Në Venecia nuk mund të vendosen më asnjë bravë dashurie

Ura Rialto në Venecia

Ura Rialto në Venecia, ku mijëra çifte vendosin dryn e tyre

Disa kohë më parë, falë një romani nga Federico Moccia, u bë modë për ta vendosur dry në disa nga urat më përfaqësuese në qytete. Epo, në Romë, për shembull, kjo praktikë ishte e ndaluar dhe, tani, qyteti Italian i Venecias po përpiqet gjithashtu ta lehtësojë këtë praktikë për shkak të dëmit që shkakton.

Kështu, turistët që ecin nëpër Venecia, do të mund të shohin postera të varura në ura me frazën "Hape dashurinë tënde" ("Libera tu amor"), një ide që është krijuar nga shkrimtari Alberto Toso Fei dhe që, përveç kësaj, është mbështetur nga Këshilli i Qytetit Venecian.

Në mënyrë të veçantë, afërsisht 2000 posterë janë varur në urat më të famshme në Venecia (të tilla si San Marco, Accademia dhe Rialto, ndër të tjera), meqenëse rreth 20000 dryra janë varur në disa prej këtyre urave.

Dhe është ajo iniciativë që ka lindur përfundoni një modë romantike disi të rrezikshme, madje duke shkuar aq larg sa të duhet të mbështesin disa ura për shkak të rrezikut të rënies së saj nga pesha (diçka që ndodhi në urën Milvio në Romë, ku filloi e gjithë kjo modë).

En España, kjo modë gjithashtu ka mbërritur dhe ka ura të tilla si Triana (ura Isabel II) në Sevilje (e cila është një Pasuri e Interesit Kulturor) në të cilën hiqen afërsisht 200 dry në çdo tre muaj, në mënyrë që të parandalohet kjo urë e famshme e vizituar nga miliona turistë janë dëmtuar.

Tani, do të duhet të presim dhe të shohim nëse njerëzit bëhen të vetëdijshëm dhe a janë në gjendje tregoni dashurinë tuaj në një mënyrë tjetër dhe jo me një dry të varur nga një urë.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*