Kalaja Montalegre, në Portugali

kalaja-e-montalegre

Kur Perandoria Romake ra me kalimin e kohës, kolonitë e saj të largëta pësuan të njëjtin fat dhe po shndërroheshin në zotëri dhe mbretëri të reja Latinishtja e të cilave përfundoi duke u deformuar për t'u bërë disa nga gjuhët evropiane që ne njohim sot. Pastaj u ngritën kështjellat, ndërtime të mëdha dhe të forta që shërbyen për të mbrojtur veten nga armiqtë që në ato shekuj të largët ishin të shumtë, në mos të gjithë fqinjët.

Në qytetin Montalegre, në Portugali, ndodhet kalaja që shihni në foto: Kalaja Montalegre. Kjo zonë e vendit ka qenë pothuajse gjithmonë e banuar nga Luzitanët, Romakët dhe Visigotët. Kjo fortesë u urdhërua të ndërtohej nga Mbreti Alfonso III në kohën kur ai po riorganizonte kufijtë e fushës së tij, përsëri në gjysmën e dytë të shekullit të XNUMX-të.

El Kalaja Montalegre ishte e destinuar të mbronte kufirin verior të mbretërisë, një mbretëri që në fund të fundit nuk zgjati shumë. Tokat më vonë iu dorëzuan Pedro Anes për t'u populluar. Nga kohërat luftarake dhe të rrezikshme, kështjella vazhdon të jetë një dëshmitare e privilegjuar. Pikat më të shquara të arkitekturës së saj Gotike janë Torre del Homenaje, larg nga vendi i tij i zakonshëm në qendër të oborrit, më afër murit dhe të ndërtuar pas pjesës tjetër të kullës pasi daton nga 1331.

Highshtë i lartë, më shumë se tre të tjerët që kurorëzojnë kështjellën, ajo ka katër kate, një sistem evakuimi uji, qemerë dhe mure shumë të trashë me korridore që vijnë e shkojnë brenda dhe gjithashtu sigurojnë hyrje në disa ballkone. Forma origjinale e kësaj kështjellë në Portugali ajo pësoi disa modifikime në shekujt e mëvonshëm, por në thelb nuk e ndryshoi formën e saj të përgjithshme. Kalaja Montalegre Ajo qëndron 21 metra e lartë dhe ka cisternën e vet të hapur nga i njëjti shkëmb.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*