Këshilla për të udhëtuar në Tajlandë: çfarë të bëni dhe çfarë të mos bëni

plazhet e Tajlandës

Tajlanda pret më shumë se 26 milion vizitorë në vit të tërhequr nga bukuria e peizazheve të saj, mirësia e njerëzve dhe kuzhina e saj e shijshme. Ky vend i Azisë Juglindore është destinacioni i preferuar për ata udhëtarë që kërkojnë të humbin veten në plazhet parajsore dhe për ata që dëshirojnë të sodisin peisazhe ekzotike gjatë pushimeve të tyre. Gjithashtu për ata që kërkojnë të jetojnë aventura në male, të takohen me shpirtësinë orientale ose të shijojnë nxitimin e qytetit.

Nëse akoma nuk keni kënaqësinë të njihni Tajlandën, këto pushime verore mund të jenë koha e përkryer për të udhëtuar atje. Këtu janë disa rekomandime për ta shijuar në maksimum.

Kombinimi i një destinacioni me kosto të ulët, gastronomisë së pasur, plazheve të ëndrrave dhe mikpritjes së banorëve të saj e ka bërë Tajlandën një atraksion të vërtetë për udhëtarin spanjoll. Megjithëse nuk është veçanërisht një vend konfliktual, një seri rekomandimesh duhet të merren parasysh gjatë organizimit të një linje.

Planifikimi i udhëtimit në Tajlandë

Megjithëse mund të jetë e qartë, është e rëndësishme të planifikoni udhëtimin tuaj paraprakisht për të shmangur ngjarje të paparashikuara. Para se të blini biletat e avionit, pyetja më e rëndësishme është se kur është koha më e mirë për të vizituar Tajlandën. Përgjigja është nga nëntori në shkurt, kur zhvillohet sezoni i butë dhe temperaturat janë mesatarisht rreth 25ºC. Nga qershori deri në tetor është sezoni i shirave kështu që lagështia rritet në 80%, duke rritur kështu ndjesinë termike.

Sapo të dimë në cilën kohë të vitit do të udhëtojmë në vend, është koha të zgjedhim fluturimin. Nuk ka avionë direkt nga Spanja, por ka kombinime të ndryshme për 500 euro ose më pak. Shtë e këshillueshme që të shikoni për fluturime me ndalesat më të pakta të mundshme pasi që një vonesë mund të nënkuptojë humbjen e një tjetri, i cili do të ishte një shqetësim

Ku të qëndroni në Tajlandë

Tajlanda u ofron turistëve mundësi të pafund kur bëhet fjalë për gjetjen e akomodimitSi për ata që duan të flenë në një hotel ashtu edhe për ata që preferojnë një hotel apo hotel. Do të jetë e lehtë të gjesh një vend në përputhje me pritjet dhe buxhetin tënd.

Tajlandë

dokumentacioni i kërkuar

Lidhur me dokumentacionin, Spanjollët nuk kanë nevojë për vizë për të hyrë kështu që do të jetë e mjaftueshme për të paraqitur një pasaportë të vlefshme me një vlefshmëri prej të paktën gjashtë muajsh.

Para se të udhëtoni në Tajlandë, është e rëndësishme që të gjithë dokumentacionin të skanoni dhe të dërgoni në emailin tuaj, sepse, në rast vjedhjeje, ne do të kemi mundësi të hyjmë në një kopje menjëherë. Në këtë kuptim, këshillohet gjithashtu të keni një kopje të pasaportës në letër.

Vaksinat në Tajlandë

Nuk ka vaksinim të detyrueshëm, por Ministria e Punëve të Jashtme rekomandon atë të hepatitit A dhe B, tërbimit, encefalitit japonez, tetanozit dhe BCG (tuberkulozi). Siç shkon duke thënë, parandalimi është më i mirë se kurimi.

Sigurimi i udhëtimit

Essentialshtë thelbësore të blini sigurimin e udhëtimit para se të largoheni. Megjithëse spitalet Thai janë përgjithësisht të mira dhe kanë personel mjekësor kompetent, veçanërisht në Bangkok, tarifat janë shumë të larta dhe ata nuk kanë asnjë detyrim për të trajtuar të huajt nëse nuk janë të mbuluar në mënyrë të përshtatshme nga sigurimi ose mund të garantojnë pagesën e shpenzimeve paraprakisht konsulta ose kujdesi mjekësor i ofruar.

Kur zgjidhni sigurimin e udhëtimit, duhet të krahasoni dhe zgjidhni atë që ka mbulim të lartë mjekësor dhe, nëse është e mundur, me një sigurues të specializuar në udhëtime.

bangkok 1

Transporti në Tajlandë

Kur të arrini në aeroport, është më mirë të merrni një taksi për të arritur në hotel ose hotel ku do të qëndrojmë. Para se të hipni, është e rëndësishme të bini dakord për çmimin e udhëtimit me shoferin ose t'i kërkoni atij të rivendosë njehsorin në zero.

Autobusët dhe trenat ia vlen të udhëtoni në distanca të gjata. Në Tajlandë është gjithashtu e zakonshme të përdoren furgonë të përbashkët pasi udhëtimi është zakonisht më i lirë.

Monedha në Tajlandë

Monedha Tailandeze është baht. Megjithatë, euro ose dollarë pranohen pothuajse kudo. Shtë e këshillueshme që të keni një kartë krediti dhe një kartë debiti për të tërhequr para nga ATM-të ose për të bërë disa blerje shtesë.

Në zona të mbushura me njerëz, siç janë monumentet, tregjet ose stacionet, ne duhet t'i kushtojmë vëmendje të veçantë mjedisit tonë për të mos qenë viktimë e xhepave, siç është rasti në të gjitha vendet.

Parku Kombëtar Khao Sok në Tajlandë

Regjistrimi i udhëtarëve

Ministria e Punëve të Jashtme ju rekomandon që gjithmonë të keni me vete numrin e urgjencës së ambasadës dhe të regjistroheni në regjistrin tuaj të udhëtarëve për atë që mund të ndodhë.

Essentialshtë thelbësore të mbani pasaportën tuaj pasi çdo autoritet policor ose ushtarak Thai mund ta kërkojë atë në çdo kohë.

pako

Meqenëse Tajlanda është një vend i nxehtë dhe i lagësht, këshillohet të vishni rroba të lehta (mundësisht prej liri ose pambuku) me ngjyra të lehta për të luftuar diellin dhe mushkonjat, si dhe këpucë të rehatshme. Tajlanda është një vend shumë shpirtëror, kështu që veshjet e duhura duhet të vishen në tempuj. Asnjë majë tankesh apo funde dhe pantallona të shkurtra.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*