Këshilla për të vizituar Shangain brenda pak ditësh

Nëse nuk keni shumë kohë për të vizituar Shangain, le të themi nja dy ose tre ditë, unë do t'ju jap disa këshilla që mund t'ju ndihmojnë të njihni më mirë këtë qytet të pabesueshëm kinez, në të cilin është përzierja e vjetër dhe më moderne:

Mos hezitoni të merrni Transrapid nga aeroporti në qytet, ia vlen të ndjeni shpejtësinë me 430 kilometra në orë. 

  • Për të shkuar rreth Shangait, rekomandohet një taksi. Ata kanë njehsorë dhe nuk janë shumë të kushtueshëm, një udhëtim përmes Shangait ose Pekinit mund t'ju kushtojë rreth 2 ose 3 euro.
  • Ka shumë hotele, shumë modernë dhe të pajisur shumë mirë. Dhe ata vazhdojnë të ndërtojnë më shumë. Nëse vizitoni Shanghai çdo herë kaq shpesh, nuk i njihni disa pjesë të qytetit.
  • Rekomandohet shumë që të kërkoni nga hoteli të shkruajë vendet që dëshironi të vizitoni në kinezisht dhe t'ju japë një hartë për t'ua treguar shoferëve të taksive, ata zakonisht nuk flasin anglisht dhe kuptojnë vetëm karaktere kineze.

 

Shangai, tregjet

  • Kur të vizitoni Shangain e vjetër, do të shihni Kinën e vërtetë, të vjetër. Amazingshtë e mahnitshme për shtëpitë e saj, restorantet, qendrat e vogla tregtare, tregjet, rrugët e ngushta, dyqanet e vogla shumë të vjetra. Në këto dyqane dhe tezga të vogla të tregut mund të gjeni gjithçka për të blerë, rroba, mëndafshi, figura, qiftë, çanta. Dhe nuk është si në Rrugën Naijing, që pazaret janë më të vështira, këtu nëse ju pëlqen të bëni pazar, do të keni një kohë të shkëlqyeshme.
  • Për të soditur qytetin nga lart, vizitoni kullën e televizionit Perla de Oriente është mbresëlënëse. Ajo ka një formë galaktike, me 470 metra, mbështetur nga tre këmbë, ekziston një top i madh që është pikëpamja dhe pastaj pesë topa të tjerë, më të vegjël, në ngjitje, të cilat janë hotele të ndryshme. Për të shkuar deri në këndvështrim duhet të paguani, por vlen më pak se 1 euro.
  • Ju gjithashtu mund të shijoni lartësitë nga ndërtesa Jin Mao, të destinuara për zyra në katin e 54-të, ku fillojnë dyshemetë për hotelin Hyatt, ku mund të ngjiteni falas. Nëse doni të shkoni deri në këndvështrim, mund ta bëni për pak më pak se 1 euro.

Mos harroni kamerën dhe argëtohuni!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Hoze Fandos dijo

    Transrapid i shkëlqyeshëm, por kini kujdes nga shoferët e taksive që ju afrohen në platformë, mashtrim i sigurt dhe grabitje e dukshme; Zbritni në rrëzë të stacionit dhe do të gjeni gradën e taksisë të kontrolluar nga policia.