Këshilla për të udhëtuar në Riviera Maya

Një nga zonat më turistike të Meksikës është Riviera Maya. Nëse ju pëlqen dielli, deti dhe plazhi ky është një nga destinacionet më të kërkuara në Amerikë, ndaj sot në Actualidad Viajes ne do t'ju japim informacion dhe këshilla për të udhëtuar në Riviera Maya.

Me pandeminë zona ka vuajtur shumë, por pak nga pak turizmi po fillon të rikthehet, ndaj mbani shënime për udhëtimin tuaj të radhës.

Riviera maya

ajo është e në bregun e detit Karaibe, në shtetin meksikan të Quintana Roo, rreth 210 kilometra gjithsej, në pjesën lindore të Gadishulli Jukatan. Vetëm këtu ka 405 hotele të kategorive të ndryshme, me një ofertë prej rreth 43.500 dhomash. Dhe po, shumica dërrmuese ofrojnë sistemin gjithëpërfshirës, ​​i cili është super praktik.

Zona mbulohet nga një pyll gjysmë tropikal të thara, plazhet janë me rërë koralesh, ujërat kristal të pastër dhe të ngrohtë, tipike të Karaibeve, dhe pasi toka është gur gëlqeror ka shumë shpella nëntokë apo shpella, në ditët e sotme një tjetër atraksion turistik.

Pikat kryesore të interesit në Riviera Maya janë Puerto Morelos, rreth 16 kilometra nga Aeroporti Ndërkombëtar i Kankunit dhe 32 nga Kankun njëjtë. Është një qytet bregdetar, me origjinë peshkimi, me një atmosferë të qetë.

Është gjithashtu Playa del Carmen, qyteti më i rëndësishëm dhe më i madh në Riviera, me shumë hotele, dyqane dhe restorante, Ka katër kilometra zona dhe plazhe të pedonalizuara dhe është pika fillestare për t'u vizituar Cozumel. Një destinacion tjetër është Aventurat në Port.

Puerto Aventuras është një zhvillim turistik dhe rezidencial me një ajër detar, me marinën më të mirë në gadishull, një fushë golfi dhe plazhe spektakolare. Ndiqe ate akumal, me më pak hotele, por me lagunën e bukur Yalku për snorkeling, cenote dhe shkëmbinj nënujorë bregdetar. Këtu nuk mund të humbisni një vizitë në Aktun Chen, një shpellë e bukur me tre dhoma, cenote e saj dhe shumë stalaktite dhe stalagmite.

Tulum Është kartolina më klasike. Zona arkeologjike bregdetare është një foto e bukur. Qyteti i lashtë i Majave me mure, sot ka disa hotele dhe restorante, ka rrënojat e Cobá, rreth 40 kilometra larg, dhe ka edhe disa cenote. Duke folur për Cobá, është një vend tjetër arkeologjik Maja, 90 kilometra larg Çiçen Itza.

Për adhuruesit e natyrës ekziston Rezerva e Biosferës Sian Ka'an, në bregun e Karaibeve, një sit i Trashëgimisë Botërore që nga viti 1987.

Këshilla për të udhëtuar në Riviera Maya

Nëse do të lëvizni me makinë, duhet të sillni me vete patentë shoferi ndërkombëtar.Në rastin tim e përpunoj gjithmonë në Klubin e Automobilizmit në vendin tim dhe është superprofesionale.Më vonë nëse do të ushtrosh një sport të caktuar si lundrimi e të tjera duhet të sillni certifikatat tuaja. Sigurimi mjekësor gjithashtu, sigurisht.

Në lidhje me monedhën aktuale është Peso meksikane por në shumicën e vendeve turistike ato pranohen njëlloj dollarë amerikanë dhe euro. Ato kryesore kartat e kreditit Ato janë gjithashtu të zakonshme (Visa, Mastercard, American Express), por jo në dyqanet e vogla dhe tezgat në rrugë, kështu që është gjithmonë e përshtatshme të kesh disa pesos në dorë, veçanërisht kur shkon në një ekskursion.

Ka shumë ATM në Kankun dhe Riviera Maya, por mos u besoni atyre dhe sa herë që largoheni nga hoteli në këtë lloj ekskursioni, merrni paratë tuaja. Do t'ju duhet nëse dëshironi të blini ujë, krem ​​kundër diellit, një zanat që ju pëlqen ose lini një bakshish. Këtu në Meksikë gjëja e zakonshme është të lini 10 dhe 15% të faturës totale në bare dhe restorante, por është e përshtatshme të kontrolloni sepse disa faqe tashmë e përfshijnë atë. Dhe po, është gjithashtu e zakonshme të jepet bakshish për guidat turistike.

Kur duhet të shkoni në Riviera Maya? Epo, është e nxehtë dhe e lagësht gjatë gjithë vitit, por bie shi midis majit dhe tetorit dhe nga qershori deri në nëntor është sezoni i uraganeve. Sezoni i thatë është midis nëntorit dhe prillit me temperatura të këndshme rreth 25ºC, edhe pse në janar dhe shkurt netët mund të jenë më të freskëta. Erërat veriore mund të sjellin disa re dhe pak shi në dhjetor dhe janar. Përveç festave, këto data përgjithësisht konsiderohen si sezon i ulët, kështu që ka çmime më të mira dhe më pak njerëz.

Ne anen tjeter, sezoni i shirave është midis majit dhe tetorit me shi dhe nxehtësi dhe lagështi. Reshjet mund të jenë intensive dhe të shkurtra dhe pas pak del dielli. Sezoni i lartë është midis qershorit dhe gushtit dhe pastaj çmimet janë më të shtrenjta dhe ka më shumë njerëz. Për të thënë të vërtetën, më e keqja është sezoni i uraganeve, nga qershori në nëntor, por veçanërisht midis gushtit dhe tetorit. Nuk është se ka uragane çdo vit dhe sistemi i motit e zbulon gjithmonë në kohë, por masat paraprake nuk hiqen.

15 milionë turistë vizitojnë Riviera Maya dhe Kankun çdo vit, kështu që është një destinacion i sigurt. Po, kam parë edhe lajmet më të fundit për të shtënat në zona komerciale ... Fatkeqësisht trafiku i drogës është një rrezik dhe ne duhet ta kemi parasysh këtë, por më duket se nuk është ende një arsye për të anuluar këtë pjesë të Meksikës nga vendi ynë. lista e destinacioneve turistike. Në lidhje me masat e tjera paraprake, duhet të merrni ato të zakonshmet.

Me respekt për transportit ne zone ka cdo gje, nga autobusë dhe taksi për makina me qira dhe shërbime private. Transporti që zgjidhni do të varet nga planet tuaja. Nëse shkoni në një ekskursion, mund të merrni me qira një makinë ose të regjistroheni për turne vajtje-ardhje që përfshijnë ndihmën e një udhërrëfyesi dhe biletat. Nëse shkoni për pazar, kërkoni një taksi në hotel dhe voila. Nëse do të ndaloni një në rrugë, sigurohuni që të ketë licencë dhe rregulloni çmimin e udhëtimit pasi nuk ka matës.

A mund të pini ujë rubineti? Në përgjithësi, jo Dhe edhe nëse them po, nuk ju shkon. A dëshiron dikush t'i kalojë pushimet në tualet me dhimbje barku? Gjithmonë preferoni ujin në shishe.

Së fundi, Ku duhet të qëndroni? Ka shumë hotele gjithëpërfshirëse dhe janë gjithmonë opsioni më i mirë. Sidomos nëse kaloni nëpër zonën e Kankunit. Tani, nëse do të vizitoni Riviera Maya dhe në veçanti Cozumel dhe Playa del Carmen, ka hotele të bukura si Royal Hideaway Playacar vetëm për të rriturit, ose Occidental në Xcaret ose Allegro Playacar në Playa del Carmen. Të Grupi Barceló Ka shumë akomodime në këtë pjesë të Meksikës.

Çfarë nuk mund të mungojë në një udhëtim në Riviera Maya?

  • Vizitë në Qendrën Ekologjike Akumal
  • Periskop në Cenote Dos Ojos
  • Eko Park Punta Venado
  • Xel- Há Shpella
  • Vizitoni ishullin Holbox, dy orë nga Riviera Maya. Është vetëm 42 kilometra e gjatë, por është plot me zogj tropikal.
  • Playa del Carmen, Rio Secreto
  • Kankun

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*