Kaiuran, qyteti i 300 xhamive në Tunizi

Xhamia e Madhe e Kairouan | Bota tërheqëse e imazheve

Komode, magjepsëse, misterioze ... Kairouan është një nga xhevahirët e trashëgimisë tuniziane. E njohur gjerësisht si "qyteti i treqind xhamive", për shkak të pranisë së madhe të këtyre tempujve në lokalitet, ishte kryeqyteti antik i emirëve të Aghlabi.

Mbërthyer nga bregu në një rajon të ashpër stepash, ai është plot me monumente historike të shquara. Alsoshtë gjithashtu një qytet i mesëm me bukuri të mirëfilltë ku vërtetësia lidhet me mikpritjen e njerëzve të tij.

Kairouan, qyteti i shenjtë i Islamit

Imazhi përmes travelin pl

E themeluar rreth vitit 670, Kairouan merr frymë fetare dhe për këtë arsye pjesa më e madhe e botës islamike e konsideron atë një qytet të shenjtë pas Mekës, Fezit dhe Jeruzalemit, duke qenë më i shenjti në Magreb. Për myslimanët, shtatë vizita në Kairouan barazohen me një vizitë në Mekë.

Prandaj nuk është për t'u habitur, pseudonimi me të cilin njihet Kairouan: qyteti i treqind xhamive. Për një kohë të gjatë, hyrja ishte e ndaluar për ata që nuk e deklaruan Islamin, por sot mund të vizitohet.

Disa nga xhamitë më të njohura janë Xhamia e Berberit (Thuhet se disa qime të Profetit Muhamed mbahen brenda) ose Zauia e Sidi Amor Abbada, e njohur gjithashtu si Xhamia e Sableve (ku ruhen mbetjet e një shenjtori dhe tërheqja e tij më e madhe janë muri dhe pesë kupolët e tij).

Sidoqoftë, më e admiruara është Xhamia e Madhe e Kairouan e përbërë nga më shumë se 400 kolona që mbështesin çatinë e saj. Ajo ka një dhomë lutje mbresëlënëse dhe një oborr të brendshëm të rrethuar nga disa harqe me një orë diellore. Nga jashtë, vizitori do të jetë në gjendje të vëzhgojë se xhamia duket më shumë si një fortesë sesa një ndërtesë fetare.

Varret e shenjtorëve myslimanë në hyrje të xhamisë datojnë në shekullin e XNUMX-të dhe janë shumë të mrekullueshëm për ngjyrën dhe format e tyre të bardha. Vizita në Xhaminë e Madhe të Kairouan mund të përfundojë duke njohur Muzeun e Xhamisë, një ndërtesë e vendosur pikërisht përpara saj ku shfaqen objekte të ndryshme që lidhen me të si qeramika, dorëshkrime ose plane ndër të tjera.

Njohja e Kairouan

Sidi Saheb | Imazh Panoramio

Që nga viti 1988 Kairouan ka qenë një qytet i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s falë bukurisë së rrugëve, mureve, ndërtesave fetare dhe magjisë së supave të saj.

Nuk ka dyshim se ai është një qytet me histori dhe se arkitektura e tij është krejtësisht islamike. Muret datojnë nga viti 1052 dhe në Medinë ka xhami të shumta, si dhe dyqane dhe kafene. Për të hyrë në të, duhet të bëhet përmes Puerta de los Mártires (nga viti 1772 dhe në stilin bizantin).

Në Kairouan duhet të vizitoni gjithashtu zaouias të shpërndara nëpër qytet, ndërtesa të vjetra kushtuar mësuesve shpirtërorë të cilët jepnin mësime fetare. Zaouia e lashtë e Sidi Abid el Ghariani, Zaouia e Sidi Amor Abada dhe Zaouia e Sidi Saheb (më e popullarizuara sepse strehon varrin e një shoku të Muhamedit) janë të njohura.

Një vizitë thelbësore në Kairouan është të vizitoni souks të saj që datojnë nga shekulli i trembëdhjetë, ku ju mund të blini produkte artizanale të tilla si qeramika, qilima, sixhade, bizhuteri ose lëkurë. Brenda suakut prej lëkure është një nga ndërtesat më të vjetra në qytet: Xhamia Jama Tleta Bibane ose Tre Dyer.

Po kështu, ia vlen të vizitohet edhe Bir Barrouta i vendosur në një ndërtesë të shekullit të XNUMX-të, ku një deve arabe është e zënë duke shtyrë një timon për të nxjerrë ujë nga një lumë i shenjtë nëntokësor i lidhur me Mekën.

Gjatë gjithë historisë së tij, Kairouan ka magjepsur shumë njerëz falë bukurisë së tij, por qyteti përjetoi një periudhë rënie pas shekullit të XNUMX-të, që përkon me pushtimin e vendit nga plaçkitësit nomade Hilali. Sidoqoftë, ajo vazhdoi të ishte një qendër fetare e shkallës së parë deri më sot.

Çfarë tërheqjesh të tjera ka Tunizia?

Shkretëtirë në Tunizi | Imazhi Pinterest

Nëse pas vizitës në Kairouan ende mendoni se keni ende përvoja për të jetuar në Tunizi, këtu janë tre ato shumë të ndryshme, por shumë të veçanta të treguara për lloje të ndryshme udhëtarësh:

Duke marrë parasysh frymën aventureske të tunizianëve, sporte të ndryshme aventureske mund të praktikohen në vend. Një nga më ekstremet njihet si dezertimi, e cila konsiston në transportimin e pjesëmarrësve në një zonë të largët me mjetet themelore për mbijetesë në mënyrë që ata të kthehen në civilizim.

Nga ana tjetër, Tunizia është destinacioni i dytë më i mirë pas Francës për të marrë një kurë jodi. Vendi ka pajisje moderne dhe njerëz të kualifikuar për të përfituar nga virtytet e detit me çmime shumë të volitshme.

Nëse jeni duke kërkuar qetësi në këto qendra talasoterapie, është më mirë të shkoni në një institucion të vendosur në bregdetin verior. Sidoqoftë, ata që preferojnë të pushojnë gjatë ditës dhe të shijojnë natën tuniziane, më të mirat janë qendrat e bregdetit lindor.

Gjithashtu, varka rekreative po fiton popullaritet në Tunizi për shkak të motit të mirë dhe pajisjeve të pajisura mirë të portit. Ndër më të spikaturit është porti i Yasmine Hammamet ose Cap Monastir.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*