le të shohim disa nga klubet ose pikat e nxehta në natën e Dubait:

Duba i bardhë

Ky vend është rreth dy vjeç dhe Clshtë klubi më i madh dhe më ekskluziv i natës në qytet. Ndodhet disi në tarracën e Grand Stand Grand Racecourse pak jashtë qendrës. Por kjo është arsyeja pse është një vend fantastik, pasi pamja që keni në horizontin urban në distancë është e pabesueshme.

Hapet në mes të shtatorit, kur nxehtësia fillon të ulet, dhe qëndron e hapur vetëm në dimër. Shoqëruesit e tij janë njerëz vendas, por ka edhe shumë të huaj, banorë dhe turistë. Nuk mund të shkosh keq i veshur Epo, këtu duhet të jesh elegant, të jesh i ftohtë, të jesh elegant. Më të mirën që keni hedhur mbi ju, kaq e thjeshtë. Kur të arrini do ta dashuroni dhe me siguri nuk do të doni t'ju thotë derëtari, jo, jo ti ketu.

Ju mund të telefononi përpara dhe të rezervoni një tryezë ose të shkoni direkt pa një rezervim, megjithëse këshillohet nëse është kështu, të mbërrini shumë para mesnatës që është koha më e nxehtë. Me të vërtetë është një vend i madh, me tavane të lartë, drita të mira, me DJ live dhe disa të tjera prezantimi akrobatik që i jep shumë ngjyra natës. Për shembull, 2 majin e kaluar DJ MOnkey luajti, më 4 Nelly, në Prill Bebe Rexha luajti ...

Nëse doni të dini pak më shumë mund të vizitoni faqen e tyre të internetit ose të vizitoni faqen e Facebook.

Armani prive

Po, ka të bëjë me markën ndërkombëtare. A është këtu në Dubai ka një hotel Armani, pikërisht në ndërtesën më të lartë në botë, Burj Khalifa. Bëhet fjalë për një klub nate i zbukuruarThatshtë kaq e thjeshtë, kështu që ka gra dhe burra të veshur mirë, aromatizuar dhe me para dhe klas por gjithnjë me më shumë dëshirë për t’u argëtuar se gjithçka tjetër.

Dekori është në të zezë dhe të bardhë, ka një zonë të madhe shtrojë, një bar dhe një kat vallëzimi për të kaluar orë në ritmin e DJ-ve më të mirë në botë. Hapni të Enjten, të Premten dhe të Shtunën nga ora 10:3 deri në XNUMX të mëngjesit. Mund të ketë ngjarje artistike, DJ live ose muzikantë. Sigurisht, gjithmonë ka magjepsje, si mund të ishte ndryshe nëse është natën, ka muzikë dhe pije dhe ju jeni në Burj Khalifa ...

Cirque Le soir

Nëse ju pëlqen hip hop ka një vend në Dubai për të shijuar këtë zhanër muzikor: Cirque Le Soir. Ndodhet në një rrugë të njohur, Sheik Zayed, brenda hotelit Fairmont, dhe më shumë se një disko duket si një cirk… Isshtë një vend i çuditshëm, me një përzierje stilesh dhe shumë parti tematikekështu që ato ndodhin javë pas jave.

Ajo hapi dyert e saj në 2009 dhe është dega e parë larg shtëpisë së saj origjinale, Mbretëria e Bashkuar, megjithëse duket se nuk do të jetë e fundit pasi Miami, Stambolli dhe Bejrut janë në listë. Shtë një sit projektuar nga Stephane Dupoux, e njëjta gjë nga Bari fantastik i Buddhës në New York, Nikki Beach në Miami ose Cocoon në Londër. Kështu, ai ka arritur të grumbullojë çmime ndërkombëtare për stilin e tij.

Shtë një vend nga një botë tjetër, për shkak të dekorimit dhe atmosferës që ekziston brenda. Ka shfaqje cirku, njerëz që ecin mbi stalla, shtrembërues, kërcimtarë të tatuazhuar, daulle, valltarë burleskë, gëlltitje shpate, magjistarë, çfarëdo që të imagjinoni. David Guetta, Black Eyes Peas, Madonna, Katy Perry dhe dhjetëra aktorë dhe aktore të Hollivudit kanë kaluar gjithashtu këtu.

Ju tashmë e dini, keni tre vende shembullore për të shijuar jetën e natës në Dubai: White Dubai, Armani Prive dhe Le Crque Le Soir. Të gjitha unike, të gjitha të paharrueshme. Si Dubai vetë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*