Kalaja e çambordit

Kalaja e çambordit

L Châteaux de la Loire janë një institucion kur bëhet fjalë për të udhëtuar, pasi ka rrugë për të parë më të bukurat dhe gjithashtu për të shijuar qytetet dhe qytetet që takojmë gjatë rrugës. Në këtë rast do të flasim për Kalanë e Chambord, një kështjellë e bukur që është ndër më të vizituarat në rrugët e Kështjellave të Luginës së Loire. Kjo kështjellë e bukur ishte një rezidencë mbretërore e shtëpisë së gjuetisë dhe festave të shekullit të XNUMX-të.

Le të shohim se çfarë mundemi na takoni në Château de Chambord të pabesueshme dhe ne do të dimë diçka për historinë e këtij vendi të pabesueshëm. Nëse dëshironi të bëni një rrugë përmes Luginës së Loire, kjo është një nga kështjellat që duhet të jetë ndër gjërat thelbësore të itinerarit tonë.

Historia e Château de Chambord

Kalaja e çambordit

Me mbërritjen e Francis I të fitores në Betejën e Marignan në 1515 ai vendosi të krijojë këtë kështjellë të madhe. Kjo kështjellë nuk kishte për qëllim të ishte rezidenca mbretërore, por të ishte a simbol i fuqisë që do të bëhej një dëshmi e Rilindjes Franceze. Kjo kështjellë u përdor si një pavijon i gjuetisë dhe partisë, sepse mbreti banonte në Château de Blois dhe në Ambose. Arkitektura e saj fillestare u mendua nga Domenico di Cortona edhe pse më vonë ajo ndryshoi. Mendohet se Leonardo da Vinci madje mund të përfshihej, pasi ai kaloi tre vitet e fundit të jetës së tij në Château de Clos-Lucé. Që nga viti 1981 është një Vend i Trashëgimisë Botërore. Pas Francis I kështjella u la e harruar derisa Louis XIII ia dha vëllait të tij i cili e restauroi atë.

Të dhënat e Kalasë Chambord

Kalaja e çambordit

Kjo kala është një vend vërtet mbresëlënës dhe i ruajtur mirë. kalaja është shumë simetrike në ndërtim dhe ka tetë kulla, më shumë se katërqind dhoma, rreth treqind oxhaqe dhe 84 shkallë. Një tjetër gjë që bie në sy është se kalaja është e rrethuar nga më shumë se pesëdhjetë kilometra katrorë me pemë dhe pyje. Kopshtet e saj të pabesueshme janë një tjetër nga gjërat që zakonisht tërheqin vëmendjen. Dhomat e tij janë restauruar dhe në to mund të shihni qindra objekte të vjetra që janë vepra arti autentike. Me pak fjalë, një vizitë që befason për dimensionet dhe bukurinë e gjithçkaje që mund të shohim. Ky vend është gjithashtu një rezervat natyror i faunës së egër dhe gjahut që shtrihet për qindra hektarë që janë të hapura për publikun në mënyrë që ata të mund të eksplorojnë shtigjet.

Shkallët mbajtëse dhe spirale dyshe

Ka disa gjëra në dizajni i kësaj kështjelle që janë shumë të veçantë dhe të veçantë. Shkallët me spirale të dyfishtë është xhevahiri i kalasë dhe u frymëzua nga Leonardo da Vinci, një gjeni i vërtetë që nuk pushon së mahnituri. Ka dy shkallë që na çojnë në dyshemenë e kopshtit në kështjellë. Ato janë dy shkallë që kalojnë ndërsa ngjiten pa u kapërcyer në të vërtetë, kështu që ju mund të shkoni në njërën ose tjetrën pa i kapërcyer ato për të arritur majën.

Shikoni për salamandrat

Në hartimin e kalaja mund të shohim shumë gdhendje në gur dhe një nga gjërat që mund të shihet është salamandra, një kafshë që dukej se ishte përfaqësuese dhe e rëndësishme. Pra, nëse doni të mbani detajet e kësaj vepre të shkëlqyeshme, kërkoni ato salamandra sepse madje do t'i gjeni të gdhendura në gurët e tavanit.

Kopshtet e Chambord

Kalaja e çambordit

Kjo kështjellë gjithashtu ka kopshte mbresëlënëse të stilit francez ku mund të shohim atë kujdes të hollë për detajet dhe simetrinë. Sidoqoftë, ky kopsht nuk ka qenë gjithmonë i tillë, pasi që ishte përfunduar duke u restauruar dhe planifikuar në 2017. Sot ne mund të shijojmë më shumë se 200 trëndafila, qindra shkurre dhe metra bar. Këto kopshte tipike franceze nga mbretërimi i Louis XIV janë rikuperuar dhe rrisin më tej vlerën e kësaj kështjelle të bukur që është e rrethuar nga zona elegante të gjelbërta.

Dhomat e dhomave

Kjo kala përfaqëson Rilindjen në Francë dhe në dhomat e tij mund të gjejmë vepra arti autentike sepse është një vend me të vërtetë i kujdesshëm. Në to gjejmë shembuj të shkëlqyeshëm të tapicerive franceze, për ata që interesohen në këtë temë. Por ne gjithashtu mund të shohim dhomat në të cilat flinte Luigji XIV. Brenda do të shohim se është një kështjellë ku është kujdesur detaji i fundit me shumë pjesë me rëndësi të madhe historike.

Muzeu i Kalasë Chambord

Në këtë kështjellë gjejmë edhe një muze me shumë vepra dhe pjesë antike ia vlen të eksplorohet. Në të mund të shohim varje të shekullit të XNUMX-të, armë të Louis XV, një sixhade nga prodhimi Savonnerie dhe piktura nga autorë të tillë si Rigaud, Mignard ose Girardet ndër të tjera.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*