Këshilla për planifikimin e një udhëtimi në lundrim

Si të planifikoni një udhëtim

Nëse tashmë po mendoni për një udhëtim lundrimi, atëherë është një kohë e mirë për të bërë disa planifikime perfekte prej saj. Ne nuk mund të harrojmë asgjë! Por jo vetëm duke folur për bagazhet, por për një organizim të mirë për të pasur gjithçka të lidhur mirë dhe kjo fillon shumë më herët nga sa mendojmë.

Ne e dimë se do të jetë një moment unik, disa ditë të paharrueshme, dhe për t'u shkëputur nga e gjithë kjo, këshillohet të ndiqni një sërë hapash. Planifikimi i një udhëtimi lundrimi është më emocionuesi Dhe meqenëse nuk duam që ju të lini gjithçka për minutën e fundit, ju këshillojmë vetëm të zbuloni surprizat që kemi për ju.

Zgjidhni një nga destinacionet më të njohura

Ndoshta ju tashmë keni një destinacion specifik në mendje, sepse është e vërtetë që kur marrim parasysh një udhëtim lundrimi mund të jetë kështu. Por nëse jo, ju gjithashtu duhet të merrni parasysh ato që janë më të kërkuara, në mënyrë që të mos mbaroni nga vendi juaj. Lundrimet mesdhetare janë një nga opsionet më të miraMe Pse? Epo, sepse na ofron më shumë sesa peizazhe të paharrueshme. E Lundrimi në Greqi ju fton të zbuloni të gjithë ishujt që janë plot me mitologji dhe monumente që duhet t’i shihni personalisht, të paktën një herë në jetën tuaj.

udhëtim lundrimi

Në një dorë Athinë, nëpërmjet Kretës, Mykonos ose SantoriniMe Vetëm duke i përmendur ato e dimë se do të kemi kombinimin më të veçantë të kulturës dhe plazheve në botë. Ndërsa nga ana tjetër, gjithashtu Një lundrim nëpër Karaibe është një tjetër nga opsionet e kërkuara pa lënë pas dore Evropën veriore që na lejon të shijojmë Norvegjinë, Shën Petersburgun në Stokholm ose Kopenhagen. Një shëtitje nëpër fiorde ose kryeqytetet baltike janë gjithashtu perfekte për udhëtimin tonë të lundrimit!

Mos prisni deri në minutën e fundit për të bërë rezervimin

Nuk është një udhëtim që mund ta bëjmë në një kohë të shkurtër, krejt e kundërta. Gjëja më e mirë është të përpiqemi ta planifikojmë atë paraprakisht dhe nëse është ëndrra jonë, nuk mund ta vonojmë më. Kjo është arsyeja pse ne nuk mund t'ju japim një kohë të drejtë por të përafërt: Një vit më parë është më i përshtatshmi, megjithëse është e vërtetë që ndonjëherë ne mund ta bëjmë atë deri në dy vjet më parë. Nëse ju duket shumë, mbani mend atë Ndër avantazhet e bërjes së rezervimit herët janë të qenit në gjendje të zgjedhin llojet e lundrimeve, si dhe itineraret e tyre, disponueshmërinë e datave ose kabinat më të mëdha, sepse ato janë zakonisht ato që janë rezervuar më parë. Duke mos harruar që ju gjithashtu mund të përfitoni nga promovime të caktuara nëse bëni rezervimin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur. E lundron 2022 tani janë në dispozicion për ju!

Këshilla për të udhëtuar me varkë

Cilën kabinë duhet të zgjedh

Anothershtë një nga pyetjet më të kërkuara dhe mbi të gjitha, duhet thënë se linja e lundrimit ku do të udhëtoni gjithmonë mund t'ju këshillojë në varësi të llojit të varkës. Ende ne do t'ju them se Nëse nuk keni qenë kurrë me varkë, është mirë të zgjidhni një kabinë në pjesën qendrore dhe në kuvertën e poshtme. Më shumë se gjithçka sepse është një nga zonat ku lëvizja e varkës është më pak e dukshme dhe kjo do të na pengojë të marrim mendje. Një kabinë në pjesën e poshtme rekomandohet kur në të vërtetë do të jeni vetëm për të fjetur dhe mjaftueshëm. Përkundrazi, nëse mendoni se mund të kaloni më shumë kohë në të duke pushuar, atëherë përpiquni ta mbani larg zonave ku mblidhen më shumë njerëz.

Çfarë po dhe çfarë nuk duhet të mbaj në valixhen time

Paketimi është një nga pjesët kryesore të çdo udhëtimi që ia vlen kripa e tij. Prandaj, asgjë si bast për organizimin e tij dhe mirë. Ne e harrojmë plotësisht atë frazën e "Vetëm në rast" sepse në fund e gjejmë veten me një valixhe që tejkalon kilogramët e lejuar. Kështu që, mos harroni se duhet të vishni rroba të rehatshme për ditën me këpucë që nuk rrëshqasinMe Si për të qenë në varkë ashtu edhe për të shkuar në një ekskursion, edhe pse këtu do të ndryshojmë stilin e këpucëve.

Për mbrëmjet, është e vërtetë që ndonjëherë do të gjejmë një darkë pak më joformale. Kështu që ju mund të shtoni një veshje që është gjithashtu. Gjithashtu do të kërkohen veshje sportive dhe rroba banjeMe Edhe pse duhet të zbuloni nëse e keni tashmë në bord, gjithmonë mund të mbani kanaçe të vogla me xhelin ose shampon tuaj. Por po, mos sillni tharëse flokësh ose hekur për flokët ose rrobat tuaja. Sepse është diçka që zakonisht nuk lejohet. Pra, përqendrohuni më mirë te rrobat, aksesorët dhe natyrisht, furça e dhëmbëve ose celulari që nuk i harroni. Sigurisht, ju duhet të përfshini si pasaportën ashtu edhe kartën e vaksinimit. Ju jeni gati të lundroni në atë që do të jetë pushimi më i mirë i jetës tuaj!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*