Kafshët e shkretëtirës së Saharasë

Shkretëtira e Saharasë është një nga shkretëtirat më të famshme në botë, me ditët e saj të nxehta dhe netët e freskëta. Duket se asgjë ose askush nuk mund të jetojë në të dhe, megjithatë, Sahara ka shumë jetë.

Në dunat e saj, ku mund të imagjinohet se nuk ka asnjë pikë uji që mban jetën, në realitet ndodh e kundërta: Sahara vërshon nga jeta! Kafshët e saj janë disa nga speciet më të vjetra në planet dhe kanë arritur të përshtaten me kushtet e jetesës që nuk janë aspak të lehta. le të shohim sot kafshët e Saharasë.

antilopë addax

Shtë një lloj antilopë me këmbë të sheshtë, këmbët që i lejojnë të udhëtojnë nëpër rërë. Por është turp që është në rrezik zhdukjeje meqenëse ata kërkojnë mishin dhe lëkurën e tyre, përveç faktit që habitati i tyre po përkeqësohet për shkak të ngrohjes globale dhe veprimit njerëzor.

Sot këto kafshë janë më të vogla se në të kaluarën dhe për shkak të këmbëve të tyre, është gjithashtu e vështirë për to të shpëtojnë nga grabitqarët e tyre natyrorë.

deve dromedare

Deveja dhe shkretëtira shkojnë dorë për dore dhe dromedari, the deve me dy gunga, është kartolina klasike e Saharasë. Është këtu në gunga e saj që kafsha ruan yndyrën, jo ujin. Deveja mund të pijë 100 litra ujë në vetëm dhjetë minuta!

Është gjithashtu një kafshë shumë i zbutur, një nga zbutjet e mëdha të shkretëtirës, ​​dhe përdoret shumë pasi është shumë i fortë dhe mund të udhëtojë shumë kilometra pa ujë dhe ushqim. Miku më i mirë i njeriut në tokë si je!

Gazelat e Dorcave

Është Llojet më të zakonshme të të gjitha gazelave: Është 65 centimetra i gjatë dhe peshon rreth 50 paund. Një emër tjetër që merr është "Gazela Ariel". Këto janë kafshë vegjetariane që hanë gjethe nga shkurre dhe pemë.

A i keni parë të kërcejnë kur shohin grabitqarët e tyre? Janë ata dhe, sipas specialistëve, e bëjnë për t'u treguar se janë në gjendje të mirë dhe se do të godasin ndeshjen me dema të jetës së tyre. Ata kanë guxim po, por edhe kështu është një specie shumë e pambrojtur.

brumbulli i plehut

Eshte ajo brumbulli i vogël i zi që del shumë dhe që ushqehet me gjithçka që ka mbetur nga kafshët e tjera. Numërohen tre lloje, ai që bën topa jashtëqitjes, ai që hap strofka dhe ai që është mjaft dembel dhe jeton vetëm në jakë.

Ky zakon eskatologjik, ai i bërjes së topave me jashtëqitje, preferohet nga meshkujt e specieve. Femrat janë më shumë për të gërmuar strofka dhe për të qëndruar brenda.

gjarpër me brirë

Ata njihen gjithashtu si gjarpërinjtë e rërës dhe kanaçe rritet deri në 50 centimetra. Vetem i shihni natën dhe përgjithësisht gjatë ditës varrosen në rërë. Janë gjarpërinjtë helmues që mund të shkaktojë shumë dëme në lëkurë, të shkatërrojë qelizat dhe të prodhojë shumë toksicitet.

Gjarpri me brirë sot është a specie të rrezikuara kryesisht për shkak të degradimit të mjedisit të tyre. Askush nuk e di me siguri pse ata kanë brirë mbi sytë e tyre, megjithëse spekulohet se bëhet fjalë për t'i mbrojtur nga rëra ose për të lundruar nëpër të ose për të kamufluar...

hardhuca monitoruese

është një zvarranik super helmuese, gjakftohtë, kështu që temperatura e ambientit ka një ndikim të madh në veprimet e tyre. Ata jetojnë në koshere të nxehta dhe kur bën ftohtë nuk duken askund. Kjo është arsyeja pse hardhuca në thelb nuk ka fare mekanizëm luftimi, kështu që kur është ftohtë ato bëhen super mbrojtëse dhe bëhet shumë agresive.

Çfarë hanë hardhucat e monitorit? Ata hanë kafshë të vogla si minjtë, gjitarët ose insektet. Gjithçka që mund të gjejnë.

akrep vrasës

Është një insekt helmues dhe ata i përdorin armët e tyre në dy mënyra: me pincat e tyre të gjata lëndojnë kundërshtarët e tyre dhe me pincat e tyre më të vogla e më të dobëta, veçanërisht njëra që ka majën e zezë, është ajo me të cilën injektojnë helmin.

Ky helm ka neurotoksina dhe prodhon shumë dhimbje. Fëmijët dhe të moshuarit janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj ecni me kujdes. Gjëja më e keqe është se ka njerëz që i tregtojnë dhe i shesin si kafshë shtëpiake.

struci i shkretëtirës

Një zog që nuk fluturon, i gjori. Kështu mendojnë gjithmonë për të, por në të vërtetë paaftësia e saj për të fluturuar e kompenson shumë mirë duke qenë një nga kafshët më të shpejta në botë. Një struc mund të vrapojë 40 milje në orë, edhe pse është i madh.

Ka lloje të ndryshme të strucit në shkretëtirën e Saharasë, ata vënë vezë gjigante dhe këmbët e saj të gjata kanë dy gishta, gjë që është e mrekullueshme për të ecur në distanca të gjata. Këto këmbë janë gjithashtu super të forta, mund të godasin super goditje, dhe kësaj i shtohet se ata kanë një pamje përrallore dhe një dëgjim të jashtëzakonshëm.

Strucët e shkretëtirës në përgjithësi nuk shkojnë larg burimeve të ujit dhe nëse i shikoni me kujdes, bëni kujdes, aty pranë ka grabitqarë. Çfarë hanë? Shkurre, bar, ndonjëherë kafshë të vogla.

qentë e egër afrikanë

Ata janë qen të egër super energjikë dhe shumë këmbëngulës kur vjen puna për të ndjekur prenë e tyre, e cila, më në fund, kur e arrijnë, e heqin atë. Qentë jetojnë në savanet në jug dhe në qendër të shkretëtirës, ​​në tufa të vetmuara

Është vlerësuar se shkalla e suksesit të tyre kur ata fillojnë një gjueti është mbi 80%, 90% në Serengeti, kur suksesi i luanëve është 30%. Ata janë super të suksesshëm! Dhe po të mos mjaftonte kjo, pasi vranë gjahun, ata i lanë qentë dhe këlyshët e vjetër të ushqehen së pari.

gatopard sahariane

Këto kafshë Ata janë në zhdukje, rreth 250 kafshë mbeten në Saharanë qendrore dhe perëndimore dhe në savanën e Sudanit. Në ndryshim nga gatopardët e tjerë, kjo nëngrup është më e vogël, me pak ngjyra të veshjes dhe më e shkurtër.

Cheetahs të shkretëtirës së Saharasë gjuajnë më mirë natën dhe kjo është një produkt i vetë nxehtësisë së mjedisit të tij. Ata gjithashtu mund të mbijetojnë më gjatë se kushërinjtë e tyre pa ujë, pasi pinë gjakun e gjahut të tyre.

dhelpra fenek

Fanak do të thotë dhelpër në arabisht, kështu që emri i kësaj dhelpre të vogël është paksa i tepërt. Dhelpra eshte e vogel, një nga qentë më të vegjël në familjen e përbërë nga ujqër, dhelpra dhe qen. Ka lesh shumë të lehtë dhe që ndihmon në reflektimin e dritës së diellit.

kjo dhelpër ka veshka të përshtatura për shkretëtirën, kështu që ato minimizojnë humbjen e ujit nga trupi juaj. Keni një nuhatje e shkëlqyer dhe dëgjim shumë i mirë. Kjo është arsyeja pse ata gjurmojnë prenë e tyre duke dëgjuar, në thelb. Ata gjithashtu mund të ngjiten në pemë në kërkim të zogjve të vegjël dhe vezëve.

Jerboas

Është një brejtës që është përshtatur shumë mirë për të jetuar në shkretëtirën e ashpër. Mund të kërcejë dhe të vrapojë me shpejtësi të lartë, kështu që kjo është arsyeja pse ajo vazhdon të mbijetojë dhe të shpëtojë nga grabitqarët e saj. Dieta e tyre përbëhet nga insekte, bimë dhe fara, nga të cilat edhe hidratohen.

Anubis Babuon

Është një specie shumë afrikane që shihet edhe në rajonet malore të Saharasë. Ka një ngjyrë paksa gri nga larg, por nga afër është shumëngjyrësh.

Meshkujt janë më të mëdhenj se femrat dhe mbijetojnë në shkretëtirë duke ngrënë pak nga gjithçka, bimë dhe kafshë të vogla.

bustard nubian

Është një nëngrup i familjes së bustardëve. Është një zog që ushqehet me preferencë me insekte, edhe pse nëse jeni shumë të uritur mund të hani fara. Humbja e habitatit do të thotë se ka gjithnjë e më pak anëtarë të kësaj specie, ndaj mund të konsiderohet e rrezikuar.

iriq i shkretëtirës

Është një iriq i vogël që paralizon kur ndihet i kërcënuar dhe bëhet me gjemba, ndaj është shumë e vështirë ta kapësh pasi shpon kudo. Që ha? Insektet, vezët dhe bimët.

mangusta e hollë

Është mangusta me bisht të zi. Ushqehet me insekte, megjithëse ha edhe hardhuca, brejtës, zogj dhe gjarpërinj. Gjithashtu mund të vrasin dhe hanë gjarpërinjtë helmues, por vetëm nëse ndiheni vërtet të kërcënuar.

Kjo mangustë mund të ngjitet në pemë shumë më mirë se një mangustë normale, kështu që ha shumë zogj.

hiena me pika

Është "hiena e qeshur". Nuk është ende në prag të zhdukjes, por është e vërtetë që numri i tij ka ardhur në rënie me kalimin e kohës dhe humbjes së mjedisit natyror. Nëse e krahasojmë me llojet e tjera të hienave, shfaqen njollat ​​e saj, megjithëse kur hiena plaket ngjyrat e saj ndryshojnë.

Hiena me pika gjuan gjahun e vet.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)